Projektowanie kuchni – o tych rzeczach trzeba pamiętać!
Każdy z nas chciałby mieć pięknie i wygodnie urządzony dom, a już szczególnie jeśli są to pomieszczenia o określonej funkcji, jak kuchnia, czy łazienka. Właśnie w tych przestrzeniach musimy nie tylko zadbać o ich użyteczność, ale również o estetyczny wystrój. W przypadku kuchni, powinna być ona przede wszystkim ergonomiczna i sprawiać, że gotowanie w niej będzie szybkie i przyjemne. Oznacza to, że wszystko powinno się znajdować pod ręką, ale przy tym nie tworzyć bałaganu. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni pomoże nam osiągnąć ten cel. Jednak rozmyślając o tym, jaką kuchnię chcielibyśmy mieć, zanim zastanowimy się, gdzie ustawiona będzie lodówka, a gdzie piekarnik – wizualizujemy sobie styl w jakim będzie urządzona nasza kuchnia. A w tych możemy przebierać, od kuchni rustykalnej, która otuli nas domową atmosferą, po nowoczesną z gładkim blatem i frontami szafek na wysoki połysk. Nie tylko wybieramy kolor, ale też materiały z jakich ma być zrobiona kuchnia. Później dochodzi sprzęt AGD i wszelkie dodatki, które ułatwią nam gotowanie… sporo tego! Jeśli chcemy odpowiednio zaprojektować kuchnię, powinniśmy podejść do tej kwestii uważnie i podejmować decyzje krok po kroku, aby służyła nam przez lata.
Przestrzeń
Przestrzeń jaką dysponujemy w kuchni jest kluczowa dla jej odpowiedniego zaprojektowania. W zależności od tego, jakim pomieszczeniem dysponujemy, możemy ustawić meble w kształcie litery L, U, czy linii prostej. Meble powinny być ustawione zwarcie, ponieważ blat stanowi dla nas część użytkową na której kroimy warzywa, czy wygniatamy ciasto. Inną kwestią jest wyspa kuchenna, która stanowi dodatek na środku kuchni, ale sprawdza się wyłącznie w dużych kuchniach lub w przypadku, gdy kuchnia jest połączona z salonem, a wyspa lub barek stanowią granicę pomiędzy pomieszczeniami. Jeśli chcemy otrzymać kuchnię zaprojektowaną zgodnie z zasadami ergonomii to lodówka, zlew i kuchenka powinny znajdować się na planie trójkąta.
Rozwiązanie dotyczące mikro przestrzeni to sposób zagospodarowania szafek. W kuchni powinniśmy stworzyć odrębne strefy, takie jak miejsce na zapasy, przechowywanie, zmywania, gotowanie, przygotowywania posiłków. W tej sposób kuchnia będzie wygodna i komfortowa dla użytkownika.
Styl
To w jakim stylu urządzimy kuchnię zależy wyłącznie od naszych podobań estetycznych. Niezależnie od stylu, jaki wybierzemy będziemy w stanie znaleźć meble i wyposażenie, które będzie do niego pasować i jednocześnie komponować się z odpowiednio zagospodarowaną przestrzenią (w małych, jak i dużych kuchniach). Dla tych, którzy uwielbiają sielski klimat i przytulną atmosferę, kuchnia rustykalna powinna się sprawdzić. Wiszące warkocze czosnku, drewniane, solidne meble i miedziane dodatki – stworzą niepowtarzalną atmosferę. Jeśli wolicie przyjemne wnętrza, ale urządzone raczej z nutą delikatnej słodyczy, jednocześnie stawiając na proste rozwiązania, dobrze sprawdzi się kuchnia w stylu skandynawskim i minimalistycznym. Nowoczesne kuchnie mają to do siebie, że wyglądają surowo, ale jednocześnie elegancko. Połyskliwe fronty i gładkie blaty to ich znak rozpoznawczy. Dla tych, którzy zamiast bieli, pastelowych i generalnie jasnych kolorów, i wolą bardziej mroczne wnętrza, idealnie sprawdzi się styl industrialny, który podkreśla surowość przestrzeni. Jeśli jednak wolicie ponadczasową klasykę, która zawsze się sprawdzi, to angielskie kuchnie powinny być strzałem w dziesiątkę!
Odpowiednie materiały: drewno czy szkło?
Podczas projektowania kuchni oczywistym jest, że musimy wziąć pod uwagę materiały z jakich mają być wykonane meble, fronty, blaty. Jednym z najprostszych wyborów jest drewno, a tuż za nim płyta MDF i płyta laminowana. Jednak w kwestii wykończeń może się okazać, że powinniśmy wybrać pomiędzy drewnem a szkłem. Oba stanowią fenomenalny sposób na podkreślenie walorów estetycznych kuchni, jednak różnią się zastosowaniem. W przypadku szkła mamy do wyboru kilka typów, od przezroczystego, przez matowe, dymione, lakierowane – wszystkie mogą być gładkie lub z określonym wzorem. Drewno daje równie dużo możliwości, ponieważ może być dowolnie rzeźbione i modelowane. W zależności od gatunku drewna otrzymamy wykończenie o odpowiedniej barwie. Niestety jest dość drogim materiałem i wymagana jest również impregnacja. Decyzję powinniśmy podjąć uwzględniając styl w jakim jest utrzymana kuchnia oraz zagrożenia, jakie czekają na fronty oraz blaty – w domu z małymi dziećmi lub zwierzętami szkło nie zawsze jest bezpiecznym rozwiązaniem.
Szuflady
W odpowiednio zaprojektowanej kuchni bardzo ważne jest zagospodarowanie przestrzeni zarówno w skali całej kuchni, jak i wypełnienia wszystkich szafek, żeby wygodnie można było z nich korzystać. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się szuflady – nie tylko na sztućce! Głębokie szuflady, które rozmiarem mogą przypominać szafki, są bardziej komfortowym rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że możemy je łatwo wysunąć i wyjąć potrzebny przedmiot zamiast przekładać i sięgać w najodleglejszy kąt szafki. Jak widać na zdjęciu istnieją również szuflady odpowiednio dopasowane do narożników i wnęk.
Wielkość blatów
Blaty i stół w kuchni to przestrzeń na której będziemy codziennie przygotowywać posiłki. Ważne jest, aby blat był odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb, tak, abyśmy mogli swobodnie go używać np. krojąc warzywa, czy przygotowując ciasto na pierogi. Jeśli jest zbyt wąski, to składniki mogą spadać na podłogę, jeśli jest po prostu za mały, nie będziemy mogli zrobić wszystkiego w jednym miejscu. Dlatego też ważne jest, żeby szafki były ze sobą zwarte. Dzięki temu stworzymy duży blat, na którym będziemy mogli przygotować wszystko, a oprócz tego zmieszczą się również małe sprzęty gospodarstwa domowego. Dodatkową przestrzeń stanowi wyspa, która sprawdzi się przede wszystkim w dużej kuchni. Jeśli chcemy, aby nasza kuchnia była maksymalnie ergonomiczna, to wyspa kuchenna, która pozwala pozwala na umieszczenie na planie trójkąta kuchenki, lodówki i zlewu, stanowi idealne rozwiązanie – również z blatem użytkowym pod ręką.
Dodatki
Po ogromnym zamieszaniu, jakie bez wątpienia powstaje podczas projektowania i remontowania kuchni, nadszedł czas na bardziej przyjemną część, czyli dobór odpowiednich dodatków i akcesoriów do kuchni. Jeśli dopiero wprowadzamy się do dom lub mieszkania, to możemy być pewni, że nasi znajomi i rodzina, obdarują nas gadżetami podczas parapetówki. Akcesoria powinny ułatwiać nam codziennie czynności, a przy tym dodawać estetycznej wartości do wyposażenia wnętrza. Warto poszukać wyjątkowych dodatków.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |