Paul van Dyk
Paul van Dyk urodził się w Eisenhüttenstadt we wschodnich komunistycznych Niemczech. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał 3 lata, więc nigdy nie poznał swojego ojca. Opiekowała się nim wyłącznie matka. Paul słuchał zachodniej muzyki takich wykonawców jak The Smiths i New Order przez radio.
Po zburzeniu Muru Berlińskiego i otwarcia się nowych wyzwań muzycznych zaczął odkrywać nową muzykę. W marcu 1991 roku Paul zaprezentował swój styl w berlińskim klubie "Tresor". Przed tym wydarzeniem, korzystając z dwóch przestarzałych i rozsypujących się gramofonów stworzył swoje pierwsze kasety demo. W tym samym czasie zaczął tworzyć własne kawałki. Jego pierwsza produkcja powstała razem z innym niemieckim twórcą, Cosmic Baby, pod szyldem "The Visions of Shiva". Ich pierwszy singiel nosił nazwę "Perfect Day" i został wydany w jednej z undergroundowych berlińskich wytwórni płytowych - MFS Records. Od tego czasu szybko zdobył uznanie w świecie muzyki trance i systematycznie pojawia się na największych imprezach od Meksyku poprzez Londyn, Tokio do Sydney. W 2003 roku nagrał ścieżkę dźwiękową do meksykańskiego filmu "El Manuel Del Zurdo" za którą został nominowany do nagrody Meksykańskiej Akademii Filmowej. W roku 2005 i 2006 został uznany za najlepszego DJ-a przez DJ Magazine.
Bez żadnego wsparcia reklamą lub jakąkolwiek promocją natychmiast wylądował na pierwszym miejscu listy klubowych przebojów. W roku 1993 van Dyk zmixował kawałek Humate'a – "Love Stimulation", który został klubowym numerem jeden. Na tym się nie skończyło. W tym samym roku nagrał swój pierwszy album zatytułowany "45 RPM (Remixes Per Minute)" oraz dawał regularne występy w berlińskim klubie "E-Werk". Przez następnych kilka lat Paul zdobywał popularność i szacunek wśród innych DJ-ów poprzez mixowanie utworów takich sław jak Sven Väth, Curve czy New Order. To było przed wydaniem jego drugiego albumu "Seven Ways", dzięki któremu zyskał uznanie jako jedna z gwiazd muzyki elektronicznej. Wydanie "Seven Ways" spowodowało wiele wywiadów z Paulem oraz mnóstwo występów zagranicznych. Album ten znalazł się w liście stu najlepiej sprzedających się płyt. Czytelnicy "DJ Magazine" wybrali "Seven Ways" na album roku.
W 1999 roku, po 8-letniej współpracy, Paul opuścił swoją pierwotną wytwórnię i razem ze swoimi ludźmi stworzył nową – VANDIT records. W Anglii jego produkcjami zajmuje się label o nazwie DEVIANT records. Wielkim sukcesem van Dyka był wydany w 1998 roku trójpłytowy album "Vorsprung Dyk Technik" zawierający 33 remiksy z okresu 1992-98. Na Wyspach kompilacja ta otrzymała status "srebrnej" płyty, osiągając sprzedaż 60 tys. egzemplarzy. Obecnie cały kalendarz Paula wypełniony jest podróżami dookoła świata. Figurują w nim najczęściej miasta: Londyn, Tel Aviv, Meksyk, Nowy Jork i Singapur. Między tym wszystkim Berlin jest zawsze i czeka – jeśli nie dla wywiadów lub miejscowych występów, to dla rodziny i przyjaciół oraz dla wytwórni i występów w stacjach radiowych (np. Radio Fritz). Wydanie "Seven Ways" spowodowało wiele wywiadów z Paulem oraz mnóstwo występów zagranicznych. Album ten znalazł się w liście stu najlepiej sprzedających się płyt. Czytelnicy "DJ Magazine" wybrali "Seven Ways" na album roku. Dopiero w 1998 roku w Anglii został wydany pierwszy album – "45 RPM" ", a singel "For An Angel"[2] zaatakował światowe parkiety. Singiel ten jest uznawany jako najlepszy utwór muzyki trance. W kolejnych latach kompozycja ukazała się na niezliczonej liczbie wydawnictw, po wielkim sukcesie w jednym kraju, kolejne wytwórnie wykupowały do niej prawa i „For An Angel” ukazywał się w kolejnych miejscach świata. Trudno zliczyć składanki i kompilacje, na których znalazł się ten utwór, tym bardziej trudno stwierdzić, jak wiele nielegalnych ściągnięć i prezentacji numeru na imprezach miało miejsce choćby w Polsce.W Anglii przez dwa, a w Niemczech przez cztery tygodnie album utrzymywał się na pierwszej pozycji. Zaistniał również w amerykańskich, australijskich, duńskich, belgijskich oraz skandynawskich listach muzyki dance. Paul był rezydentem w wielu klubach, m.in. w nowojorskim "Twilo", w klubie "Gatecrasher" w Sheffield czy też w kilku klubach berlińskich (np. "Turbine").
Aktualnie Paul van Dyk jest rezydentem renomowanych klubów: "Twilo" w Nowym Jorku, "Gatecrasher" w Sheffield oraz w klubie w Berlinie.
4 sierpnia 2007 Paul wystąpił w Poznaniu na Stadionie Miejskim na imprezie Stadium of Sound organizowanej przez My Music. Po 3 latach nieobecności w Polsce zagrał 5 czerwca 2010 na Torze Poznań w Poznaniu na 3 edycji Global Gathering organizowanej przez MSM EVENTS. 23 lutego 2013 zagrał w Poznańskiej Hali Arena na imprezie Electik Music Festival organizowanej przez Electik Records.
Mieszka w Berlinie. W 2001 roku założył swoją własną wytwórnię płytową Vandit Records. Prowadzi własne radio Vonyc Sessions. Rodzice Paula rozwiedli się, gdy miał 3 lata. Został wychowany wyłącznie przez matkę. Paul nie miał nigdy okazji by poznać swojego ojca. Wydarzenie to opisuje w filmie dokumentalnym pt. "God is a Dj", w którym wystąpił mówiąc o sobie. Odnośnie tego wydarzenia powiedział " Ojca właściwie nie znałem. Porzucił nas wcześnie, dlatego mi go nie brakuje, bo nie można tęsknić za czymś czego się nie zna. Matka wzięła na siebie obie funkcje i wykonała to bardzo dobrze"
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |