Wczesna stymulacja
Czas od urodzenia do trzeciego roku życia dziecka to okres, w którym jego mózg rozwija się najszybciej. Jako odpowiedzialny rodzic możesz zadbać o prawidłowy i harmonijny proces kształtowania się jego możliwości psychicznych i fizycznych. Jest to proces, który możesz wspierać poprzez odpowiednie formy zabawy i interakcji ze swoim dzieckiem.
Badania wykazują, że w ciągu trzech pierwszych lat życia zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń między neuronami jest największa. W trzecim roku życia bowiem dobiega końca proces kształtowania się oraz mielinizacji neuronów. Jest to ten okres, w którym można najskuteczniej oddziaływać na rozwój dziecka zapewniając mu prawidłowy start w kolejne etapy rozwoju.
Właściwa stymulacja polega na organizowaniu kształcących sytuacji – zabaw, wypełnionych ćwiczeniami i zadaniami do wykonania, w czasie których dziecko może gromadzić wartościowe doświadczenia. Dzięki takim zabawom w mózgu dziecka powstaną liczne połączenia pomiędzy neuronami. Dostarczając maluchowi właściwej stymulacji poprzez zabawy oparte na rzetelnej wiedzy zachęcisz jego umysł do tworzenia i doskonalenia schematów emocjonalnych oraz poznawczych (podstawowych elementów wiedzy o świecie).
Właściwa stymulacja poprzez zabawy i ćwiczenia
Zabawy i stymulacja dziecka przynoszą najlepsze efekty wówczas, kiedy są dopasowane do wieku dziecka i jego możliwości. Zadania i ćwiczenia nie mogą być dla dziecka zbyt trudne ani zbyt łatwe. Ich celem na początku jest właściwy rozwój wszystkich zmysłów oraz motoryki precyzyjnej. Poprzez mądrze dobrane zabawy możesz wesprzeć dziecko w rozwoju jego mowy, inteligencji, samodzielności , ciekawości świata i ludzi.
Jak zapewnić dziecku harmonijny rozwój?
W przypadku małych dzieci konieczne jest, aby objąć intensywnym stymulowaniem cały zakres dziecięcego funkcjonowania (karmienie, zabawy, spacery, ubieranie, higiena), aby zapewnić mu harmonijny rozwój. Dlatego na tym wczesnym etapie rozwoju dziecka warto skonsultować się z osobą, która profesjonalnie zajmuje się tym zagadnieniem.
Wspomaganie rozwoju dziecka powinno być przyjemnością zarówno dla dziecka jak i opiekuna. Nie może wiązać się z długotrwałym i męczącym wysiłkiem. Powinno być formą wspaniałej zabawy, radosnego działania i wielkiej dziecięcej satysfakcji.
Wymaga to zaangażowania ze strony rodziców oraz ich proaktywności. Nie wystarczy zapewnić dziecku właściwych warunków bytowych polegających na dostarczaniu jedzenia, układaniu do snu i wyprowadzaniu na spacery. Jako rodzic czy opiekun musisz mądrze i konsekwentnie kierować tym procesem, który powinien być zorganizowany i przemyślany.
Drogi rodzicu pamiętaj!
Jedynie przez pierwsze dwa lata, dziecko ma naturalne tendencje do chwytania wszystkiego, co znajduje się w pobliżu jego rączek. Z czasem te tendencje słabną. Dziecko nie będzie już miało potrzeby poznawania przedmiotów przez dotyk, smak, zapach i wzrok jednocześnie. Podczas dalszego poznawania świata będzie korzystało już tylko z jednego zmysłu, najczęściej wzroku. Dlatego wykorzystaj wczesne lata jego życia po to, aby rozwinąć jego zmysły najlepiej jak to tylko możliwe a w późniejszym czasie jego życie będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Nauka pisania, czytania, liczenia oraz zapamiętywania niezbędnej wiedzy będzie przyjemnością a nie mozolnym wysiłkiem.
Na wczesnym etapie rozwoju dziecka jego narządy zmysłów rozwijają się w pełni, czy też osiągają wysoką zdolność funkcjonowania, tylko wtedy, gdy są intensywnie stymulowane poprzez odpowiednie zabawy i ćwiczenia.
Okres od urodzenia do trzeciego roku życia dziecka to czas, w którym jego mózg rozwija się najszybciej. Zadbaj o to, aby właściwie go wykorzystać i zapewnić dziecku lepszy start w przyszłość.
Poniżej znajduje się mapa myśli, która w skrócie przedstawia na czym polega właściwa stymulacja dziecka oraz jakie płyną z tego korzyść.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |