Rozwój mowy
Właściwy rozwój mowy dziecka a następnie rozumienie tekstów oraz pisanie ma ogromne znaczenie dla przyszłości malucha i jakości jego funkcjonowania we współczesnym świecie.
Rozwój mowy zaczyna się w chwili narodzin a nawet wcześniej, jeśli weźmiemy pod uwagę uwarunkowania genetyczne oraz pierwsze doświadczenia słuchowe i czuciowe płodu. Od pierwszych prób ssania i pierwszego krzyku rozpoczyna się długa i skomplikowana droga do zdobycia narzędzia umożliwiającego poznawanie świata oraz wchodzenie w relacje i interakcje z innymi ludźmi.
Jeśli dziecko nie umie wyrazić swoich potrzeb to jest narażone na niepowodzenie i bezradność, co często prowadzi do płaczu i napięcia między dzieckiem a rodzicem.
Np.: Załóżmy, że dziecko ma ochotę na pieszczoty lub zabawę przy muzyce, więc podchodzi do matki i nieudolnie próbuje jej to przekazać. Mama natomiast pyta: „Co chcesz kochanie, pić?” i podaje mu picie a ten wytrąca jej kubek z ręki. Mama jeszcze cierpliwie: „ To co – jeść?” i podaje mu kromkę chleba a maluch rzuca kanapką o podłogę. Matka już nie wytrzymuje i krzyczy. Dziecko zaczyna płakać i powstaje napięcie emocjonalne. A przecież maluch chciał się tylko przytulić lub potańczyć z mamą. W zamian za to dostał sporą dawkę negatywnych emocji.
Opóźnienia w rozwoju mowy znacznie wpływają na rozwój społeczny dziecka.
Natomiast brak słownego porozumiewania się z rówieśnikami uniemożliwia właściwe kształtowanie się dziecka jako jednostki społecznej i utrudnia również rozwój zdolności zabawy.
Na przykład wyobraźmy sobie sytuację: Dziecko, które nie mówi lub mówi niewiele, chce pobawić się atrakcyjną zabawką innego malucha, napotkanego na placu zabaw. To pragnienie jest tak silne, że po prostu podchodzi i wyrywa tamtemu zabawkę z ręki, zamiast zapytać. Możemy tylko wyobrazić sobie dalszy przebieg sytuacji. A o ile łatwiej byłoby porozumieć się za pomocą słów. Dziecko mogłoby uniknąć konfliktu i zamiast tego podjąć wspólną zabawę, która wpłynęłaby na dalszy rozwój komunikacji a tym samym na rozwój poznawczy i społeczny.
Dlatego pamiętajmy o tym, że to my musimy pomóc naszemu dziecku w rozwoju mowy. Jest na to wiele sposobów i powinniśmy zacząć już od pierwszych dni życia malucha.
Okazuje się, że nawet lekarze mogą przyczynić się do opóźnień w rozwoju dzieci.
Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest powszechne bagatelizowanie, nawet przez specjalistów z zakresu medycyny i logopedii, pierwszych niepokojących zjawisk związanych z rozwojem mowy dziecka. Powoduje to utrwalanie się niewłaściwego rozwoju, nie tylko w sferze językowej, ale także poznawczej, społecznej i emocjonalnej.
Drodzy Rodzice!!!
Wasza wiedza na temat prawidłowego rozwoju mowy dziecka ma na celu zapobieganie tego typu, zdecydowanie zbyt częstym zjawiskom.
Powinniście wiedzieć, że już nieprawidłowości ssania, oddychania oraz rozwoju ruchowego, zauważone w ciągu pierwszych miesięcy życia, powinny Was uwrażliwić na konieczność kontaktu z logopedą, gdyż dzieci te stanowią grupę zagrożoną: opóźnionym rozwojem mowy czy też powstaniem wad wymowy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |