Projektowanie wnętrz w stylu prowansalskim
Prowansja kojarzy się ze słonecznymi i gorącymi dniami, zniewalającym zapachem lawendy i ziół oraz błogim nastrojem. Aranżacja wnętrz w stylu prowansalskim inspiruje się prostotą i radością życia, a ciekawe efekty można naprawdę łatwo osiągnąć. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.
Projektowanie wnętrz w stylu prowansalskim – kolory i wzory
Wielu osobom styl prowansalski kojarzy się przede wszystkim z wnętrzami tonącymi w bieli, ale tradycyjny dom w Prowansji ma tak naprawdę kolorowe oblicze, wprost nawiązujące do barw krajobrazu za oknem. Taki dom jest budowany z jasnego wapienia, po czym najczęściej tynkowany oraz malowany na ciepłe, pastelowe kolory. Ściany barwi się naturalną ochrą wydobywaną z kamieniołomów na południu Francji. Niekiedy ściany zostają też przetarte wapnem, aby uzyskać ciekawą fakturę oraz rozjaśnić kolory. Na podłogi najczęściej daje się kamień lub terakotę, które swoim chłodem chronią przed upałem.
W każdym razie, biel jest niewątpliwie jednym z podstawowych kolorów stylu prowansalskiego, ale równie często powinny być wykorzystane pastelowe lawendowe fiolety, błękity oraz ciepłe barwy żółte, a nawet zielenie oliwkowe. Podłogi najczęściej są wyłożone rudymi płytkami terakotowymi, beżowym kamieniem lub płytkami gresowymi z nierównymi krawędziami, co nawiązuje wprost do naturalnego kamienia. W aranżacji wnętrza w stylu prowansalskim wykorzystuje się również pobielone deski drewniane, które sprawdzą się szczególnie w polskich domach bez ogrzewania podłogowego. Drewno jest materiałem dużo cieplejszym niż gres, kamień czy terakota.
Projektowanie wnętrz w stylu prowansalskim – meble
Prostota powinna się wyrażać w stylu mebli. Dopuszczalne są delikatne rzeźbienia, ale przeważają proste meble z drewna orzechowego lub owocowego, mające lekko rustykalny charakter. Elementem wyróżniającym są natomiast meble przecierane farbą. W naszych warunkach można ten efekt osiągnąć nawet samodzielnie malując stare meble białą, błękitną lub delikatnie fioletową farbą, a następnie je przecierając drobnoziarnistym papierem ściernym. Co ciekawe, aranżacje wnętrz w stylu prowansalskim dopuszczają możliwość wykorzystania mebli z kutego żelaza nawet w salonie. Bardzo charakterystycznym elementem dla tego stylu są też krzesła z wyplatanym siedziskiem.
Projektowanie wnętrz w stylu prowansalskim – dekoracje
Urok i charakter stylu prowansalskiego można podkreślić dodatkami i ciekawymi drobiazgami. Łóżka oraz stoły najczęściej pokrywa się miękką narzutą, ręcznie pikowaną, zwaną boutis. Dominują tkaniny bawełniane, żakardy i kretony w charakterystycznych dla regionu kolorach. Również ceramika, misy, dzbanki czy też skrzynie występują w błękitach, żółcieniach, bieli oraz kolorze oliwkowym. Typowe motywy zdobnicze w pełni łączą się z najbardziej charakterystycznymi motywami prowansalskimi, a więc lawendą, oliwkami, winogronami, kłosami lub cykadami i pojawiają się na meblach, tkaninach oraz ceramice. Motyw lawendy bardzo ładnie się prezentuje na frontach mebli kuchennych, poduszki warto wykończyć haftem, natomiast ceramikę i naczynia kuchenne dobrze wyeksponować za szklanymi drzwiami komody lub witryny albo też na półkach.
Projektowanie wnętrz w stylu prowansalskim niewątpliwie łączy w sobie naturalną prostotę oraz wysublimowaną estetykę i prawdopodobnie, dlatego cieszy się popularnością nie tylko na południu Francji, ale także w naszym kraju.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |