Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - WIEDZA
   
COUNTRY:
         
 

   
Home news
   
Info
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
   
   

 

 
 Delfinowate
     

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Delfiny pytania i odpowiedzi

1. Co to jest delfin?
Delfiny są małymi zębatymi wielorybami. One są wśród najbardziej inteligentnych istot na ziemi.
2. Czy delfin jest rybą?
Nie. Niezależnie ot tego, że są podobne do dużych ryb. Delfiny są ssakami, one są ciepłokrwiste, oddychają płucami, rodzą swoje potomstwo i karmią młode swoim mlekiem.
3. Czy naprawdę delfiny ciągle się uśmiechają?
Nie. Delfiny nie mogą poruszać mięśniami twarzy, jak to robią ludzie, i może się wydawać, że delfin uśmiecha się nawet gdy jest ranny lub bardzo chory.
4. Ile gatunków delfinów wyróżniamy?
Według uczonych wyróżniamy 32 gatunki morskich i 5 gatunków słodkowodnych delfinów.
5. Jaka jest temperatura ciała delfinów?
Delfiny są ssakami ciepłokrwistymi i ich temperatura wewnętrzna ciała jest około 36 stopni. Żeby utrzymać tę temperaturę, są one pokryte grubą warstwą tkanki tłuszczowej pod skórą, zwaną tłuszczem podskórnym.
6. Czy delfiny mają kości?
Tak. Kości delfinów są lżejsze od ludzkich, ponieważ są pełne tłuszczem.
7. Czy to prawda, że delfiny mają więcej zębów niż krokodyle?
Gdyby delfiny miały dentystów, to oni by byli bardzo zajęci. Na wyjątkowo długich szczękach delfinów można znaleźć od 100 aż do 250 ostrych białych zębów.
8. Czy delfiny mają krewnych na lądzie?
Tak. Najbliższymi krewnymi delfinów są krowa, jeleń i świnia. Według niektórych uczonych także hipopotam. Nie zapominajmy o... ludziach.
9. Czy to prawda, że delfiny miały kiedyś łapy?
Miliony lat temu delfiny miały łapy. Jeśli przyjrzysz się uważnie szkieletowi delfina, zauważysz dwie małe kości miedniczne podobne do kijów. Są to niedorozwinięte resztki tylnych łap, o których uczeni sądzą, że służyły przodkom delfinów do chodzenia na lądzie.
10. Kiedy pojawiły się delfiny?
Wieloryby i delfiny pochodzą od ssaków lądowych, które wróciły do środowiska wodnego. Według niektórych uczonych pojawiły się 60 milionów lat temu, kiedy zniknęły dinozaury. Według innych – 30 milionów lat temu, a według trzecich – 10 milionów lat temu.
11. Jak oddychają delfiny?
Delfiny nie mają skrzeli jak ryby, dlatego nie mogą oddychać pod wodą. One muszą wypływać na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Delfiny nie oddychają przez usta i nie mają nozdrzy jak ludzie. Zamiast tego mają otwór oddechowy usytuowany na czubku głowy, który zamyka się i otwiera. W odróżnieniu od ludzi delfiny oddychają świadomie.
12. Jak głęboko nurkują delfiny?
Delfiny są wspaniałymi nurkami. Najgłębsze udokumentowane nurkowanie wykonane przez delfina butlonosego wynosi 300 metrów. Osiągnął to Tuffy – delfin przeszkolony przez amerykańską marynarkę. Niektóre gatunki delfinów są w stanie nurkować do głębokości 900 metrów, a ich kuzynowie, wieloryby, mogą osiągnąć aż do 1900 metrów.
Przed nurkowaniem delfiny nasycają mięśnie tlenem. Mogą zwolnić rytm serca o połowę, krew napływa do mózgu, co pomaga wytrzymać duże ciśnienia i zaopatrzyć wszystkie organy w tlen. Większość delfinów jednak żyje w płytkich wodach. W rejonie zatoki Sarasota, USA, delfiny spędzają większości czasu w wodach płytszych niż 2 m.
13. Dlaczego delfiny skaczą z wody?
Istnieje dużo powodów, dla których delfiny wykonują te wspaniałe skoki. Czasami delfiny, skacząc, poruszają się szybciej i widzą dalej gdzie znajduje się ławica ryb, na którą polują. Czasami w ten sposób udaje im się zmylić ofiary i zaskoczyć je. Czasami w ten sposób pozbywają się pasożytów, które przyklejają się do ich skóry. A czasami skaczą dla przyjemności. W Delfinarium Warna delfiny wykonują niesamowite skoki – z głębokości 6 m do wysokości 5 m nad wodą. I to wszystko tylko dla oklasków publiczności!
14. Jak szybko mogą pływać delfiny?
Delfiny butlonose pływają z prędkością od 5 do 12 km/h, ale są w stanie osiągnąć do 42 km/h.
15. Czy to prawda, że delfiny słyszą za pomocą szczęk?
Delfiny nie posiadają ucha zewnętrznego jak my i inny ssaki. One odbierają dźwięki za pomocą szczęki dolnej. Kanał tłuszczowy w wydrążeniu szczęki dolnej prowadzi fale dźwiękowe przez szczękę do kości ucha środkowego i w ten sposób do centrów mózgu. W wodzie dźwięk porusza się 85 razy szybciej niż w powietrzu. W takim środowisku ucho, które dobrze znamy na lądzie, jest niepotrzebne. Kości czaszki pełnią jego funkcję. Ta wspaniała „antena” jest 6 razy bardziej skuteczna niż słuch psa. Delfiny są w stanie określić z niezwykłą precyzją źródło dźwięku, a odległość, z której słyszą, wynosi do 1000 metrów.
16. Czy delfiny widzą w ciemności?
Zarówno nietoperze, jak i delfiny używają dźwięku, aby „widzieć”. Nazywa się to echolokacja – wydają serię dźwięków i słyszą jak one się odbiją od ryb, kamieni, korali, dna i innych obiektów. W ten sposób znajdują pokarm i mogą pływać unikając przegród. Ta niezwykła cecha delfinów czyni z delfinów władców morza, nazywa się SONAR.
Oprócz tego podczas polowania niektóre delfiny wydają bardzo głośne tykające dźwięki, które mogą zabić każdą małą rybkę lub mątwę w ich zasięgu. Następnie delfiny szybko pożerają oszołomioną dźwiękiem ofiarę.
17. Czy delfiny widzą kolory?
Nadal jest ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością wiemy, że niektóre delfiny potrafią rozróżniać niektóre kolory. Ale na razie nikt nie przebadał tego u wszystkich gatunków delfinów.
18. Jak śpią delfiny?
Jak wiemy delfiny żyją w wodzie, ale muszą być przytomne, żeby oddychać. Oznacza to, że nie mogą spać głębokim snem, ponieważ... utoną. Delfiny mają rozwiązanie tego problemu: pozwalają tylko jednej połowie swojego mózgu spać. Inna połowa czuwa i podtrzymuje ich życie. Obie półkule mózgu śpią na przemian co 2 godziny, do momentu gdy delfin się wyśpi.
Zachowanie się delfinów podczas snu jest różne. One mogą pływać powoli i wypływać na powierzchnię od czasu do czasu, by zaczerpnąć powietrza, albo odpoczywać na powierzchni z otwartym otworem oddechowym. Mogą odpoczywać na dnie (w wodach płytkich) i wypływać na powierzchnię od czasu do czasu, by oddychać.
19. Jak duży jest mózg delfinów?
Jedna z fascynujących tajemnic delfinów to ich mózg – wyjątkowe stworzenie Natury. Porównajmy ich mózg z mózgiem innych istot o podobnych wymiarach i wadze. Stukilogramowy rekin ma mózg ważący około 20 – 50 gr. Mózg krokodyla i mózg psa ważą około 100 – 200 gr. Naczelne – małpy człekokształtne, mają mózg ważący 300 – 500 gr, a człowiek – 1,5 kg. A delfin? Do 2 kg.
Ale to nie jest wszystko. Mózg delfina ma bardzo rozwiniętą i pofałdowaną korę, świadczącą o złożonym i inteligentnym zachowaniu. Według uczonych mózg delfina posiada o 50% więcej komórek niż mózg człowieka.
20. Czy delfiny żują?
Niezależnie od tego, że mają usta pełne zębów, delfiny nie żują pokarmu. One połykają go jako całość i pokarm mielony jest w ich żołądku, który ma trzy przedziały. Ich zęby służą tylko do zatrzymania i zabicia ofiary.
21. Jak długo żyją delfiny?
W środowisku naturalnym większość delfinów żyje około 25 – 35 lat, a w delfinariach pod opieką ludzi, mogą żyć nawet do 50 lat. Wieloryb zabójca może żyć do 80 lat.
22. Ile dzieci rodzi delfin?
Większość delfinów rodzi, jak i ludzie – jedno dziecko. Czasami rodzą się bliźniaki, ale zazwyczaj przeżywa tylko jeden z nich.
23. Jak wyglądają niemowlęta delfinów?
Niemowlęta delfinów wyglądają jak pomniejszoną kopię dużych delfinów. Czasami mogą mieć trochę inny kolor lub plamy, ale to znika z wiekiem.
24. Czy to prawda, że delfiny nadają sobie imiona?
Niektórzy uczeni zauważyli, że delfiny komunikują się za pomocą odrębnych gwizdnięć i używają indywidualnych „imion” w celu rozpoznania. Używają specjalnych głośnych dźwięków jako podpisy, służące do rozróżnienia wśród przyjaciół w stadzie. Każdy delfin wybiera swój gwiżdżący „podpis” zazwyczaj około swoich pierwszych urodzin.
25. Jak można rozróżnić jeden delfin od pozostałych w rodzinie?
Płetwą grzbietową. Uczeni twierdzą, że płetwa grzbietowa jest tak indywidualna dla delfinów jak twarz dla ludzi.
26. Czy delfiny mówią?
Jest to jedna z największych i niezbadanych tajemnic delfinów! One na pewno komunikują się za pomocą dźwięków i reagują na swoje sygnały.
Istnieją trzy podstawowe przeszkody w zrozumieniu komunikacji delfinów: – W odróżnieniu od ludzi i psów one nie mają więzadeł głosowych, a wydają dźwięki przez otwór oddechowy. – Dźwięki wydawane przez nich słyszane i rozpowszechniane są w dwóch różnych środowiskach – w powietrzu i w wodzie. – Ludzkie ucho może rozróżnić tylko 20% ich dźwięków.
W tym zakresie potrzebna jet pomoc matematyki i komputerów. Skomplikowany sprzęt nagrywa sygnały delfinów, a komputery znajdują zależności matematyczne typowe tylko dla pisemnej komunikacji człowieka. Jedynie co w tej chwili możemy zrozumieć, jest fakt, że za pomocą tych dziwnych gwizdnięć i dźwięków delfiny przekazują skomplikowane informacje.
Nie do uwierzenia? Oto zabawna historia:
W pewnym oceanarium dwa delfiny wykonywały razem w ciągu wielu lat skomplikowaną sztuczkę akrobatyczną. Pewnego dnia ich trener był nieobecny i zastąpili go koledzy. Pokaz się rozpoczął, a trenerzy zauważyli, że jeden z "artystów” wykonuje sztuczkę w sposób niepewny, nie reaguje od razu na rozkaz, nie może skakać tak wysoko, jak zazwyczaj.
Drugi delfin ciągłymi gwizdnięciami i dźwiękami jakby go zachęcał i prowadził. Trenerzy nie wiedzieli co robić, myśląc, że delfin zachorował. Potem zostali bardzo zaskoczeni, gdy się dowiedzieli, że przed pokazem personel pomylił się i zamiast przeszkolonego artysta wpuścili do basenu całkiem nowiutki i niewyszkolony delfin. Pokaz uratował fakt, że drugiemu doświadczonemu koledze udało się wytłumaczyć nowemu co ma robić.
27. Czy delfiny mogą rozmawiać przez telefon?
Jeden z największych miłośników i badaczy delfinów – Dr. John Lilly, po raz pierwszy dał delfinom możliwość rozmawiać przez telefon. Została zainstalowana linia telefoniczna łącząca dwa baseny, między którymi była duża odległość i ściany. Linia składała się z podwodnego mikrofonu i głośnika. Od razu po uruchomieniu linii delfiny zaczęły wymieniać dźwięki. Po wyłączeniu linii delfiny uspokoiły się i zamilkły. Uczeni zauważyli, że delfiny zachowują się kulturalnie – kiedy jeden mówi, inny milczy i słyszy.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
3          
  Wiedza

Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Wiedza

Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Wiedza

Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.