Podłogi do kuchni – 9 najlepszych opcji!
Wybór materiału na posadzkę w kuchni jest wyjątkowo trudny ze względu na uciążliwe warunki jakie tam panują. Zachlapania, przemoczenia, uderzenia czy zabrudzenia to bardzo częste problemy dotykające podłogi w tym pomieszczeniu. Nie da się ich uniknąć ale można ułatwić ich niwelowanie poprzez odpowiedni wybór materiałów. W naszym przeglądzie znajdziecie zarówno te tańsze i mniej trwałe rozwiązania oraz warianty z wyższej półki, które posłużą Wam przez lata.
Płytki
Podłogę w kuchni najlepiej wykończyć materiałem, dzięki któremu będzie odporna na ścieranie, trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Takie cechy mają na przykład płytki ceramiczne. Pośród nich znajduje się chętnie stosowany gres porcelanowy i szkliwiony. Ma on niską nasiąkliwość, nie wyciera się szybko i nie robią się na nim plamy. Kafelki to trwały sposób na estetyczną i porządną podłogę. Nie jest on jednak tanim rozwiązaniem.
Kamień naturalny
Posadzkę w kuchni można zrobić także z kamienia, na przykład z nienasiąkliwego i odpornego na ścieranie granitu, pasującego zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz łupku, polskich wapieni lub piaskowca oraz bardzo modnego w ostatnich latach trawertynu. Jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona, przez lata nie straci swoich walorów estetycznych. Dobre będą także konglomeraty granitowo-kwarcowe. Są trwałe i odporne, mają ciekawą kolorystykę. Posadzki kamienne są łatwe do pielęgnacji, mogą mieć większy format niż płytki ceramiczne i znacznie cieńsze spoiny, dając efekt jednolitej powierzchni. Jednak pamiętajcie, że kamienna posadzka jest zimna i zazwyczaj jeszcze droższa od ceramicznej.
Drewno
W kuchni świetnie sprawdzi się również posadzka drewniana – „ciepła” i bezpieczna. Pasuje praktycznie do każdego stylu od nowoczesnego, minimalistycznego poprzez industrialny kończąc na ciepłym i przytulnym stylu rustykalnym. Warunkiem jest wykonanie jej z twardego rodzimego drewna lub z drewna egzotycznego. Najlepsze będą duże deski – tradycyjne lub parkietowe, dobrego gatunku bez sęków i przebarwień, żeby posadzka była trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Sposród dostępnych rodzajów posadzek drewnianych w kuchni najlepiej zastosować parkiet lub deski z litego drewna, ale trzeba je zabezpieczyć środkiem do uszczelniania krawędzi, by nie wnikała w nie i pod nie woda. Można też położyć kilkakrotnie lakierowane panele drewniane. Nie pracują one tak, jak drewno lite, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo wybrzuszenia się lub rozsychania posadzki. Na podłodze w kuchni z rodzimych gatunków drewna najlepsze są: dąb, buk, klon, jawor, a z egzotycznych ipe, badi, jatoba, kempas, merbau, doussie, sucupira, brazylijska wiśnia. Wybierajmy drewno najwyższego gatunku o jednolitej barwie, równomiernym usłojeniu, pozbawione sęków, które pod wpływem użytkowania i wilgoci mogą wypadać. Pamiętajcie również o tym, że na ciemnym drewnie bardziej widać kurz, zarysowania i ślady zabrudzeń a w kuchni może to bardzo przeszkadzać.
Podłoga z korka
Korek jest od stosunkowo niedawna stosowany jako materiał wykończeniowy ale już pozyskał sobie bardzo wielu zwolenników. Nic w tym dziwnego ponieważ taka podłoga praktycznie nie ma wad. Kładąc korek, zyskamy nie tylko efektowną podłogę, ale i świetną izolację akustyczną i cieplną. Jako materiał podłogowy występuje w formie płytek o różnych gabarytach. Gama kolorów, wzorów płyt i paneli umożliwia tworzenie na podłogach interesujących wzorów nie przypominających tradycyjnego korka a raczej nowoczesne mozaiki. Dodatkową zaletą jest niezwykła trwałość tego materiału.
Samopoziomująca się posadzka
Posadzki samopoziomujące umożliwiają uzyskanie gładkiego i bardzo trwałego, estetycznego wykończenia posadzki. Może to być samopoziomująca żywica epoksydowa albo bardziej ekonomiczna wersja samopoziomująca masa cementowa wykończona powłoką epoksydową. oba warianty są bardzo trwałe, odporne na zarysowania i ścierania oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkowym atutem jest nowoczesny wygląd. Posadzka jest wykończona na wysoki połysk.
PVC
PVC to tworzywo sztuczne z którego wytwarzana jest wykładzina elastyczna typu linoleum. Produkty tego typu są stosunkowo tanie, ale trzeba je częściej wymieniać niż panele czy glazurę – na ich powierzchni często powstają wgniecenia, mogą się przepalać i odbarwiać od słońca. Ich montaż jest łatwy. Wystarczy dokładnie dociąć wykładzinę do danego pomieszczenia i równo ułożyć na podłodze. Można wykonać również izolację cieplną czy akustyczną podłogi, choć wykładziny same w sobie są dobrym izolatorem. Na koniec możecie całość wykończyć listwami przypodłogowymi. Wybierając te grubsze i lepszego gatunku nadacie aranżacji bardziej elegancki wygląd.
Podłoga z laminatu
Laminat jest idealną alternatywą dla podłogi z prawdziwego drewna. Podłogi laminowane kusza różnorodnością kolorów i wzorów, doskonale odwzorowują kolory prawdziwego drewna przy czym są tańsze. Nadają ciepła i przytulną atmosferę i podobnie jak podłogi drewniane pasują do wielu stylów wykończenia wnętrza. Ich zaletą jest również długotrwałość.
Dywan
Dywany i dywaniki kuchenne powinny współgrać ze stylem mebli kuchennych i sprzętu AGD, z jakim mamy do czynienia w danym wnętrzu. Nie mniej jednak, praktyczniejsze wydają się tkaniny w deseń – pasy, wzorki, tkaniny melanżowe. Wszelkie nieuniknione w kuchni okruszki i paproszki nie będą na nich tak widoczne jak na jednolitym dywanie. Zaletą dywanów i dywaników kuchennych niewielkich rozmiarów jest to, że w każdej chwili można je zwinąć i wytrzepać.
Linoleum
Wykładziny winylowe są najtańszym a zarazem najłatwiejszym materiałem do ułożenia na podłodze w kuchni, salonie a nawet łazience. Szeroki wybór faktur, kolorów i wzorów przyciąga swoją różnorodnością. Mogą imitować drewno, płytki, kamień a także dywan czy jednorodny materiał taki jak beton. Wykładzinę można kłaść na prawie każde podłoże, dlatego jest dobrym rozwiązaniem w przypadku gdy musimy pokryć starą, zniszczoną podłogę. Ten rodzaj wykładziny jest bardzo wygodny ze względu na łatwe utrzymanie w czystości. Jest wodoodporny, można go myć detergentami. Kolejną zaletą jest możliwość położenia go samodzielnie. Jest to bardzo proste i nie wymaga zbyt wiele czasu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |