Zalety wyspy kuchennej
Wyspa kuchenna to coś więcej niż zmiana aranżacji i ustawienia mebli w kuchni. Wyspa oznacza inne podejście do pracy w kuchni, do rozmieszczenia poszczególnych szafek, a co za tym idzie do ergonomii i co może wydawać się zaskakujące również do komunikacji. Decydując się na to rozwiązanie trzeba mieć na uwadze fakt, że wyspa nie tylko zmieni charakter pracy w kuchni, ale ma też pewne wymagania co do powierzchni.
Aranżacja kuchni z wyspą to przede wszystkim zmiana w komunikacji między domownikami. Postawiona na środku wysepka w większym stopniu sprzyja komunikacji niż standardowe rozwiązania, bowiem pracując przy niej nie patrzymy w ścianę, ale na siebie nawzajem. Jest to bez wątpienia duża zaleta, która umożliwia większą integrację i uprzyjemnia wspólną pracę nad przygotowaniem posiłków. Dostęp do wyspy jest otwarty z każdej ze stron- taka zresztą jest jej idea- to z kolei umożliwia pracę większej liczbie domowników. Jeśli wyspa została wyposażona oprócz blatu roboczego i szafek podblatowych także w różne urządzenia AGD, takie jak: piekarnik, płyta grzewcza, niska lodówka czy zmywarka, w tym większym stopniu umożliwia w krótkim czasie przygotowanie nawet skomplikowanego posiłku, bowiem wszystko co niezbędne znajduje się w zasięgu ręki.
Wyspa kuchenna to również bardzo ergonomiczne rozwiązanie nie tylko w przypadku dużych kuchni, ale również takich, które mają bezpośrednie połącznie z salonem. Linia wyspy optycznie i funkcjonalnie oddziela przestrzeń salonu od przestrzeni roboczej, na której przygotowywane są posiłki. Co istotne, podczas pracy na kuchennej wyspie mamy swobodny kontakt z osobami przebywającymi w salonie czy jadalni. Natomiast oczekując na posiłek w salonie można mieć cały czas w zasięgu wzroku to, co się dzieje na kuchence czy w piekarniku. To rozwiązanie może okazać się bardzo przydatne kiedy przyjmujemy gości, a w piekarniku znajduje się wykwintny Boeuf Wellington, którego trzeba doglądać, aby osiągnął właściwą temperaturę i podawać wprost po wyjęciu.
Wykorzystanie miejsca pod blatem roboczym wyspy kuchennej może być różnorodne. Najczęściej umieszcza się pod nim dodatkowe półki, szuflady, stąd też bardzo dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie półek PEKA, w tym np.: półek na prowadnicach, wyciągów, półek typu cleaning agent, cooking agent, które dają szybki, łatwy i bezkolizyjny dostęp do zawartości. Często też blat wyspy przykrywa przeznaczone do zabudowy sprzęty AGD.. Wówczas powinny znajdować się w bliskim sąsiedztwie również odpowiednie półki, co umożliwi znaczne skrócenie dystansu pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i naczyniami. Wyspa to także dobre rozwiązanie w sytuacji gdy projekt kuchni nie zakłada szafek wiszących- ich funkcję mogą pełnić szafki podblatowe.
Optymalna odległość wyspy od ciągu szafek kuchennych to 120 cm. Dzięki temu osoby stojące zarówno na wyspie, jak i przy szafkach przyściennych nie będą utrudniały komunikacji innym osobom. Bedą tez mogły swobodnie schylić się i sięgnąć do zlokalizowanych pod blatem pólek czy szuflad. Od ściany i sprzętów kuchennych wyspa powinna być oddalona przynajmniej o 60 cm, a najlepiej o 90 cm- taka odległość zapewni wygodne przejście i pozwoli bezkolizyjnie otwierać np. lodówkę.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |