Projektowanie wnętrz cennik – czyli ile kosztuje projekt wnętrz?
Zainteresowanie ofertą projektanta zazwyczaj następuje po zapoznaniu się z jego portfolio. Jest to decyzja oparta na wizualnych aspektach oraz własnych preferencjach stylistycznych. Jednak po wstępnym wyborze estetyki pojawia się równie ważne pytanie. Ile będzie kosztował projekt? Jaka jest cena usług architekta? Cennik projektowania wnętrz jest jednym z głównych elementów zainteresowania klientów.
Dokładne oszacowanie pracochłonności przy danym projekcie stanowi poważny problem. To właśnie określenie czasu potrzebnego na przygotowanie projektu pozwalają na poprawną wycenę oraz podanie kosztu zaprojektowania wnętrz. Przed problemem poprawnej wyceny i stworzenia własnego cennika stają szczególnie młodzi projektanci. Brak doświadczenia może stanowić problem w ocenie trudności i skomplikowania wycenianego projektu a przez to podanie niedoszacowanego lub zbyt wysokiego kosztu projektu wnętrza.
Istnieje kilka podstawowych sposobów, z jakich korzystają projektanci i architekci wnętrz w celu ustalenia ceny projektu oraz swoich usług:
Cena projektu obliczana na podstawie stawki godzinowej projektanta:
Cena projektu w tym podejściu to opłata za cały czas poświęcony danemu klientowi tj.: czas opracowania dokumentacji, czas poświęcony na spotkania, rozmowy telefoniczne, e-maile, zakupy, nadzory autorskie. System zazwyczaj stosowany w dużych pracowniach, które w oparciu o sporą ilość danych są w stanie dość dokładnie określić ilość roboczogodzin, jakie niezbędne będą na zaprojektowanie danego wnętrza. W pracowniach takich zazwyczaj istnieje również struktura pracownicza – projektanci, asystenci, pracownicy administracyjni. Na każdym z poziomów stawka godzinowa jest zupełnie inna i to w oparciu o zaangażowanie danego typu pracowników powstaje wycena. W Polsce projektanci wnętrz bazują na tym systemie rozliczenia przede wszystkim w odniesieniu do spotkań konsultacyjnych lub doradczych.
Cena projektu, jako procent wartości całej inwestycji.
Takie podejście stosowane jest na ogół w branży architektonicznej oraz budowlanej. Według Stowarzyszenia Architektów Polskich ( oficjalną stronę znajdziecie tutaj: www.sarp.org.pl) koszt projektu powinien oscylować w granicach 4-5% całości kosztów inwestycji. W architekturze wnętrz ciężko zastosować ten model rozliczenia. Opracowanie projektu w oparciu o najtańsze materiały będzie tak samo pracochłonne jak przy zastosowaniu ich ekskluzywnych odpowiedników a cena projektu w obu przypadkach będzie się diametralnie różnić.
Cennik w oparciu o ilość metrów projektowanych:
Najczęstszy i najpopularniejszy sposób wyceny usługi projektowania wnętrz. Cena podawana jest za metr kwadratowy projektowanej powierzchni. Przy większych zleceniach wprowadza się dodatkowe współczynniki wynikające ze skomplikowania danej przestrzeni. Np. jeżeli wymagane jest zaprojektowanie instalacji oraz podstawowych okładzin dla przestrzeni garażowo-gospodarczej to nie będzie ona liczona w takiej samej cenie jak przestrzeń użytkowa. Wprowadzony może być wtedy obniżenie ceny dla tych mniej skomplikowanych przestrzeni. Przy wzroście ilości projektowanej powierzchni, również cena za zaprojektowanie 1m2 jest coraz niższa. W naszych wycenach dokładnie analizujemy przestrzeń i opracowujemy atrakcyjną ofertę cenową na wykonanie projektu wnętrza.
Cennik projektowania wnętrz uzależniony jest również od zakresu prac i stopnia skomplikowania dokumentacji oczekiwanej przez inwestora. Podstawowy podział etapowy projektu oraz udział procentowy poszczególnych części w cenie to:
etap pierwszy – koncepcja – tutaj ustala się wszelkie wymagania klienta odnośnie projektowanej przestrzeni; projektujemy układ funkcjonalny oraz przygotowujemy wizualizacje wnętrza. Cena tej części projektu wnętrza wynikająca z całkowitego nakładu pracy to 50-60%.
etap drugi – rysunki wykonawcze część 1 – 20-25% ceny projektu wnętrza;
etap trzeci – rysunki wykonawcze część 2 – 20-25% ceny projektu wnętrza.
Na rynku usług projektowania wnętrz znajdziemy wielu amatorów jak i wykwalifikowanych projektantów. Ceny ich prac wahają się od 20 do nawet 300 zł za metr kwadratowy projektowanej powierzchni. Dla wielu osób tak duży rozrzut cenowy może być zaskakujący. Żeby poznać rzeczywistą różnicę w jakości prac oraz dostarczonej dokumentacji należałoby zamówić kilka projektów u różnych architektów. Ta droga postępowania pokazałaby klientowi skąd biorą się te różnice. Na to mało kto może sobie jednak pozwolić. Pozostaje ostrożność, zdrowy rozsądek, dokładne zapoznanie się z ofertą i spotkanie weryfikujące wybraną pracownię. Należy pamiętać, że przesadna oszczędność zawsze odbije się na jakości, dodatkowo może się wiązać z wysokimi kosztami poprawek na etapie prac wykończeniowych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |