Salon od czego zacząć
Salon to domowe centrum wypoczynku. Jedni czytają tu książkę, inni oglądają telewizję; ktoś lubi bawić się na dywanie z dzieckiem, a ktoś inny surfuje w Internecie siedząc na kanapie z laptopem na kolanach. Salon to także miejsce wspólnych posiłków i przyjmowania gości. Z tego pomieszczenia korzystają wszyscy domownicy, a niektóre aktywności muszą odbywać się równocześnie. Jak zaprojektować salon, który bez problemu spełni wszystkie nasze oczekiwania?
Przyjmuje się, że salon nie powinien być mniejszy niż 25 m2, wtedy łatwo wydzielić w nim różne strefy funkcjonalne. Nie należy jednak projektować salonu większego niż 40 m2, ponieważ przestrzeń może wydać się pusta i stracić wrażenie przytulności. Szczęściarzem jest ten, kto właśnie rozpoczyna budowę domu i sam może określić wielkość salonu, ale właściciele mieszkań w blokach, kamienicach i apartamentowcach, zwłaszcza tych z „drugiej ręki” muszą zaakceptować rozkład, wielkość i wymiary wnętrza. Jeśli Twój salon jest bardzo mały, zastanów się, czy nie możesz go połączyć z sąsiednim pomieszczeniem, np. z kuchnią lub holem. Czasami zlikwidowanie jednej działowej ściany sprawia, że wnętrze staje się przestronne, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.
Większość osób, która urządza swoje pierwsze mieszkanie uważa, że idealnym kształtem dla salonu jest kwadrat lub prostokąt zbliżony do kwadratu. To prawda, ale tylko w odniesieniu do niewielkich przestrzeni. Jeśli salon jest duży, nietypowy kształt może się stać jego zaletą, ponieważ w naturalny sposób pozwala wydzielić funkcjonalne strefy. Kształt litery „L” można wykorzystać do stworzenia strefy wypoczynkowej i jadalnianej, wnękę można zmienić w strefę biurową. Przyjrzyj się uważnie swojemu salonowi i wykorzystaj jego kształt.
Salon należy do strefy ogólnodostępnej, w której znajdują się także – kuchnia, jadalnia, toaleta i hol. Naturalnym i najlepszym układam jest następujący ciąg komunikacyjny: hol, salon, jadalnia, kuchnia. Blisko, ale nieco z boku, powinna się znaleźć toaleta. W mieszkaniu naturalną lokalizacją salonu jest część centralna. W domu najlepiej jest zlokalizować salon na parterze – wówczas łatwy jest dostęp do ogrodu, dzięki temu latem można zwiększyć powierzchnię salonu o taras. Dom zostaje także w naturalny sposób podzielony na strefę wspólną (parter) i prywatną (piętro).
Kolor salonu to nie tylko kolor ścian. Weź pod uwagę trzy najważniejsze elementy: meble, podłogę i ściany. Meble to wyposażenie kupowane na lata. Podłogi także nie zmienią się z dnia na dzień. Natomiast ściany, mimo że zajmują nawieszoną powierzchnię, można przemalowywać wielokrotnie. Dlatego przyjrzyj się uważnie kolorystyce mebli i podłogi i do nich dopasuj kolor ścian. Wybierając odcień trzymaj się dwóch zasad:
- ciemne kolory optycznie zmniejszają, a jasne powiększają pomieszczenie
- tonacja chłodna uspokaja, a ciepła energetyzuje
Pamiętaj też, że w salonie znajduje się wiele elementów, których często w ogóle nie bierze się pod uwagę – grzejniki, kontakty, listwy przypodłogowe. Nie zostawiaj ich kolorystyki przypadkowi. Najlepiej dobieraj te elementy w stonowanych kolorach. Mocne barwy zostawiając na dodatki i dekoracje.
Jeśli nie czujesz się mocny w zestawianiu kolorów, trzymaj się jednej tonacji kolorystycznej, np. meble – ciemny brąz, podłoga – brąz, ściany – kawowe. Łącząc kolory z jednej gamy barw nie sposób jest popełnić błąd.
Podłoga to duża płaszczyzna, która ma ogromny wpływ na estetykę wnętrza. To od ciebie zależy czy twój salon będzie rustykalny (drewniane deski), nowoczesny (kamień), industrialny (betonowa posadzka), skandynawski (malowany parkiet), shabby chic (mozaika malowana na kolor). Jednak wybierając rodzaj materiału zwracaj uwagę nie tylko na estetykę, ale także na trwałość, parametry cieplne, możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego. I przede wszystkim to, czy podłoga będzie łatwa w utrzymaniu czystości.
Nie używaj w salonie wykładziny. Zarezerwuj ją sobie do sypialni lub dziecięcych pokoi. Salon to jedno z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń. Podłoga łatwo się brudzi i codzienne czyszczenie wykładziny może okazać się męką.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |