Ostatnia sobota karnawalu wypada na kilka dni przed faktycznym koncem karnawalu, który kazdego roku trwa od swieta Trzech Króli do wtorku przed Sroda Popielcowa.
Ze wzgledu na zaleznosc daty Popielca od daty Wielkanocy dlugosc karnawalu w poszczególnych latach rózni sie. Sroda Popielcowa moze wypasc najwczesniej 5 lutego, a najpózniej 10 marca, stad ostatnia sobota karnawalu moze wypasc od 1 lutego do 6 marca. W tym roku wypada 13 lutego.
Karnawal, zapusty, ostatki – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw zaczynajacy sie w tlusty czwartek, a konczacy zawsze we wtorek, zwany w Polsce „sledzikiem”. Nastepny dzien – Sroda Popielcowa – oznacza poczatek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc.
17 lutego, we srode, przypada Popielec. Sroda Popielcowa – to w Kosciele katolickim dzien rozpoczynajacy okres Wielkiego Postu. Popielec przypada dokladnie 46 dni przed Wielkanoca. W Kosciele katolickim kaplan posypuje glowy wiernych popiolem symbolizujacym pokute i przemijalnosc zycia. Popiól tradycyjnie powinien pochodzic z palm poswieconych podczas liturgii w Niedziele Palmowa. W Polsce Sroda Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Ze wzgledu na zaleznosc od daty Wielkanocy jest to swieto ruchome.
Popielec – to jeden z dwóch dni w roku liturgicznym, w których obowiazuje post scisly — polegajacy na niespozywaniu potraw miesnych oraz ograniczeniu posilków do trzech, w tym jednego do syta i dwóch niepelnych.
Wielkanoc w tym roku bedziemy obchodzili 4 kwietnia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |