Marmur stal i szkło - nowocześnie i stylowo
Marmur wraca i to w wielkim stylu. Wprawdzie jako materiał kamieniarski jest chłonny i wymaga specjalnej pielęgnacji i troski to posiada inne niespotykane walory. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma wytrzymałości granitu. Na całym świecie marmur z powodzeniem jest stosowany nie tylko w łazienkach, ale również w kuchni. Jego piękne odcienie, od jasnych po ciemne, doskonale komponują się zarówno z nowoczesnymi trendami, jak i stylowymi pomieszczeniami. Może być klasyczny, nowoczesny, elegancki, ale i minimalistyczny. Idealny do monochromatycznych kompozycji, ale też jako dodatek w bardziej tradycyjnych, czy eklektycznych wnętrzach.
Marmury przedstawiają gamę wyjątkowych struktur. Pod tym względem są one zazwyczaj bardzo jednorodne, a ziarna mineralne są prawie lub zupełnie niewidoczne. Barwy marmurów są niebywale zróżnicowane i w tym tkwi ich niepowtarzalne piękno. Od odmian śnieżnobiałych, przez szare, niebieskie, żółte, różowe, brązowe do czarnych- żaden inny kamień nie ma do zaoferowania tylu kolorów.
Marmur może być ozdoba kuchni- na ścianach, podłodze, ale również w przypadku akcesoriów czy armatury. Może być śmiało wykorzystywany w łazience, czy w aranżacji kominków. Odważmy się używać marmuru i nadać wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.
Szkło jest obecne w każdym budynku i otacza nas zewsząd. Mogłoby się wydawać oczywiste i przewidywalne, jednak możliwość jego zastosowania to więcej niż szyby i drobne akcesoria. Szkło kojarzy się z nowoczesna architekturą, prostą, minimalistyczna formą, przezroczystością lekkością. Tradycyjne zastosowanie to jednak za mało dla tego wdzięcznego dla architekta materiału, drzemiący w nim potencjał jest o wiele większy.
Zastanówmy się nad możliwościami zastosowania szkła. Pierwszą i najbardziej naturalną to oczywiści duże, panoramiczne okna. Idealnie sprawdzą się w kuchni, czy salonie. Również łazienki są dobrym miejscem dla takich okien- w tym przypadku szkło może przybrać mleczną lub kolorową barwę, bez przezroczystości. Kolejnym pomysłem jest wstawienie szklanych drzwi, które nadadzą wnętrzom elegancji i światła. Świetnie sprawdza się w salonie, jadalni czy w kuchni. Balustrady to jeszcze jeden pomysł na wykorzystanie szkła w nowoczesnym domu czy mieszkaniu. Szklane tafle w dowolnym kolorze nadadzą niezwykłego charakteru schodom czy balkonowi. A skoro jesteśmy już przy schodach warto dodać, że i one mogą być wykonane ze szkła i co więcej- podświetlone różnokolorowym światłem. Przejdźmy do mebli- stół z hartowanego szkła może być minimalistyczny i prosty, ale i niezwykle fantazyjny. To kolejny element, który w przeciwieństwie do poprzednich nie wymaga zmian konstrukcyjnych w samym budynku. Z całą pewnością nada wnętrzom lekkości i blasku. Kolejny pomysł na szkło to przeróżne dodatki i akcesoria: poczynając od najbardziej oczywistych lamp, wazonów, flakonów, ręcznie malowanych ozdobnych bibelotów, a kończąc na obrazach malowanych na szkle. Szkło może być również wykorzystywane na fronty szafek i blaty. W tym przypadku warto nadmienić, że szkło użyte wraz z metalem nada wnętrzom dodatkowego efektu potęgując jeszcze blask stali.
Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem metalu przede wszystkim kojarzy się z zimnym, industrialnym lub minimalistycznym stylem. Ten trend od lat inspiruje projektantów do coraz śmielszych eksperymentów. Metal w aranżacji kuchni pojawia się już nie tylko jako metalowe blaty, armatura, zlew, okucia czy akcesoria do gotowania, ale również w postaci całej zabudowy szafek od podłogi aż po sufit. Tak zastosowane metalowe fronty szafek w aranżacji kuchni, wbrew pozorom nie wydają się ciężkie i niefunkcjonalne, a dzięki odbijaniu światła rozjaśnia wnętrze. Dodając do tego szkło można ten efekt jeszcze spotęgować, co wydaje się być idealne w przypadku małych powierzchni.
Metalowe dekoracje mogą zdobić każde wnętrze, to nie tylko akcesoria, ale również całe ściany zabudowane metalem, niekoniecznie stalą- bardzo efektownie wygląda oksydowana miedź. Wnętrze mogą dekorować stalowe misy, tace, żyrandole, świetlne instalacje, wieszaki, świeczniki i figurki. Możliwości wykorzystywania metalu w designie zdają się nie mieć granic, a projektanci dbają o to, aby je cały czas przekraczać, łącząc metal czasem z zaskakującymi materiałami.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |