Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakosci    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogl Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiazania stworzone przez grupe Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CZAS MIEDZYNARODOWY
   
COUNTRY:
 
 
 

Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.

Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.


Yoneji Masuda

 
Wybieramy zegarek  
 
 
 
 
 
 

Uroczystosc Bozego Narodzenia wprowadzono do kalendarza swiat koscielnych w IV wieku. Dwiescie lat pózniej ustalila sie tradycja wieczornej kolacji, zwanej wigilia. Wieczerza wigilijna jest niewatpliwie echem starochrzescijanskiej tradycji wspólnego spozywania posilku, zwanego z grecka agape, bedacego symbolem braterstwa i milosci miedzy ludzmi.

Gdy w drugiej polowie IV w. Synod w Laodycei zabronil biesiadowania w swiatyniach, zwyczaj ten przeniósl sie do domów wiernych. W Polsce Wigilie zaczeto obchodzic wkrótce po przyjeciu chrzescijanstwa, choc na dobre przyjela sie dopiero w XVIII w.

Wigilia (lac. czuwanie) – pierwotnie oznaczala straz nocna i oczekiwanie. W slowniku koscielnym nazywa sie tak dzien poprzedzajacy wieksze swieto. Dawniej w kazda wigilie obowiazywal post. Do stolu wigilijnego siadano, gdy zablysla pierwsza gwiazda. Miala ona przypominac Gwiazde Betlejemska prowadzaca pasterzy i magów do Betlejem.

Od 2003 roku - zgodnie z formula przykazan koscielnych, zatwierdzonych przez Watykanska Kongregacje Nauki Wiary - formalnie nie obowiazuje juz post w Wigilie Bozego Narodzenia. Biskupi polscy zachecaja jednak wierzacych do dochowania wiernosci tej wieloletniej tradycji. Wigilia postna obowiazuje katolików wówczas, gdy przypada w piatek.

W polskiej tradycji to ojciec rodziny lub najstarszy wiekiem rozpoczynal wieczerze modlitwa, odczytaniem opisu narodzenia Panskiego z Ewangelii sw. Lukasza. Nastepnie dzielono sie oplatkiem i skladano sobie zyczenia. Pod choinka ustawia sie czesto zlóbek, dla upamietnienia narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Uklada sie pod nia takze prezenty dla najblizszych.

Wigilia w polskiej obyczajowosci jest swietem rodzinnym. Podobnie jak w Polsce Wigilie obchodzi sie na Litwie, na Bialorusi, na Ukrainie wsród katolików lacinskich, w Czechach i na Slowacji. Nieznany poza terenami dawnej Rzeczypospolitej jest zwyczaj lamania sie oplatkiem.

Po wigilii katolicy udaja sie tradycyjnie na pasterke. Pasterka jest pamiatka z pierwszych wieków chrzescijanstwa, kiedy nabozenstwa nocne nalezaly do stalej praktyki Kosciola. Pierwsze Msze sw. o pólnocy 24 grudnia sprawowano w Betlejem. W Rzymie zwyczaj ten znany byl juz za czasów papieza Grzegorza I Wielkiego, pasterke odprawiano przy zlóbku Chrystusa w bazylice Matki Bozej Wiekszej. Charakter tej liturgii tlumacza pierwsze slowa invitatorium, wprowadzenia do Mszy: „Chrystus narodzil sie nam. Oddajmy mu poklon".
Koscioly w okresie Bozego narodzenia zdobi zlóbek. Zlóbek w dzisiejszej postaci zawdzieczamy sw. Franciszkowi. Historia tej tradycji jest jednak znaczenie dluzsza i siega piatego wieku. Wtedy, jak glosi podanie, zlóbek Jezusa przeniesiono z Betlejem do Rzymu i umieszczono w bazylice Matki Bozej Wiekszej. Takze Pasterke w Rzymie odprawiano poczatkowo tylko w tym kosciele.

To we Wloszech zaczeto w uroczystosc Bozego Narodzenia wystawiac zlóbki, w których umieszczano figury Swietej Rodziny, aniolów i pasterzy. Do rozpowszechnienia tego zwyczaju przyczynil sie sw. Franciszek. Z przekazów pozostawionych przez jego biografa – Tomasza z Celano – wiemy, ze w wigilijna noc Biedaczyna z Asyzu zgromadzil w grocie w miejscowosci Greccio okolicznych mieszkanców i braci, by w prosty sposób pokazac im, co to oznacza, ze „Bóg stal sie czlowiekiem i zostal polozony na sianie ". W centrum jaskini lezal wielki glaz, pelniacy role oltarza. Przed nim bracia umiescili zwykly kamienny zlób do karmienia bydla, przyniesiony z najblizszego gospodarstwa. W poblizu, w prowizorycznej zagródce, stalo kilka owieczek, a po drugiej stronie wól i osiol. Jak pisal kronikarz, zwierzeta „zaciekawione, wyciagajace szyje w strone zlobu, pochylajac sie i jakby skladajac poklon zlozonej w nim figurce przedstawiajacej dziecie Jezus". Postaci do szopki wybrano sposród obecnych braci i wiernych. Zapalonymi pochodniami sw. Franciszek rozjasnil niebo, a w lesie ukryli sie pasterze, którzy na dane haslo wznosili gromkie okrzyki. Do dzis szopka w Greccio przyciaga corocznie rzesze turystów.

Obecnie najslynniejsze sa szopki toskanskie, sycylijskie i neapolitanskie. W Szwajcarii, w Niemczech i w Austrii modne sa zlóbki „grajace". W Polsce do najbardziej znanych naleza szopki krakowskie, prawdziwe arcydziela sztuki ludowej. Powstanie tej tradycji przypisuje sie murarzom i cieslom. Nie majac zatrudnienia w zimie, chodzili oni z takimi szopkami-teatrzykami od domu do domu i tak zarabiali na swe utrzymanie. Wzorem architektonicznym byl dla nich przede wszystkim kosciól Mariacki, ale wykonywano takze miniatury Wawelu, Sukiennic i Barbakanu. Od 1937 r. z inicjatywy Jerzego Dobrzyckiego odbywa sie konkurs na najpiekniejsza „Szopke Krakowska”.

Juz w sredniowieczu wystawiono przy zlóbkach przedstawienia teatralne zwane jaselkami. W Polsce najbardziej znanym utworem tego gatunku jest „Polskie Betlejem" autorstwa Lucjana Rydla.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzezone.