Ochrona znaku towarowego - czyli co oznaczją znaki R, TM, C
Widząc tajemnicze symbole przy nazwach firm lub produktów rzadko się zastanawiamy, co one właściwie oznaczają. Jeszcze rzadziej zastanawiamy się, czy za znakiem R w kółku stoi jakieś prawo. Dobry przedsiębiorca powinien wiedzieć, czym one się charakteryzują i kiedy je umieszczać przy nazwach firm lub produktów, tak, żeby nie zrobić krzywdy swojemu biznesowi – a wręcz przeciwnie – nadać wyższą wartość firmie.
Te tajemnicze symbole (znaczek R) to nic innego jak znaki ochronne, którymi zastrzega się znaki towarowe. Znakami towarowymi nazywamy każde oznaczenie, które można przedstawić graficznie, istotne jest, żeby znak mógł się wyróżnić, mogą to być, np.: grafiki, wyrazy, motywy, domeny internetowe, formy przestrzenne, kolory, melodie, zapachy. Z kolei, przykładami znaków ochronnych to wcześniej wspomniane R w kółku (®), znak TM ( ™) i SM, czy równie popularne C w kółku (©). Znaczenie symboli ochronnych opiszemy w dalszej części artykułu.
Czy rejestracja znaku towarowego jest potrzebna?
Zastrzeżenie znaku towarowego jest ważnym elementem działania przedsiębiorstwa. Niektórzy twierdzą, że mały symbol podnosi prestiż firmy – jak najbardziej, ale jest jeszcze kilka ważnych aspektów, na które biznesmen powinien zwrócić uwagę.
Przedsiębiorca jest właścicielem marki. Oczywiste jest to, że przed wybraniem nazwy dla swojej firmy, sprawdza się, czy nazwa nie jest zajęta i zarejestrowana. Po zrealizowaniu tej czynności nie musi się obawiać, że pewnego dnia, inna firma zobliguje go do zmiany nazwy swojej firmy. Nie wszyscy biznesmeni mają tę świadomość, a później niestety rodzi się problem, bo zainwestowane zostały poważne pieniądze oraz cenny czas w promocję marki.
Sprawy własnościowe. Ogromna część spraw sądowych dotyczy konfliktów przedsiębiorców o prawa własności do nazwy firmy czy produktu. Najczęściej dotyczy to osób, które kiedyś ze sobą współpracowały lub pochodzą z jednego kręgu rodzinnego. Jak najbardziej można by było uniknąć takich sytuacji, gdyby tylko na początku marka została zarejestrowana – nikt nie miałby żadnych wątpliwości, komu się należą prawa do marki.
Nieuczciwa konkurencja. Dzięki zastrzeżeniu nazwy firmy jest pewne, że w razie naruszenia znaku przez nieuczciwą konkurencję, przedsiębiorca może dochodzić swoich praw, tj. żądać zmiany nazwy firmy konkurencji, a także starać się o odpowiednie odszkodowanie. Chiny są najlepszym przykładem, ponieważ to tam istnieje najwięcej firm, które podszywają się pod znane światowe marki, z małą różnicą – zmieniona zostaje np. jedna literka w nazwie. Na potwierdzenie słów, przykład pierwszy z brzegu: KLG vs. KFC. Focia.
Wartość marki. Spory o prawa własności do nazwy firmy toczą się przede wszystkim dlatego, że marka posiada wartość, na której można zarobić. Doświadczony przedsiębiorca wie, że czasami inwestuje się w biznes nie dla samych korzyści płynących z prowadzenia biznesu, a dla późniejszej możliwości sprzedania marki. Takie sytuacje często dotyczą branży restauracyjnej. Posłużenie się marką w taki sposób również może uchronić lub zmniejszyć stopień bankructwa, w której znalazł się biznesmen. Jeżeli znak jest zarejestrowany, to bez problemu można sprzedać go na licytacji komorniczej.
Ochrona znaku towarowego, czyli co oznaczają poszczególne znaki ochronne?
Znak R
Chyba najpopularniejszym znakiem ochronnym jest ® w kółku, a oznacza on w języku angielskim registered, czyli zarejestrowany. Najważniejszą cechą tego symbolu jest to, że znak towarowy, przy którym widnieje R, jest chroniony na mocy ustawy o prawie własności przemysłowej, która zakłada karę grzywny, dla firmy, która posługuje się danym znakiem towarowym, a nie ma do tego uprawnień. Trzeba mieć również na uwadze, że w sytuacji, kiedy znak towarowy nie przeszedł jeszcze procesu rejestracji, a przy nim już widnieje R w kółku, to za taki czyn również grozi kara grzywny. Natomiast, gdy przy marce nie widzimy symbolu R, nie oznacza to, że znak nie jest zarejestrowany, bowiem umieszczenie R w kółku zależy tylko i wyłącznie od upoważnionego. Umieszczenie symbolu przy nazwie jest zalecane, ponieważ można zapobiec nieciekawym incydentom. Można również sprawdzić, czy dana marka jest zarejestrowana, korzystając z wyszukiwarek zarejestrowanych znaków towarowych.
Żeby zarejestrować znak towarowy, należy zgłosić się do Urzędu Patentowego lub innego organu państwowego, który zajamuje się ochroną własności intelektualnej.
Znak TM
Równie znany jest symbol ™, który w języku angielskim oznacza zwyczajnie trademark – znak towarowy. Jego funkcją jest przede wszystkim poinformowanie, że znak towarowy jest zajęty, a w razie naruszenia, upoważniony podejmie działanie prawne. Symbol TM gwarantuje ochronę opierającą się o ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji lub o kodeks cywilny, a więc jest to ochrona na zasadach ogólnych. Plusem jest to, że znakiem może posłużyć się każdy przedsiębiorca, unikając przy tym zgłoszeń do urzędów czy uzyskiwania pozwoleń.
Znak C
Często spotykanym znakiem jest C w kółku © – copyright. Oznacza on prawa autorskie, a zazwyczaj chodzi o prawo do korzyści finansowych, należących się twórcy dzieła. Takim prawem chronione są często znaki towarowe o unikalnej szacie graficznej.
Świadomy przedsiębiorca powinien zastrzec znak towarowy, aby w przyszłości uniknąć ponurych niespodzianek, ale powinien zrobić to również po to, aby zadbać o prestiż firmy. Znając symbolikę poszczególnych znaków ochronnych, biznesmen uniknie konsekwencji wynikających z niepełnej wiedzy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |