Andrzejki – wieczór wrózb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilie swietego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawila sie w 1557 za sprawa Marcina Bielskiego.
Dzien ten przypada na koncu lub na poczatku roku liturgicznego. Andrzejki sa specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynajacym sie adwentem.
W Szkocji obchodzony 30 listopada dzien swietego Andrzeja jest swietem narodowym.
Historia
Niegdys wrózby andrzejkowe mialy charakter wylacznie matrymonialny i przeznaczone byly tylko dla niezameznych dziewczat (meskim odpowiednikiem andrzejek byly katarzynki). Poczatkowo andrzejki traktowano bardzo powaznie, a wrózby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach pózniejszych przybraly forme zbiorowa, organizowana w grupach rówiesniczych panien na wydaniu, zas wspólczesnie przeksztalcily sie w niezobowiazujaca zabawe gromadzaca mlodziez obojga plci.
Pochodzenie andrzejkowych wrózb matrymonialnych nie jest do konca znane – niektórzy autorzy wskazuja na starozytna Grecje, podkreslajac podobienstwo zródloslowu imienia Andrzej (Andreas) i greckich slów aner, andros oznaczajacych meza, mezczyzne; inni odwoluja sie do kultu starogermanskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa milosci i plodnosci.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |