Projektowanie wnętrz w stylu angielskim
Eleganckie, a przy tym bardzo przytulne wnętrza są charakterystyczne dla stylu angielskiego. Projektowanie wnętrz w stylu angielskim wyróżnia się wyjątkowym stylem oraz romantycznym klimatem tworzącym ciepłą i rodzinną atmosferę. Anglicy, tak powściągliwi w okazywaniu uczuć, w wystroju pomieszczeń ukazują zupełnie inne, wręcz zaskakujące, oblicze.
Pastelowe barwy
Aranżacja wnętrz w stylu angielskim jest niezwykle spójna w wykorzystywanych kolorach. Przede wszystkim pojawia się biel zestawiona z delikatnymi, pastelowymi różami, błękitami czy też ciepłymi odcieniami żółtego. Czasami wykorzystuje się również elementy w ciemnej zieleni oraz brązu, przede wszystkim w różnego rodzaju dodatkach. Całość powinna jednak mieć bardzo subtelny charakter i w pełni współgrać z innymi elementami wystroju.
Trudno się też dziwić takim wyborom kolorystycznym, ponieważ wyraźnie zostaje podkreślony kontrast wobec typowej angielskiej pogody – szarych i mglistych dni.
Romantyczna atmosfera
Drewniane podłogi z reguły pokrywa perski dywan, obowiązkowo niezbyt nowy. Z kolei ściany są ozdabiane wzorzystymi tapetami, a niekiedy pojawia się również boazeria. Charakterystycznym elementem styku angielskiego są miękkie i głębokie kanapy tapicerowane kwiecistą tkaniną obiciową oraz wyściełane poduszkami. Podobnie prezentują się fotele, a w związku z tym, że najważniejszy jest komfort siedzenia, to obok kanapy i foteli muszą się obowiązkowo znaleźć podnóżki oraz pufy.
W wystroju pojawiają się meble drewniane, najczęściej antyczne lub też stylizowane na takie, oczywiście z frontami frezowanymi. Trudno sobie także wyobrazić pomieszczenie w stylu angielskim bez eleganckiej komody, w której wystawiona jest szykowna porcelana, najczęściej z motywem typowej angielskiej róży lub innych kwiatów.
Wszechobecne elementy kwiatowe bywają także przeplatane innym charakterystycznym motywem angielskim, czyli delikatną kratką. Co ciekawe, projektowanie wnętrz w stylu angielskim nie sprawia w ogóle wrażenia chaosu czy też nadmiaru i to pomimo tak powszechnie stosowanych motywów kwiatowych. Jednolita, pastelowa tonacja barw niesamowicie uspokaja i daje wrażenie subtelności.
Sercem wnętrza w stylu angielskim jest natomiast kominek z otwartym paleniskiem, który nadaje pomieszczeniu jeszcze więcej przytulności i ciepła. Okna zaś powinny być raczej duże i najczęściej odsłonięte, aby wpuścić do środka jak najwięcej słońca i światła dziennego.
Sielsko i anielsko
Aranżacja wnętrz w stylu angielskim wymaga nagromadzenia naprawdę wielu bibelotów, a więc różnego rodzaju figurek oraz zdjęć w ramkach. W salonie królują też lampy, ozdobne tkaniny ułożone w fałdy, czyli draperie, wielkie lustra oraz kinkiety. Wszystko jest na tyle subtelnie zestawione, że nie ma w ogóle poczucia przytłoczenia. Wręcz przeciwnie, romantyczna atmosfera w mieszkaniu sprawia, że każdy czuje się w nim wyjątkowo i ma ochotę na błogi relaks.
Projektowanie wnętrz w stylu angielskim nie jest może aktualnie zbyt częste, ale nadal ma grono wiernych zwolenników, dla których najważniejsza jest miła i domowa atmosfera.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |