Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim
Skandynawia kojarzy się przede wszystkim z długimi, mroźnymi i śnieżnymi zimami oraz stosunkowo małą ilością słońca. Trudno się więc dziwić, że wnętrza domów w Szwecji lub Norwegii mają stanowić swoiste antidotum na ponurość świata zewnętrznego i dlatego charakteryzują się jasnością, przytulnością, a jednocześnie naturalnością.
Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim stało się w ostatnich latach niezwykle modne także w naszym kraju. Coraz większa grupa osób docenia prostotę, funkcjonalność, minimalizm, a zarazem niezwykłą estetykę tego stylu. Jakie są więc najważniejsze cechy stylu skandynawskiego?
Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim a kolory
Odpowiednia kolorystyka całego wnętrza jest kluczowa. Zdecydowanie dominującą barwą jest biel, która znakomicie rozświetla, a jednocześnie optycznie powiększa pomieszczenia oraz nadaje im elegancki charakter. Biel doskonale odbija światło, więc nawet dość ciemne wnętrza stają się zdecydowanie bardziej jasne. Co ciekawe, biel nie tylko występuje na ścianach, ale także na podłodze, meblach oraz dodatkach. Charakterystycznym elementem stylu skandynawskiego są podłogi drewniane pokryte białą farbą.
Poza dominującą bielą, stosuje się elementy w kolorze écru, błękitnym lub różowym. Często pojawiają się również ciekawe kontrasty z grafitem, brązem, a nawet czernią i to głównie w dekoracjach, takich jak poduszki, obrazy, zasłony lub naczynia.
Materiały
Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim wymaga konkretnych odniesień do natury i ekologii. Dlatego też, na podłodze powinno się znaleźć drewno, które może zostać pokryte specjalnym olejem albo też białą farbą. Szczególnie ceniona jest brzoza, a także jesion.
Poza drewnem, we wnętrzach w stylu skandynawskim, wykorzystuje się rozmaite surowe i jasne tkaniny, przede wszystkim len, bawełnę lub wełnę. W elementach dekoracyjnych równie często pojawia się wiklina, a nawet słoma. Jest to szczególnie widoczne w tradycyjnych dekoracjach świątecznych. Meble najczęściej są drewniane, natomiast kanapy, sofy lub fotele mogą być ze skóry lub bawełny czy lnu.
Naturalne materiały wyraźnie podkreślają przywiązanie Skandynawów do wszelkich rozwiązań ekologicznych, a zarazem tworzą niezwykle przyjazną i przytulną atmosferę w pomieszczeniach.
Funkcjonalność, prostota, minimalizm
Styl skandynawski nie ma zachwycać wyszukanymi zdobieniami czy bogactwem dodatków. Projektowanie wnętrz w tym stylu charakteryzuje się postawieniem szczególnego nacisku na rozwiązania łączące w sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę.
Wnętrza nie mogą być przeładowane i nie tylko chodzi o meble, ale także o wszelkie dodatki. Mała ilość mebli oraz dodatków ma na celu również optyczne powiększenie i rozjaśnienie pomieszczenia. Same meble najczęściej są dość proste w formie i przeważają fronty przeszklone lub też ażurowe.
Okna nierzadko pozbawione są wszelkich ozdób. Jeżeli pojawiają się firanki, to muszą być bardzo lekkie i maksymalnie przepuszczające światło dzienne. Zasłony bywają jedynie zawieszanie jako element dekoracji, a nie do zasłaniania okien.
Wnętrza w stylu skandynawskim wyróżniają się naturalnością oraz ekologicznymi rozwiązaniami, które wprost zachęcają do życia zgodnego ze środowiskiem naturalnym. Rosnąca popularność tego stylu w naszym kraju daje nadzieję na to, że Polacy naprawdę docenią piękno tego, co daje nam natura.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |