WARUNKI ZAKŁADANIA I PROWADZENIA DZIA£ALNOCI GOSPODARCZEJ W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ
Jednolity Akt Europejski (1987 rok) wprowadzi³ do Traktatu o WE (art. 8A obecnie 7A) pojêcie rynku wewnêtrznego. Art. 7A, ust. 2 mówi: Rynek wewnêtrzny obejmuje obszar bez granic wewnêtrznych, na którym zgodnie z postanowieniami niniejszego Traktatu, zostaje zapewniony swobodny przepływ towarów, osób, usług i kapitałów.
Zgodnie z postanowieniami Traktatu o Wspólnotach Europejskich, rynek wewnêtrzny obejmuje następujące zasady:
- swobodny przepływ towarów (art. 937)
- swobodny przepływ osób, w tym pracowników (art. 4851)
- swoboda prowadzenia działalnoci gospodarczej (art. 5258),
- swobodny przepływ usług (art. 5966),
- swobodny przepływ kapitału i płatnoci.
Niniejszy informator został przygotowany z myślą o osobach i przedsiębiorstwach przygotowujących się do aktywnego udziału we Wspólnym Rynku Unii Europejskiej. W okresie przygotowywania naszego kraju do zostania członkiem zjednoczonej Europy niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie sić do nowej sytuacji, jaka zaistnieje w najbliższych latach. W informatorze zawarte zostały podstawowe informacje dotyczące europejskiego systemu prawnego ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorców i zasad obowiązujących na Jednolitym Rynku Unii Europejskiej.
Prezentacja poszczególnych krajów przybliży korzystającym z informatora sytuacjć prawną w zakresie rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych krajach członkowskich UE. Pomimo istnienia jednolitych zasad prawnych na szczeblu unijnym, każde z państw członkowskich ma pewien zakres swobody w tworzeniu prawa na poziomie krajowym. Dlatego niezwykle ważne jest posiadanie informacji na temat poszczególnych krajów i obowiązujących regulacji prawnych, co pozwoli na rozeznanie sytuacji prawnej w wybranym kraju.
Informator prezentuje dostępne formy prawne prowadzenia firmy, przedstawia obowiązujące podatki tak związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak też podatki płacone przez osoby fizyczne. W informatorze przedsiębiorca znajdzie adresy instytucji i organizacji, do których może skierować swoje zapytanie dotyczące możliwości wejścia na konkretny rynek i właściwego przygotowania się do założenia tam firmy.
W ostatniej części informatora znajdują się adresy placówek dyplomatycznych krajów UE w Polsce oraz adresy polskiej sieci Euro Info Centres, która pomaga polskim przedsiębiorcom w przygotowaniu się do zaistnienia na rynku wspólnotowym.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|