Pory roku - jak to dziala?
Astronomiczne pory roku trwaja pomiedzy momentami przesilen i równonocy, które odpowiadaja górowaniu Slonca w zenicie: nad równikiem albo nad zwrotnikami.
Na pólkuli pólnocnej wiosna trwa od równonocy wiosennej do przesilenia letniego, lato obejmuje okres od przesilenia letniego do równonocy jesiennej. Jesien mamy natomiast w okresie od równonocy jesiennej do przesilenia zimowego, a zime od momentu przesilenia zimowego do równonocy wiosennej.
Pory roku nie wynikaja ze zmian odleglosci naszej planety od Slonca, która zmienia sie w niewielkim stopniu. Co ciekawe, Ziemia jest najblizej Slonca na poczatku stycznia, kiedy u nas panuje zima.
Przyczyna wystepowania pór roku jest polaczenie dwóch czynników: nachylenia osi obrotu Ziemi wzgledem plaszczyzny orbity i ruchu obiegowego dookola Slonca.
W zwiazku z tym w róznych okresach roku na danej pólkuli zmieniaja sie warunki oswietlenia, Slonce góruje w zenicie wyzej, dzien jest dluzszy niz noc, albo przeciwnie: Slonce jest nizej nad horyzontem, dzien jest krótszy niz noc.
Zima nie tylko astronomiczna
Oprócz astronomicznych pór roku rozróznia sie takze inne ich rodzaje, np. meteorologiczne pory roku, fenologiczne pory roku, klimatogeniczne pory roku.
Pory meteorologiczne sa okreslone pomiedzy konkretnym dniami, aby uniknac przesuwania sie momentów rozpoczecia i zakonczenia danej pory roku, jak to ma miejsce w przypadku astronomicznych pór roku.
Pory fenologiczne z kolei definiowane sa zachowaniem przyrody (np. kwitnienie pewnych roslin, czy opadanie lisci), a pory klimatogeniczne na podstawie temperatury.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |