7 wskazówek jak powiększyć mały salon!
Małe i nieustawne pokoje to zmora mieszkańców dużych aglomeracji. Największy problem mają ci, którzy mieszkają w blokach z ostatnich lat ubiegłego stulecia. Pomieszczenia w powstających wtedy budynkach miały niewielki, wręcz klaustrofobiczny metraż i zazwyczaj nieustawny kształt. Ale nie martwcie się, nawet z takim problem można poradzić sobie w łatwy i szybki sposób. Przede wszystkim postawcie na wydobycie maksimum przestrzeni z małego pokoju. Istnieje kilka ogólnych zasad, które mogą być stosowane aby osiągnąć zamierzony cel. Oto 7 wskazówek jak optycznie powiększyć przestrzeń niewielkiego salonu.
Zapełnij wszystkie narożniki
Szafki narożne, szafy wnękowe czy półki na wymiar to wręcz idealne rozwiązanie. Zadowolą każdego ponieważ to Wy decydujecie jaki wymiar, układ i proporcje będzie mieć każda jedna przegroda. Mogą to być meble w formie gablot, biblioteczek czy całkowicie zamykanych szaf. Dzięki temu będą dodatkowo pełnić funkcje przechowywania. Wypełnijcie każdy narożnik Waszego niewielkiego salonu- dzięki temu przestrzeń wyda się przestronniejsza. Niewielki okrągły stół i krzesła stworzą część jadalnianą a jeśli zawsze marzyliście o domowej biblioteczce i kąciku czytelniczym róg pomieszczenia będzie dla niego idealnym miejscem. Postawcie dużą szafę biblioteczną na wymiar, wygodny fotel, podnóżek, lampę i podręczny stoliczek i gotowe.
Wybieraj małe meble
Meble nie powinny przytłaczać wnętrza małego salonu. Najlepiej, żeby lekko przepuszczały lub odbijały światło, były wielofunkcyjne i proste, nie blokowały przejścia ani nie przesłaniały widoków. Możecie wybrać meble z przeszklonymi frontami – wydadzą się lżejsze i mniejsze niż te zabudowane. W małym pokoju nie sprawdzają się masywne, bogato zdobione meble, bo zajmują miejsce i pochłaniają światło. Lepiej prezentują się meble ażurowe lub przezroczyste krzesła, stoliki i półki czy fotele na cienkich nóżkach. Sieciowe sklepy meblowe wprowadzają na rynek niewielkie meble dostosowane do warunków mieszkaniowych Polaków.
Powieś lustro
Odbicie lustrzane może powiększyć mały pokój nawet dwukrotnie. Dodatkowo pełni funkcję dekoracyjno -estetyczną. Piękna ozdobna rama przykuje uwagę wchodzących do pomieszczenia a odbicie doda optycznie metrażu. Lustro może zadziałać także negatywnie – może zwielokrotnić bałagan lub podkreślić niezbyt dekoracyjny element wyposażenia. Dlatego niezwykle ważne jest miejsce, które dla niego wybierzecie. Najbardziej popularnym sposobem na lustro w salonie, jest zawieszenie tafli na ścianie za kanapą. Jeśli górna rama znajdować się będzie na wysokości 1,5 – 1,7 cm od podłogi, pomieszczeniu zostanie nadana głębia. Efekt zależy nie tylko od wielkości, ale również kształtu lustra – poziomo ułożone lustro prostokątne doda właśnie głębi, pionowe – wydłuży niskie wnętrze. Lustra powinny mnożyć ciekawe, dekoracyjne elementy wystroju lub odbijać światło dzienne, ale nie wskazywać wyposażenie, które w pokojach znajduje się tylko z konieczności.
Kolor
W powiększaniu wnętrza biel nie ma sobie równych. Zaraz za nią są szlachetne szarości i srebrzystości, potem chłodne rozbielone pastele, jak zieleń, błękit, fiolet, odcienie przypudrowanego beżu. Dobre rozwiązanie to np. białe podłoga, drzwi, framugi, listwy. Ściany pokryte tapetami w tonacji pastelowej z subtelnymi wzorami. W ten sposób stworzycie dyskretne atrakcyjne tło. Jeśli lubicie kolor zastosujcie trik ze zdjęcia czyli biel, pastele i ożywcze akcenty intensywnego koloru i kontrastu geometrycznego, który wprowadzi dynamikę i świeżość. Wykorzystajcie również optyczne złudzenie – chłodne barwy oddalają się od nas, a ciepłe do nas przybliżają.
Ciekawa roślinność
Roślinność sprawdza się w każdej przestrzeni – wprowadza wątek natury, nasycony i piękny zielony kolor a także dynamikę do wnętrza. Wymówki, że nie znacie się na zieleni lub nie macie dobrej ręki do kwiatów są kompletnie nie na miejscu ponieważ znamy wiele gatunków, które wytrwają nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Ich listę znajdziecie w tym artykule: Rośliny domowe odporne na wszystko! Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych rośliny mają pozytywne działanie na ludzki organizm – zarówno na psychikę jak i fizjologię. Odbiór wnętrza, w którym jest soczysta zieleń jest pozytywny bez względu na proporcje czy wielkość. Jeśli marzycie o czymś wyjątkowym wybierzcie ogródek wertykalny. Jest on swoistym dziełem sztuki w dodatku niezwykle łatwym w uprawie. Automatyczne systemy nawadniania wykluczają konieczność podlewania.
Fototapeta z efektem głębi
Fototapeta w salonie to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma nic wspólnego ze starodawnymi, nieciekawymi i nieładnie wykonanymi wzorami z lat osiemdziesiątych. Obecnie fototapety wyglądają zachwycająco dzięki różnorodności worów i doskonałym materiałom oraz jakości druku. Pozwalają nie tylko powiększyć przestrzeń ale dodatkowo nadać jej osobliwy, spersonalizowany charakter odzwierciedlający osobowości mieszkańców. Dzięki nieograniczonym wręcz zasobom gotowych zdjęć i motywów oraz możliwości nadruku zdjęcia z prywatnego archiwum, każdy może mieć taki salon, jaki sobie wymarzy. W małych przestrzeniach sprawdzą się krajobrazy a w szczególności te z efektem optycznej głębi.
Postaw na niskie meble
Urządzając mały salon to pamiętaj o zasadzie, że im niższe meble, tym wyższe wydaje się wnętrze. Meble do salonu o podobnej wysokości optycznie porządkują przestrzeń i poszerzają perspektywę. Wysoki i szeroki regał ustawiajcie przy krótszej ścianie – dzięki temu mały pokój będzie miał lepsze proporcje. W Waszych salonach wykorzystujcie meble wielofunkcyjne i składane. Pufy ze schowkiem, stoliki z szufladami, krzesła, które po wizycie gości można wsunąć np. za szafę. Zaoszczędzicie dużo miejsca. Pamiętajcie też o zasadzie "mniej znaczy więcej". Im mniejsza ilość drobiazgów, mebli, bibelotów i ozdób tym przestronniejsze wydaje się wnętrze.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |