Klient FTP - program komputerowy korzystający z protokołu FTP do łączenia się z serwerem FTP w celu wysłania plików.
Najprostsze tego typu programy są dostarczane z systemami operacyjnymi Windows, DOS, Linux i Unix, a większość bardziej rozbudowanych programów należy do kategorii shareware/freeware. Wiele nowoczesnych przeglądarek internetowych posiada wbudowane funkcje klienta FTP. Jednymi z najbardziej znanych klientów FTP są Total Commander, TurboFTP, AbleFTP, FileZilla, Konqueror, WinSCP jednak można znaleźć wiele innych w zależności od potrzeb i zaawansowania użytkownika. Większość prostych klientów FTP opiera się tylko na wpisaniu danych domeny (nazwa użytkownika, serwer, hasło) po czym pliki z systemu wysyła się na serwer.
FileZilla (klient FTP)
FileZilla – klient FTP, rozpowszechniany na zasadach licencji GPL.
Opis
FileZilla cechuje się łatwością obsługi i dostępnością w wielu wersjach językowych[1]. Za jego pomocą bez problemu można pobierać pliki o wielkości ponad 4 GB, a także zatrzymywać i następnie kontynuować, uprzednio wstrzymane, pobieranie.
FileZilla dostępny jest dla systemów operacyjnych:
- Microsoft Windows,
- Linux,
- OS X.
Obsługuje następujące protokoły komunikacyjne:
- FTP
- SFTP
- FTPS
Współpracuje z IPv6 i serwerami pośredniczącymi (serwerami proxy).
FileZilla Server
FileZilla Server – serwer FTP, rozpowszechniany na zasadach licencji GPL.
Opis
FileZilla Server dostępny jest dla systemu operacyjnego Microsoft Windows. Obsługuje następujące protokoły komunikacyjne:
- FTP
- SFTP
- FTPS
FlashFXP
FlashFXP – klient FTP stworzony przez IniCom Networks. Umożliwia pobieranie danych z serwera FTP oraz ich transfer pomiędzy dwoma serwerami (FXP). FlashFXP korzysta również z protokołów SSL/TLS.
GFTP
gFTP - darmowy, otwarto źródłowy program kliencki do obsługi protokołu FTP dla systemów Unix i uniksopodobnych. Pozwala na operowanie na poziomie linii komend, jak również zapewnia graficzny interfejs użytkownika wykorzystując bibliotekę GTK.
Rozpowszechniany na zasadach GNU General Public License jest wolnym oprogramowaniem.
lftp
lftp to klient FTP obsługiwany z poziomu wiersza poleceń dla systemów Uniksowych. Został napisany przez Alexandra Lukyanowa i opublikowany pod licencją GNU GPL.
Oprócz FTP obsługuje on również FTPS, HTTP, HTTPS, HFTP, protokół FISH i SFTP po określeniu protokołu w URL-u. Jedna ze szczególnie przydatnych funkcji to FXP, która umożliwia transfer danych pomiędzy dwoma serwerami FTP, z pominięciem maszyny klienta. Obsługa protokołu BitTorrent jest również wbudowana pod komendą torrent.
Oprócz funkcji obecnych w zaawansowanych klientach FTP, takich jak rekurencyjne mirrorowanie całych drzew katalogów, zakładki czy wznawianie pobierania, lftp obsługuje również bardziej zaawansowane operacje. Transfery mogą być odłożone do wykonania na określony czas, zużycie pasma może być kontrolowane, można ustawiać kolejki transferu oraz obsługiwany jest system kontroli zadań w stylu powłoki Uniksowej. Klient może być w pełni użyty do skryptów, z pominięciem trybu interaktywnego.
Historia
Lftp początkowo napisany był jako część pakietu ftpclass (ogłoszony 1 sierpnia 1996 roku na relcom.tcpip). Później rozwinął się i w lutym 1997 roku zmieniono jego nazwę na lftp. Początkowymi celami postawionymi w procesie rozwoju była stabilność, automatyczne wznawianie transferów i zwiększanie szybkości poprzez przesyłanie kawałków pliku równolegle, przy użyciu kilku połączeń oraz pipeliningu protokołów. Jakiś czas później dodano możliwość mirrorowania.
Shareaza
Shareaza – bezpłatny, otwarty klient P2P obsługujący protokoły: Gnutella, Gnutella2, ed2k, BitTorrent, FTP, HTTP i z ograniczeniami DC. Obsługuje linki magnetlink, ed2k i piolet. Napisany z wykorzystaniem C++, MFC i ATL. Dostępny w 27 wersjach językowych, w tym polskiej, kolejne są opracowywane.
Twórca Shareazy i historia projektu
Shareaza była pierwotnie rozwijana przez Michaela Stokesa aż do 1 czerwca 2004, kiedy uwolnił Shareaza 2.0 wraz z kodami źródłowymi, udostępniając na zasadach licencji GNU GPL, czyniąc ją wolnym oprogramowaniem. Od tamtej pory aż do dziś jest utrzymywana i rozwijana przez grupę ochotników-wolontariuszy.
Shareaza download - bezpłatne pobieranie i zasady użytkowania
Autentyczną Shareazę działającą zgodnie z niniejszym opisem autorzy zalecają pobierać bezpłatnie ze strony projektu. Ponieważ projekt jest opensource'owy nie ma żadnych opłat, abonamentów czy reklam w jakiejkolwiek formie itp. Użytkownicy nigdy nie są proszeni o podawanie żadnych danych personalno-osobowych (jak wiek, adres, kraj, płeć, orientacja) lub finansowych (jak numery kart kredytowych czy konta). Po instalacji natychmiast dostępne są wszystkie opcje i możliwości programu, w trzech przełączanych przez użytkownika trybach: normalnym, zaawansowanym i okienkowym. Bardziej zaawansowane tryby dają możliwość zmiany ustawień niedostępnych w trybie normalnym (podstawowym). Prawdziwa Shareaza nie stosuje żadnego mechanizmu typu "membership" ani "full membership". Wszelkie żądania jakichkolwiek opłat są nielegalne i wbrew woli autorów oraz twórców projektu. Jednocześnie ShareazaV4 czy ShareazaV5 czy Shareaza5PL.exe czy ShareazaV6PL itp.itp. to programy nie mające nic wspólnego z Shareazą, bezprawnie używające nazwy projektu do promowania scentralizowanego serwisu sprzedającego muzykę pod egidą izraelskiej firmy Discordia.
Wrogie przejęcie poprzedniej domeny projektu
W dniu 19 grudnia 2007 domena z nazwą projektu, shareaza.com, została przekierowana do promującej ściąganie oprogramowania innego klienta, który nie jest związany z oryginalnym oprogramowaniem (w sensie prawdziwym i działającym zgodnie z opisaną tutaj charakterystyką) a jedynie płatnym i scentralizowanym serwisem typu sklep internetowy izraelskiej firmy Discordia LTD.
11 czerwca 2009 domena pantheraproject.net została przejęta przez Williama Shieldsa Erwina, studenta z Texasu, pełniącego do tej pory rolę administratora forum i strony, znanego w społeczności jako Rhythm, przekierowana do tego samego sklepu internetowego izraelskiej firmy Discordia Ltd. Zasoby Shareazy strona społeczności, forum i wiki projektu zostały zdewastowane, a ich backupy zniknęły, co jest uznawane za wynik świadomego działania Willa Erwina. Wymienione powyżej sabotowane aspekty zostały przywrócone na stronie domowej projektu Shareaza. W ciągu trzech dni tj. do 15 czerwca 2009, co pokazuje zaangażowanie społeczności użytkowników i witalność projektu Shareaza. Główne procesy projektu, rozwój oprogramowania i wsparcie dla użytkowników nie zostały przerwane. Domena pantheraproject.net nie jest już związana z projektem Shareaza i jego społecznością.
Usiłowanie zawłaszczenia marki i list protestacyjny użytkowników Shareazy
10 stycznia 2008 obecni dysponenci Shareaza.com, tj. Discordia Ltd (iMesh Inc.), wnioskowali o zarejestrowanie jako ich marki (trademark) nazwy Shareaza twierdząc, że po raz pierwszy nazwa ta została użyta 17 grudnia 2007. Właścicielem marki Shareaza jest Shareaza Development Team, wieloletni programiści i twórcy tego oprogramowania. Developerzy oryginalnego projektu The Shareaza Development Team usilnie zwracają uwagę użytkownikom programu na palącą potrzebę natychmiastowego wysyłanie listów protestacyjnych do biura patentowego i wspierania funduszu obrony prawnej.
Shareaza forum i strona - zmiana szaty graficznej
W związku z konieczną zmianą lokalizacji i silnika forum dyskusyjnego w wyniku sabotażu Williama Sheieldsa Erwina zmieniono także szatę graficzną forum i strony. Jest to także istotne dla odróżnienia prawdziwej Shareazay od udających ją podróbek i fałszywek.
Shareaza wiki - przywrócenie zdewastowanej w wyniku sabotażu treści
Shareaza wiki (czyli wikipedia projektu), która została umyślnie całkowicie zniszczona w wyniku sabotażu przez Williama Sheieldsa Erwina, została odtworzona dzięki wspólnemu wysiłkowi społeczności Shareazy. Obecnie najbardziej aktualną, odpowiadającą wersji Shareazy 2.5.2.0, często z konieczności napisana od początku, jest wersja angielska i jest ona zalecana w miarę możliwości językowych. Wersja angielska jest wersją aktualizowaną przez deweloperów i źródłową dla innych wersji językowych. Polska wersja jest tłumaczona i przywracana, podobnie i inne wersje językowe.
Ogólna charakterystyka programu
Kompilacja ogólna i zoptymalizowana dla zestawu instrukcji SSE2 (następcy MMX i SSE)
Na oficjalnej stronie pobierania dostępne są dwie kompilacje: ogólna i zoptymalizowana dla zestawu instrukcji SSE2, która wymaga komputera z procesorem obsługującym instrukcje SSE2 zatem Pentium 4 / AMD Athlon 64 lub lepszym. Shareaza przy instalacji sprawdza procesor i jeśli nie wykryje SSE2 zgłasza to użytkownikowi prosząc o zainstalowanie kompilacji ogólnej. Wykorzystanie SSE2 przyśpiesza działanie i odciąża procesor dlatego zalecane jest zainstalować kompilację SSE2 co umożliwia sprawdzenie czy będzie działać na danym sprzęcie, ponieważ SSE2 było implementowane już od 2000roku. Patrz opis wersji 2.5.2.0 poniżej.
Zalety Shareazy
- Shareaza (zwłaszcza jako Gnutellla2) jest dla torrentów bardzo dobrym rozproszonym środowiskiem do udostępniania (zamiast zawieszenia na stronie, która może być blokowana itp.) i wyszukiwania (większe możliwości wbudowanego silnika wyszukiwania i większe opcje wyszukiwania np. regular expressions), dzielenia się nimi P2P. A także klasyczne możliwości tworzenia, seedowania, i używania-ściągania. Można również oceniać torrenty tak samo jak inne pliki, patrz poniżej w punkcie Ghost Rating.
- Shareaza jest projektem non-profit rozwijana przez wolontariuszy i jako open source bezpłatnie udostępniana wszystkim na zasadach licencji GNU GPL.
- Shareaza umożliwia jednoczesne ściąganie tego samego pliku z wielu sieci/protokołów: Gnutella1, Gnutella2, ed2k oraz BitTorrent
- W 2009 roku, od wersji 2.4.0.2 znacząco poprawiono jakość obsługi protokołu BitTorrent, dzięki czemu istotnie poprawiono jego obsługę i wzrósł komfort dla preferujących torrenty. Obecnie prowadzone są dalsze prace developerskie nad adaptacją bibliotek libtorrents.
- Możliwość korzystania ze wszystkich protokołów w jednym wspólnym interfejsie (nie trzeba uczyć się korzystania z kilku interfejsów, łatwiejsze monitorowanie pobierania plików).
- Dostępna wersja kompilacji zoptymalizowana dla instrukcji SSE2 odciąża procesor przez wykorzystanie SSE2 do wykonywania obliczeń dzięki czemu program działa szybciej i efektywniej wykorzystuje zasoby. Sprzętowe przyśpieszenie dla procesorów wyprodukowanych po 2000 roku.
- Bardzo rozbudowane funkcje katalogowania zasobów.
- Podgląd plików (również przed ukończeniem ściągania – można wcześniej przerwać niechciane transfery, pod fałszywymi nazwami atrakcyjnych plików).
- Przeglądanie plików (udostępnionych) na dysku komputera klienta Shareazy z którym nasz klient jest połączony transferem, co umożliwia dotarcie do wszystkich plików bez użycia opcji szukaj według nazwy.
- Funkcjonalny polskojęzyczny interfejs.
- Polskojęzyczna pomoc, w tym także polskojęzyczna wersja wiki Shareazy (tłumaczona na bieżąco z angielskiej wiki uzupełnianej przez developerów projektu).
- Pomoc on-line poprzez wbudowanego klienta IRC (jest polski kanał IRC) lub forum dyskusyjne projektu gdzie porad udzielają doświadczeni użytkownicy i developerzy (jest sekcja języka polskiego, ale głównym językiem jest angielski, pytający na forum ma prawo do odpowiedzi w ciągu 24 h od zadania pytania, zazwyczaj otrzymuje ją w ciągu kilku do kilkudziesięciu minut).
- Częścią Shareazy jest Shareaza Media Player tj. własny, natywny, wbudowany odtwarzacz multimedialny. Dzięki modularności możliwe jest także ustawienie jako domyślnego dowolnego preferowanego zewnętrznego odtwarzacza, przy czym dzięki modułowej architekturze Shareazy nie powoduje to utraty żadnej funkcjonalności. Natomiast umożliwia dopasowanie do dowolnego potrzebnego sposobu kodowania, potocznie określanego jako użycie tzw. kodeka
- Możliwość zmiany skórek i tworzenia własnych.
- Wbudowany własny klient IRC umożliwiający rozmowy użytkowników, tzw. czat. Shareaza jest w pełnowartościowym klientem IRC, domyślnie łączącym się z określonym serwerem dzięki czemu od razu można rozmawiać w ramach społeczności projektu. Wydzielony jest stały osobny kanał (pokój) polskojęzyczny.
- Możliwość wyszukiwania wielu plików naraz.
- Możliwość łatwego umieszczania oceny i komentarza użytkownika do poszczególnych plików, które zapisywane są w postaci metadanych, czyli Ratting albo Ghost Ratting.
- tzw. Ghost Rating: gdy kasowany jest jakiś poprzez Shareazę, użytkownik pytany jest o podanie oceny i komentarza (np. fałszywy lub uszkodzony plik). Ocena w skali 0 do 5. Komentarz może być wybrany z pre-definiowanej listy lub dowolnie wpisanym tekstem. Jeżeli użytkownik go poda program zapisze i zapamięta go w metapliku (metadane) i jeżeli nastąpiłaby w przyszłości próba ponownego ściągnięcia go możliwe będzie przeczytanie zapisanej recenzji. Dzięki mechanizmom hashowania także gdy plik będzie miał zmienioną nazwę, co zdarza się z fałszywymi i uszkodzonymi plikami tzw. fake'ami.
- Program automatycznie wyświetla ostrzeżenie o fake'ach na podstawie metadanych z ocenami i komentarzami wszystkich użytkowników on-line, którzy zapisali swoja ocenę i/lub komentarz.
- Możliwość, automatycznego lub na żądanie, porównania hashów plików z hashami plików szkodliwych np. zawirusowanych lub fałszywych tzw. fakeów, które zarejestrowano-zgłoszono w ogólno-dostępnych serwisach internetowych takich jak Bitzi.
- Obsługuje protokół Gnutella2, jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie protokołów, znacząco przyspieszający download (gdy są źródła Gnutella2 prędkości około 150 Kb/s w "średnich polskich" warunkach sieciowych)
- Shareaza jest specjalizowanym menedżerem pobierania plików, który może nadzorować i wspierać wszystkie downloady, także w używanych przeglądarkach internetowych. Te możliwości można włączyć/wyłączyć i konfigurować w ustawieniach Shareazy. W wersji 2.5.0.0 rozszerzono możliwości menedżera pobierania oraz uwidoczniono integrację z Internet Explorerem np. w menu prawego klawisza myszki dodana została dodatkowo opcja inicjowania pobierania z wykorzystaniem Shareazy.
Wady Shareazy
- Wbudowany w Shareazę klient IRC jest napisany od początku, ale wygodne używanie możliwe jest dopiero od wersji 2.5.1.0. Przydatny jest zwłaszcza w przypadku potrzeby zadania pytania o wsparcie techniczne lub nowego adresu strony domowej projektu w przypadku gdyby nastąpiła kolejna kradzieży domeny. Można połączyć się z czatem Shareazy za pomocą dowolnego preferowanego przez użytkownika klienta IRC. W zakładce POMOC strony domowej projektu są dane i linki, które to umożliwiają, w tym link uruchamiający klienta IRC w Javie, czyli czat przez dowolną przeglądarkę.
- Ze względu na wrogie dla projektu działania, takie jak "przejecie" przez Discordia LTD domeny shareaza.com i propagowanie tam obcego klienta, należy brać pod uwagę możliwość podobnej sytuacji w przyszłości. W przypadku takim jak nagłe znikniecie strony itp., albo zawsze gdy pojawią się jakieś wątpliwości, społeczność zgromadzona wokół projektu może skorzystać z wbudowanego w Shareazę klienta IRC, który zapewnia kontakt z developerami (Shareaza Development Team, inaczej dev team) i pomagającymi użytkownikom (support team) obecnymi w danym momencie na kanale IRC, jako awaryjny kanał łączności.
- Sporadyczne problemy ze stabilnością.
- Długi cykl developmentu. Nowe rozwiązania są długo testowane, dlatego istnieje możliwość korzystania z tzw. "daily build" które są najaktualniejsze i najbardziej funkcjonalnie rozwinięte. Jako wersje do betatestów mogą się jednak "zawiesić" itp.
- Nieuważny użytkownik może paść ofiarą scamerów tj. różnych niezwiązanych z projektem stron propagujących fałszywki łudząco podobne do Shareazy, o podobnej nazwie, ukrywające malware i spyware, oraz żądające od użytkownika danych personalnych, numerów kart, rejestracji, membershipu itp., a w konsekwencji ostatecznie żądają płacenia w różnej formie za "abonament"itp., czy rzekomo za używanie Shareazy, która jest przecież bezpłatna. Aby nie dać się oszukać można unikać scumware'u korzystając z oficjalnej strony pobierania Shareazy.
Shareaza dla Linux
Sharelin jest odpowiednikiem Shareazy dla Linuxa i Unixa. Projekt jest w trakcie aktywnego rozwijania tego programu. Obecnie nie istnieje pełny klon dla Linuksa, który posiadałby wszystkie funkcjonalności Shareazy. Wielu użytkowników raportuje na forum programu iż używa swobodnie Shareazay przy wykorzystaniu Wine pod Linuxem. Zalecane jest używanie w takim przypadku ostatnich wersji obu programów
Ważniejsze zmiany użytkowe i funkcjonalne wprowadzane do kodu Shareazy
Wersja programu 2.5.0.0
Shareaza 2.5.0.0 została opublikowana 30 października 2009. Jest znacznie bardziej stabilna i mniej zasobożerna niż poprzednie wersje. Wprowadzono również dalsze rozwinięcia w obsłudze torrentów, takie jak selektywne pobieranie plików z danego torrentu i priorytety pobierania. Wprowadzono również uaktualnienia do implementacji sieci gnutella i ed2k takie jak wsparcie rozszerzonego GGEP, dużych plików, czy też czata. Implementacja IRC z wersji 2.4.0.0 została przerobiona i obecnie jest wolna od które powodowały że była częściowo bezużyteczna w poprzednich wersjach. Rozszerzone zostały możliwości menedżera pobierania i dodana została jego integracja z Internet Explorer np. w menu prawego klawisza myszki dodana został opcja pobierania z wykorzystaniem Shareazy.
Wersja programu 2.5.1.0
Shareaza 2.5.1.0 została opublikowana 30 listopada 2009. Poprawiono niedociągnięcia zgłoszone przez użytkowników w 2.5.0.0. Znacząco udoskonalono działanie i kompatybilność BitTorrent zgodnie z zaleceniami wiodącego serwisu w tym obszarze.
Wersja programu 2.5.2.0
Opublikowana 6 lutego 2010. Funkcjonalnie ta wersja nie różni się funkcjonalnie znacząco od poprzedniej, ale poprawiono zgłoszone błędy dzięki czemu tzw. ogólne działanie (ang. performance) jest szybsze i wygodniejsze dla użytkownika. Wprowadzono natomiast dwie odmiany programu: zwykłą i zoptymalizowaną dla zestawu instrukcji SSE2, która wymaga procesora klasy Pentium 4 albo AMD Athlon 64 lub lepszego. SSE2 przyśpiesza działanie programu przez przyśpieszenie obliczeń (np. szybsze hashowanie, pomocne przy dużej liczbie plików w bibliotece).
W praktyce ponieważ SSE2 implementowano w procesorach od około roku 2000, okazało się, że większość użytkowników, nawet tych którzy protestowali na forum w obawie o kompatybilność, może używać SSE2 gdyż ich procesory mają je zaimplementowane. Ujawniło się to w momencie gdy omyłkowo kompilacja z kodem dla SSE2 została opublikowania do publicznego ściągania jako zwykła (bez SSE2) i ktoś po raz pierwszy zauważył to dopiero po 2 miesiącach, podczas których wszyscy ściągający nie mieli problemów z instalacją i używaniem. Zadecydowano wtedy o wydaniu wersji 2.5.2.0.
Na stronie pobierania dostępne są obydwie kompilacje, wyraźnie rozróżnione. Jeżeli odmiana z SSE2 nie zadziała poprawnie co zasygnalizuje instalator to znaczy, że procesor nie ma SSE2, zainstaluj wtedy drugą bez SSE2.
Wersja programu 2.5.3.0
Opublikowana 13 czerwca 2010. Wprowadzono nowe narzędzie "scheduler" umożliwiające lepszą kontrolę nad zaprogramowanym działaniem Shareazy gdy pozostawiona jest działająca bez nadzoru np. gdy użytkownik wychodzi lub wyjeżdża. Pełny opis zmian dostępny na stronie
Wersja programu 2.5.4.0
Opublikowana 12 lutego 2011. Zaimplementowano ograniczoną obsługę D++, poprawiono okno wbudowanego czatu. Pełny opis zmian zmian dostępny na stronie źródłowej. Do pobrania kompilacja ogólna i zoptymalizowana dla SSE2.
Aktualna wersja programu 2.5.5.0
Obecnie najnowsza edycja to Shareaza 2.5.5.0 opublikowana 29 maja 2011. Pełny opis zmian zmian dostępny na stronie źródłowej. Do pobrania kompilacja ogólna i zoptymalizowana dla SSE2.
Aktualna wersja testowa programu 2.5.4.1 (wersja beta, do betatestów, debug build)
Shareaza jest żywym projektem na bieżąco rozwijanym przez developerów (Shareaza Development Team), od 2001 roku, na podstawie uwag, potrzeb i zgłoszonych błędów. Wersje te są publikowane po skompilowaniu, kilka razy w tygodniu, często codziennie. Można je łatwo identyfikować poprzez nazwę pliku instalatora, np.: "Shareaza_2.5.4.1_Win32_Debug_r8914_2011-02-26.exe", poprzez rosnącą numerację release (r - kolejny numer opublikowanej kompilacji kodu źródłowego), datę i numer wersji programu. Teoretycznie wersja głównie przeznaczona jest dla betatesterów, ale w praktyce ponieważ zazwyczaj zawiera ulepszenia oraz działa i wygląda tak jak zwykła to jest używana także przez zwykłych użytkowników. Często zostają oni stałymi betatesterami, stąd Shareazę stale testuje od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy betatesterów-wolontariuszy, która jest jednym z najlepiej testowanych projektów internetowych. Zawiera narzędzia umożliwiające wychwytywania niestabilnej pracy i zgłaszanie problemów (tzw. asserts), dlatego instalator tej wersji jest często dwukrotnie większy niż zwykły. Zgłaszając uwagi developerom należy pamiętać o podaniu wersji tj. numeru r - release. Może pracować niestabilnie lub "padać" lub powodować niepożądane efekty. Kod, który został wyczyszczony z błędów (ang. bugs fixed) i pozytywnie przetestowany jest publikowany w kolejnej wersji stabilnej (aktualnej, ang. last official release), które opisane są powyżej.
|
|
|
SmartFTP
SmartFTP - jeden z najpopularniejszych klientów FTP. Stworzony przez SmartFTP GmbH program, oprócz standardowych funkcji, umożliwia m.in. obsługę protokołu IPv6 i systemu UTF-8, szyfrowanie połączeń, obsługę protokołu FXP, nawiązywanie wielu połączeń jednocześnie, planowanie zadań, kolejkowanie transferów i obsługę formatu Metalink.
Prostą obsługę aplikacja zawdzięcza możliwości kopiowania plików metodą przeciągnij i upuść.
Producent oferuje swój program w prawie 20 językach (brak polskiego) zarówno na Windowsa 32-bitowego, jak i wersję 64-bitową.
Total Commander
Total Commander – menedżer plików działający w środowisku Microsoft Windows oraz Android, autorstwa szwajcarskiego programisty Christiana Ghislera. Może być używany w zastępstwie systemowego Eksploratora Windows, a nazwą i wyglądem (dwa panele obok siebie) nawiązuje do swojego pierwowzoru ortodoksyjnych menedżerów plików – Norton Commandera.
Pierwsza wersja programu została opublikowana 25 września 1993 pod nazwą Windows Commander. W listopadzie 2002 r. została ona zmieniona na Total Commander w związku z zagrożeniem procesem ze strony Microsoftu, posiadającego prawa do marki Windows.
Liczba legalnych użytkowników programu przekroczyła w 2004 roku 100 tys. osób, ale program cieszy się na świecie znacznie większą popularnością – sprzyja temu nie tylko bardzo rozbudowany zestaw funkcji i ergonomia użytkowania, ale i fakt, że jedyną techniczną „ochroną” przed nielegalnym użytkowaniem jest osobliwa konieczność kliknięcia przy starcie jednego z trzech losowo wybieranych przycisków. Total Commander nie posiada żadnego mechanizmu, który sprawdzałby jak długo na danym komputerze używana jest jego niezarejestrowana kopia. Program nie odlicza dni do zakończenia okresu testowego, ani też nie blokuje się po jego przekroczeniu. Natomiast wersja dla urządzeń mobilnych jest oprogramowaniem typu freeware.
Do Total Commandera istnieją liczne wtyczki rozszerzające jego funkcjonalność (np. Imagine do podglądu plików graficznych). Od wielu lat jest też dostępna polska wersja językowa (tłumaczenia Jacka Dudy).
Zobacz też
- Unreal Commander – darmowy zamiennik Total Commandera dla Windowsa
- DOS Navigator – menedżer plików open source
- Free Commander – freeware'owy menedżer plików
- Krusader – menedżer plików pod Linuksa.
- Volkov Commander – najbardziej kompaktowy menedżer plików
Unreal Commander
Unreal Commander – darmowy menedżer plików z dwupanelowym interfejsem, typowym dla programów naśladujących Norton Commandera. Program ten może być z powodzeniem używany zamiast systemowego Eksploratora Windows.
Menedżer ten jest bezpłatny, jednak, aby uzyskać pełną funkcjonalność programu, należy wygenerować na stronie producenta bezpłatny klucz licencyjny.
Program zdobył liczne wyróżnienia, w tym od redakcji magazynu komuterowego Chip.
Charakterystyka programu
- dwupanelowy interfejs
- motywy kolorystyczne
- pełna obsługa mechanizmu przeciągnij i upuść
- klient FTP
- obsługa wielu kart w panelach
- kopiowanie/usuwanie/przemieszczanie w tle
- wsparcie dla Unicode
- rozszerzone wyszukiwanie
- wsparcie dla formatów: ZIP, 7Z, RAR, CAB, WIM, TAR, GZ, TGZ, BZ2, TBZ2, LHA, ARJ
- obsługa skrótów klawiszowych
- wbudowane funkcje szybkiego podglądu
- wsparcie obsługi sieci.
WinSCP
WinSCP – graficzny klient SFTP dla systemu MS Windows korzystający z SSH. Obsługiwany jest również protokół SCP oraz FTP. Program służy przede wszystkim do bezpiecznego przesyłania plików pomiędzy lokalnym a zdalnym komputerem. Poza tym, WinSCP oferuje podstawowe funkcje menedżera plików oraz synchronizacji plików. Zawiera również polską wersję językową.
Możliwości programu
- Graficzny interfejs użytkownika
- Kilka wersji językowych
- Integracja z systemem Windows (przeciągnij i upuść, URL, ikony skrótów)
- Wszystkie typowe operacje na plikach
- Obsługa protokołów SFTP, SCP i FTP
- Skrypty wsadowe, interfejs wiersza poleceń, asembler .NET
- Synchronizacja katalogów na kilka automatycznych i częściowo zautomatyzowanych sposobów
- Wbudowany edytor tekstu oraz wsparcie dla zewnętrznych edytorów tekstu
- Wsparcie dla haseł SSH, keyboard-interactive, public key and Kerberos (GSS) authentication
- Integracja z Pageant (PuTTY Agent) dla pełnego wsparcia public key authentication (klucza publicznego)
- Do wyboru interfejs wzorowany na Eksploratorze Windows lub Norton Commanderze
- Opcjonalny zapis ustawień sesji
- Opcjonalnie obsługuje pracę bez instalacji używając pliku konfiguracyjnego zamiast wpisów rejestru, nadaje się do pracy z nośników wymiennych
Operacje na plikach
WinSCP umożliwia wszystkie podstawowe operacje na plikach. Najważniejszymi są pobranie pliku ze zdalnego komputera oraz wysłanie go tamże. Ponadto pozwala na zmianę nazw plików i folderów, tworzenie nowych folderów, zmienianie ich właściwości oraz tworzenie linków symbolicznych i skrótów.
Jeden z dwóch interfejsów graficznych pozwala nawet na modyfikowanie plików.
Połączenie ze zdalnym komputerem
Z pomocą WinSCP można połączyć się z serwerem SSH (Secure Shell) za pomocą protokołu SFTP (SSH File Transfer Protocol) lub SCP (Secure Copy Protocol), przede wszystkim do maszyn z systemami Unix. SFTP jest standardową częścią pakietu SSH-2. SCP jest standardową częścią pakietu SSH-1. Oba protokoły mogą również działać na późniejszej wersji SSH. WinSCP obsługuje SSH-1 i SSH-2. Program obsługuje również protokół FTP.
Interfejs programu
Można wybrać i skonfigurować jeden z dwóch interfejsów programu. Podczas instalacji można wybrać preferowany interfejs użytkownika: Interfejs typu Eksplorator, jako interfejs bardziej znajomy dla użytkownika Windows lub interfejs koncepcji Norton Commandera, wykorzystywanej przez wiele obecnych menedżerów plików (Total Commander, FAR, Altap Salamander). Interfejs typu Norton Commandera skupia się przede wszystkim na łatwej obsłudze za pomocą klawiatury. Można używać go bez myszy.
FileZilla 3.27.1
TotalComander
Za pośrednictwem działu download Grupa Media Informacyjne nasi użytkownicy mogą pobrać oprogramowanie. Rodzaj licencji, rodzaj oprogramowania, rodzaj platformy na której może być ono zainstalowane, jego zastosowanie i inne informacje znajduje się w informacji GMI poszczególnych programów.
TurboFTP
Za pośrednictwem działu download Grupa Media Informacyjne nasi użytkownicy mogą pobrać oprogramowanie. Rodzaj licencji, rodzaj oprogramowania, rodzaj platformy na której może być ono zainstalowane, jego zastosowanie i inne informacje znajduje się w informacji GMI poszczególnych programów.
FileZilla
Za pośrednictwem działu download Grupa Media Informacyjne nasi użytkownicy mogą pobrać oprogramowanie. Rodzaj licencji, rodzaj oprogramowania, rodzaj platformy na której może być ono zainstalowane, jego zastosowanie i inne informacje znajduje się w informacji GMI poszczególnych programów.
WinSCP
Za pośrednictwem działu download Grupa Media Informacyjne nasi użytkownicy mogą pobrać oprogramowanie. Rodzaj licencji, rodzaj oprogramowania, rodzaj platformy na której może być ono zainstalowane, jego zastosowanie i inne informacje znajduje się w informacji GMI poszczególnych programów.
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
WinSCP |
|
|
|
|
|
|
|
FlashFXP 5.4.0.3970
FlashFXP to popularny klient FTP, który swoją popularność zdobył dzięki możliwości transferu danych z jednego serwera na drugi,...
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CuteFTP 9.0.5.0007
CuteFTP to bardzo dobry i popularny klient FTP z wieloma dodatkowymi narzędziami. Za pomocą CuteFTP można między innymi...
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Classic FTP 2.38
Classic FTP to darmowy, niewielki i łatwy w obsłudze klient FTP umożliwiający zarządzać plikami na serwerach lub dowolnych...
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fresh FTP 5.52
Fresh FTP to darmowe narzędzie dla webmasterów pozwalające na wysłanie lub pobieranie zawartości stron WWW (m.in. HTML,...
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Xftp Free 4.0100
Xftp Free to darmowy (do celów niekomercyjnych) i łatwy w obsłudze klient FTP. Aplikacja posiada funkcję synchronizacji plików...
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CoffeeCup Free FTP 4.5.2014
CoffeeCup Free FTP to darmowa wersja klienta FTP. Aplikacja posiada intuicyjny w obsłudze interfejs użytkownika, dzięki czemu...
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Auto FTP Manager 6.15
Auto FTP Manager to zaawansowany klient FTP umożliwiający zautomatyzowanie procesu przesyłania plików. Auto FTP Manager posiada...
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CrossFTP 1.94.6
CrossFTP to darmowa i do tego wieloplatformowa wersja klienta FTP. Aplikacja ma przyjazny w obsłudze interfejs użytkownika,...
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FTP Voyager 16.2.0.328
FTP Voyager to rozbudowany klient FTP dla systemów Windows, który na tle konkurencji wyróżnia się wieloma ciekawymi funkcjami....
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WISE-FTP 9.0.2
WISE-FTP to rozbudowany i pełnowartościowy klient FTP, dzięki któremu z łatwością pobierzemy poszczególne pliki lub katalogi z...
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FileZilla 3.25.0 Beta 1
FileZilla Beta to przedpremierowa wersja opernsource'owego programu do obsługi serwerów FTP Filezilla. Aplikacja umożliwia...
Windows |
Linux |
Mac |
Pozostałe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |