Zaimponuj swoim gościom piękną galerią w salonie!
Najbardziej popularnym, ale też niezawodnym sposobem na ozdobienie wnętrza jest domowa galeria. Współcześnie jest wiele sprawdzonych pomysłów na to jak zaplanować ją oryginalnie, by była niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Wybór sztuki, którą można w domu zaprezentować jest nieograniczony. Począwszy od klasycznych obrazów na płótnie, kończąc na nowoczesnych, minimalistycznych grafikach w ramach za szkłem. Świetnym sposobem na personalizację wnętrza i dodania mu wyjątkowego ducha jest wyeksponowanie zdjęć rodzinnych.
Salon jest miejscem reprezentatywnym, więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to w jaki sposób zaplanować galerię. W tym wydaniu przedstawimy Wam nasze pomysły, które możecie od razu wdrożyć do własnych wnętrz.
Geometrycznie
Dla zwolenników uporządkowanych form i symetrii najlepszym rozwiązaniem będzie układ ram w czterokącie. Powyższy rozkład jest przykładem dokładnego planowania. Nie dość, że wszystkie elementy tworzą jedną całość to i wszystkie odstępy między ramami są sobie równe. W tej aranżacji ciekawą grą, która nadaje galerii intuicyjnej w odbiorze przez człowieka dynamiki, są szerokości passepartout. Każdy nawet nie bardzo rzucający się w oczy detal jest podświadomie postrzegany przez obserwatora, dlatego warto zastanowić się nad każdym szczegółem.
Ramy w różnych stylach
Misz masz stylów to domena eklektyzmu. Jak widać na powyższym przykładzie czasami tworzy to bardzo imponujący efekt. Tak jest nie tylko w wyposażeniu wnętrz. Może to być pomysł na aranżację domowej galerii. Proste, antyczne, modernistyczne ramy obok siebie? Dlaczego nie! Przekonajcie się do pewnego nieuporządkowania, a zobaczycie, że takie rozwiązania urozmaicą i przełamią Wasze skrupulatnie zaplanowane mieszkania.
Sztuka podkreślona sztukaterią
Kolejnym pomysłem na podkreślenie sztuki w domu może być ich dodatkowa oprawa. Poza ramą, plakat lub grafikę można powiesić w środku sztukaterii. Taka niezwykła ozdoba ściany, jest rzadko spotykana w polskich domach, dlatego że może pojawić się obawa przed trwałą ingerencją w ozdobę ścian na lata. Jednak jeśli marzymy o naprawdę stylowym wnętrzu, musimy wybierać charakterne, zdecydowane rozwiązania i działania, by mieszkanie rzeczywiście wyróżniało się stylem i elegancją. Sztukaterie można wykonać w różnych wzorach. Przyklejane listewki do ściany mogą być też proste, geometryczne, a wtedy idealnie wpasują się w nowoczesny wystrój wnętrz.
Na półce
Coraz częściej powielanym pomysłem na organizację galerii w salonie jest podparcie ram o ścianę na wąskiej półce. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie z tego względu, że nie trzeba dziurawić ścian przy wieszaniu każdej pojedynczej ramy, a dodatkowo można zmieniać wystawę kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota.
Z tłem
Domowa galeria w salonie, a dokładniej samo słowo „galeria” przywodzi nam na myśl obszerną wystawę obrazów. W każdym nawet nowoczesnym domu, warto jest mieć piękny obraz namalowany na płótnie. Możemy je powiesić symetrycznie, co dodaje eleganckiego wyglądu całemu pomieszczeniu. Tak rozplanowana galeria sprawdzi się do wnętrz klasycznych, które lubią prostotę, przewidywalność i harmonię.
Na jakim aspekcie estetycznym warto zatrzymać się przy planowaniu galerii w salonie? Tło! Pomyślmy o ciekawej bazie, na której wyeksponowane będą nasze zbiory. Może to być ceglana ściana lub stylowa tapeta. Jeśli zaś chcemy całą uwagę skierować na przekaz obrazów lub zdjęć, najlepszym wyborem będzie klasyczna, biała, gładka ściana.
W przestronnych pokojach jak, na przykład w pokoju dziennym, duże ramy lub obrazy stojące na podłodze to alternatywny, ale też dobry sposób na aranżację przestrzeni. Podziwianie malowidła z tak zwanej perspektywy ptasiej jest wygodnym sposobem na podziwianie domowej galerii.
Z podświetleniem
A teraz przykład z dziedziny bardziej technicznej niż estetycznej. Pamiętajmy, że domowa galeria oprócz tego, że musi być przemyślanie zaplanowana, to powinna być też… wyeksponowana! Łatwo to wrażenie uzyskać za pomocą skierowanego na nią światła. Jednak pomysł ten należy zacząć realizować na samym wstępie projektowania wnętrza, czyli przy wykańczaniu mieszkania, ponieważ musimy przewidzieć miejsca wyjść przewodów punktów świetlnych. Jeśli zaś tego nie zrobiliśmy, nic straconego! Ten sam efekt można uzyskać prowadząc przewód natynkowo i chowając go pod obrazem. Wymogiem jest tu jednak bliskość kontaktu, do którego możemy podłączyć wiszący nad ramą kinkiet. Taki mały detal, a może sprawić, że nasza domowa galeria – a przy okazji całe wnętrze – zyska luksusowego wyglądu!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |