Projektowanie wnętrz w stylu glamour
Żywe kolory i wielkie kontrasty, stylowe meble i błyszczące dodatki, przepych i elegancja – wnętrza w stylu glamour jednych olśniewają, inni uważają je za synonim kiczu, a także zbytniej przesady. Jedno jest pewne, nie pozostawiają nikogo obojętnym. Jak urządzić takie wnętrza, na co zwrócić uwagę i jakie elementy są niezbędne?
Projektowanie wnętrz w stylu glamour, czyli eklektyzm
Styl glamour, paradoksalnie, wymaga niezwykle wysublimowanego smaku, aby nie dopuścić do przerostu formy nad treścią. Owszem, ma być blask, magia i przepych, ale wszystkie elementy musza tworzyć spójną całość. Eklektyzm jest niewątpliwie słowem kluczowym w aranżacji wnętrz w stylu glamour, ponieważ podstawą powinno być zestawianie ze sobą elementów, które w zasadzie wydają się zupełnie odległe od siebie. Dlatego też w tego typu aranżacjach nie dziwi nowoczesny design połączony z barokowym przepychem lub antyczne meble przemalowane na kolor fioletowy. Glamour zaskakuje luksusem z nutą lekkości oraz szczyptą humoru.
Projektowanie wnętrz w stylu glamour, czyli zaskakujące kolory
Jednym z najważniejszych elementów stylu glamour jest specyficzna paleta kolorystyczna. Dominują różne odcienie fioletów, róże oraz czekoladowe brązy. Wyraziste i mocno nasycone barwy bywają przełamane bardziej stonowanymi, a nawet subtelnymi szarościami. Aranżacja wnętrza glamour nie może dawać złudzenia chaosu kolorystycznego, więc trzeba pamiętać, że intensywne barwy w nadmiarze bywają niezwykle męczące, co jest zaprzeczeniem istoty tego stylu.
Projektowanie wnętrz w stylu glamour, czyli szykowne dodatki i stylizowane elementy
Charakter całego pomieszczenia w stylu glamour zostaje podkreślony przez odpowiednio dobrane drobiazgi. Wyjątkowo na tle fioletów będą się prezentować świeczniki i bibeloty w kolorze srebra lub złota, żyrandole z kryształkami czy też błyszczące tkaniny. Glamour to wielki przepych, ale także wszechobecny blask, który można osiągnąć stosunkowo niewielkimi nakładami finansowymi. W aranżacji powinny rzucać się w oczy atłasowe materiały oraz mocno połyskujące lakiery. Stara szafka oklejona folią lustrzaną samoprzylepną staje się mocno glamour, podobnie jak klasyczny stolik z chromowanymi nogami i szklanym blatem. Blasku nadają także wielkie lustra, obowiązkowo w zdobionych, rzeźbionych ramach. Glamour to również dość wyraziste i duże wzory pojawiające się np. na tapecie.
Projektowanie wnętrz w stylu glamour, czyli kontrasty
Eklektyzm, łączenie rzadko wykorzystywanych barw oraz specyficzne dodatki mają na celu podkreślenie, jakże charakterystycznych dla glamour, kontrastów. W stylu glamour nie dziwi ustawienie w jednym pomieszczeniu minimalistycznego stołu z, iście barokowym w stylu, fotelem obitym pluszem. Nie ma także niczego zaskakującego w antycznym meblu w kolorze bakłażanowym ze złotymi zdobieniami. Po prostu, meble klasyczne stają się glamour dopiero po odpowiednich przeróbkach i nadaniu im blasku.
Projektowanie wnętrz w stylu glamour wymaga trochę luksusu, ale pożądany efekt można osiągnąć nawet stosunkowo niewielkimi kosztami. Kryształowe lampy to spory wydatek, jednak na doczepienie do abażuru taśmy pasmanteryjnej z błyszczącymi kryształkami nie potrzeba wielkich nakładów finansowych, a rezultat jest podobny. Stylem glamour można się trochę bawić i tak naprawdę liczy się końcowy wynik. Najważniejsze, żeby powstało wrażenie przepychu i nie ma znaczenia fakt, że ten luksus nie jest tak do końca prawdziwy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |