Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakosci    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogl Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiazania stworzone przez grupe Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CZAS MIEDZYNARODOWY
   
COUNTRY:
 
 
 

Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.

Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.


Yoneji Masuda

 
Wybieramy zegarek  
 
 
 
 
 
 

Sylwester (tlusta wigilia) – wigilia Nowego Roku, dzien poprzedzajacy Nowy Rok – 31 grudnia (imieniny Sylwestra; w Kosciele katolickim, jako wspomnienie liturgiczne papieza Sylwestra I), kiedy to swietuje sie koniec starego roku i poczatek nowego, stanowiaca czas hucznych zabaw i balów, toastów, sztucznych ogni, petard lub pokazów laserowych.

Obchody

Samo swieto pozegnania starego i powitania nowego roku narodzilo sie dopiero na przelomie XIX i XX wieku. Poczatkowo obchodzono je tylko w bogatszych warstwach spoleczenstwa, stopniowo zwyczaj przedostawal sie do zycia ubozszych ludzi. Na poczatku XX wieku pojawily sie lokalne zwyczaje przezywania nocy sylwestrowych. Na przyklad w Danii zeskakiwano z krzesla o pólnocy, a w Hiszpanii od 1909 wraz z kazdym uderzeniem zegara zjada sie jedno winogrono.
W wielu panstwach (w tym w Polsce) tradycyjnym trunkiem jest wtedy szampan.

Historia Sylwestra, czyli skad wzial sie zwyczaj hucznego swietowania?

Sylwester zbliza sie wielkimi krokami. Pisalismy juz o tym, jak mozna w ciekawy sposób spedzic go w gronie najblizszych i znajomych, jak modnie ubrac sie na sylwestrowy bal. Nie zabraklo równiez pomyslów na dekoracje dla tych, którzy 31 grudnia beda bawic sie na domówce. Dla wielu z nas jest on bowiem dniem szalonej zabawy. Ale dlaczego? Skad wzial sie zwyczaj hucznego swietowania sylwestra? Czas na krótka lekcje historii.

Idzie nasz nowy roczek, stary w cien uchodzi

Nazwa Sylwester wywodzi sie z jezyka lacinskiego, w którym to imie Silvestris, oznacza czlowieka dzikiego, zyjacego w lesie. Historia tego swieta siega czasów starozytnych. Czesto porównuje sie je do greckich Dionizji – obchodów ku czci Dionizosa, boga winnej latorosli. Z pewnoscia wielu z was zna powiedzenie „Idzie nasz nowy roczek, stary w cien uchodzi”. Okolo 600r. p.n.e. Grecy personifikowali nowy rok jako male dziecie – symbol poczatku. To wlasnie podczas hucznych procesji na czesc Dionizosa, paradowano z dziecmi w koszyku, swietujac odrodzenie sie ducha plodnosci. Równiez mieszkancy Egiptu utozsamiali poczatek z niemowleciem. Poczatkowo chrzescijanie odrzucali owa symbolike. Z czasem jednak zaakceptowano ja równiez w tej religii.

Mit lateranskiego smoka

Istnieje równiez inna historia dotyczaca Sylwestra, a wiaze sie ona z dawnym mitem o lateranskim smoku. Wedlug opowiesci, grecka wrózka Sybilla przepowiedziala, ze w roku 1000 nastapi koniec swiata. Proroctwo to mialo dokonac sie za sprawa smoka Lewiatana. Wsród ludnosci krazyla historia o tym, jak w 317 roku papiez Sylwester I uwiezil bestie w lochach Watykanu. Mieszkancy byli wiec przekonani, ze obecny papiez Sylwester II bedzie tym, który uwolni smoka. Ten zas zniszczy wszystko, co stanie mu na drodze. Warto wspomniec, ze w tamtych czasach Sybille cieszyly sie powazaniem, a ludnosc naprawde wierzyla w ich wizje przyszlosci.

Radosc z szczesliwego zakonczenia millenium

Ostatniej nocy 999 roku wszyscy z napieciem czekali na zaglade swiata. Kiedy jednakze zegar wybil pólnoc, a smok nie pojawil sie, zapanowala powszechna radosc. Mieszkancy wpadli w euforie, zaczeli tanczyc i spiewac. Wszyscy wybiegli na ulice cieszac sie z ocalenia i nadejscia nowego roku. To wlasnie tej nocy papiez Sylwester II udzielil po raz pierwszy blogoslawienstwa „Urbi et Orbi” – „Miastu i Swiatu”. 31 grudnia stal sie dniem sw. Sylwestra ze wzgledu na ta wyjatkowa okolicznosc.

Poczatki swietowania w Polsce

W Polsce obrzedy sylwestrowe pojawily sie dopiero w XIX wieku. Przybyly one do nas z Europy Zachodniej. Poczatkowo Sylwestra swietowaly jedynie bogatsze warstwy spoleczenstwa. Arystokracja witala nowy rok toastem Tokaja – bialego, deserowego wina pochodzacego z Wegier. Ziemianie natomiast polowali, strzelali z batów na szczescie, skladali zyczenia i ucztowali w gronie rodziny.

Jak widac wiekszosc z dawnych tradycji poszla w niepamiec. Wrózby i polowania zastapiono kolorowymi fajerwerkami. Zamiast Tokaja, pijemy szampana. Jednakze bez wzgledu na uplyw czasu Sylwester wciaz pozostaje noca tanców i szalonej zabawy.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzezone.