DJ jako zawód, zabawa w ujęciu kosztowym
Decydując się na profesjonalne rozwijanie umiejętności DJ oraz traktowanie tej działalności jako swój zawód pociąga za sobą pewne koszty. Możemy je podzielić na trzy grupy: są to koszty zakupu sprzętu, muzyki, licencji.
Zabawa w DJke nie jest najtańsza. Koszty związane z zawodem DJa można podzielić na 3 grupy:
Sprzęt
Sprzęt to wydatek od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy. Wstepnie można zainstalować na posiadanym komputerze program typu Traktor lub Virtual DJ. Oczywiście można tutaj wyróżnić oprogramowanie mniej lub bardziej zaawansowane, bezpłatne lub płatne. Kolejnym potrzebnym sprzętem może być kontroler. Ceny zaczynają się od około 200 PLN i dochodzą do kilku tysięcy złotych.
Inny zestaw do DJ to: mikser + 2 odwarzacze CD (które odchodzą powoli do lamusa) lub gramofony. Komplet kosztuje kilkaset złotych, lepszej jakości 2-4 tysięcy PLN. Zamiennie można pomyśleć o rozwiązaniach typu all in one, np Numark Mixdeck, który jest zarówno samodzielnym odtwarzaczem CD/USB jak i kontrolerem jeśli trzeba i współpracuje z komputerem.
Rozwiązaniem może być zestaw łączący ze sobą cechy gry z winyli z zaletami grania z MP3 - 2 gramofony łączymy specjalnym adapterem z laptomem, na gramofonach mamy cały czas te same 2 płyty, na których wytłoczona jest tzw ścieżka czasowa - każdy ruch płytą jest automatycznie przesyłany do naszego oprogramowania DJskiego na laptopie. Czyli gramy i skretchujemy na prawdziwych winylach i korzystamy z dobrodziejstw grania z MP3 z laptopa.
Muzyka
Koszt od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych miesięcznie.
Licencje DJskie.
Licencje DJ to koszt około 2000 PLN. Ponadto dochodzą opłaty typu ZAIKS/SPAV/STOART - te z reguły zobowiązuje się uiszczać właściciel lokalu.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |