Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakosci    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogl Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiazania stworzone przez grupe Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CZAS MIEDZYNARODOWY
   
COUNTRY:
 
 
 

Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.

Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.


Yoneji Masuda

 
Wybieramy zegarek  
 
 
 
 
 
 

„Dzien 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodleglego bytu panstwowego i jako dzien po wsze czasy zwiazany z wielkim imieniem Józefa Pilsudskiego, zwycieskiego Wodza Narodu w walkach o wolnosc Ojczyzny - jest uroczystym Swietem Niepodleglosci”.

We srode 11 listopada obchodzimy 102. rocznice odzyskania przez nasza Ojczyzne niepodleglosci po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Dzien ten zostal uznany za swieto panstwowe cytowana wyzej ustawa z 23 kwietnia 1937 r. o Swiecie Niepodleglosci, ale uroczyste obchody odbywaly sie juz wczesniej.

W miedzywojniu okreslenie daty odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej pozostawalo kwestia dyskusyjna. Watpliwosci nie budzil natomiast jej symboliczny charakter, bowiem nie sposób bylo wskazac jednego wydarzenia przesadzajacego o wskrzeszeniu polskiej panstwowosci. Wybór daty Swieta Niepodleglosci wiazal sie z zakonczeniem I wojny swiatowej w wyniku podpisania rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r. W tym samym czasie Rada Regencyjna, organ wladzy zwierzchniej Królestwa Polskiego, przekazala wladze wojskowa i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podleglych, Józefowi Pilsudskiemu, który dzien wczesniej powrócil do Warszawy z niewoli w Magdeburgu. Trzy dni pózniej Rada powierzyla mu takze wladze cywilna. Przyszlemu Naczelnikowi Panstwa podporzadkowal sie Tymczasowy Rzad Republiki Polskiej w Lublinie pod przewodnictwem Ignacego Daszynskiego, dzialajacy od 7 listopada.

Pierwszy raz odzyskanie niepodleglosci powszechnie upamietniono 14 listopada 1920 r. Wczesniej nie bylo to w pelni mozliwe ze wzgledu na toczace sie walki o ksztalt granic i byt Rzeczypospolitej. W latach 1919 - 1936 obchody odzyskania niepodleglosci odbywaly sie zwykle w pierwsza niedziele po 11 listopada i mialy charakter wojskowy. W calym kraju odbywaly sie wówczas rewie wojskowe, msze swiete za Ojczyzne i uroczystosci panstwowe. W Belwederze zas organizowano ceremonie wreczania orderów Virtuti Militari za mestwo okazane w walce o wolnosc.

Jednak dopiero w 1926 r. dzien 11 listopada formalnie uznano za date odzyskania niepodleglosci. Okólnik wydany przez prezesa Rady Ministrów Józefa Pilsudskiego ustanawial ten dzien wolnym od pracy w administracji rzadowej. Od tamtej pory marszalek Pilsudski co roku na placu Saskim w Warszawie - nazwanym jego imieniem w 10. rocznice odrodzenia - dokonywal przegladu pododdzialów wojsk i odbieral defilade. Ostatnia w 1934 r. na Polu Mokotowskim. W 1932 r. dzien 11 listopada stal sie tez wolnym od nauki. Wedlug ówczesnego Ministerstwa Wyznan Religijnych i Oswiecenia Publicznego „powinien byc wykorzystywany do celów wychowawczego oddzialywania na mlodziez w duchu obywatelsko-panstwowym na tle wydarzen dziejowych z tym dniem zwiazanych”.

11 listopada w charakterze swieta panstwowego celebrowany byl w dwudziestoleciu miedzywojennym jedynie dwukrotnie - w 1937 i 1938 r. W pierwszym przypadku obchody uswietnilo odsloniecie pomnika gen. Józefa Sowinskiego w Parku Wolskim. Natomiast w 20. rocznice odrodzenia Polski, w atmosferze nadciagajacego zagrozenia wojennego, zostala zorganizowana wielka defilada wojskowa polaczona z manifestacja poparcia narodu dla armii.

W czasie II wojny swiatowej obchodzenie Swieta Niepodleglosci bylo zabronione. Pamiec jednak kultywowano konspiracyjnie, glównie w ramach dzialan „malego sabotazu”. Na murach miast pojawialy sie okolicznosciowe napisy, a w miejscach o trwalej symbolice narodowej skladano wience i mocowano bialo-czerwone flagi.
Po wojnie Krajowa Rada Narodowa ustawa z 22 lipca 1945 r. o ustanowieniu Narodowego Swieta Odrodzenia Polski uczynila swietem panstwowym 22 lipca, rocznice ogloszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 r., jednoczesnie znoszac Swieto Niepodleglosci. Az do 1989 r. celebrowanie 11 listopada grozilo represjami aparatu komunistycznego PRL. Odbywaly sie jednak patriotyczne manifestacje, uznawane za nielegalne zgromadzenia. I choc w latach 80. XX w. delegacje rzadowe zaczely skladac wience pod Grobem Nieznanego Zolnierza, to jeszcze w 1988 r. milicja rozpedzila swietujacych.

Swieto Niepodleglosci obchodzone 11 listopada zostalo przywrócone przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ustawa z 15 lutego 1989 r. pod nazwa „Narodowe Swieto Niepodleglosci”. Z kolei 11 listopada 1997 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjal uchwale gloszaca m. in.: „Ta uroczysta rocznica sklania takze do refleksji nad pólwieczem, w którym wolnosciowe i demokratyczne aspiracje Polaków byly dlawione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a nastepnie – obca naszej tradycji – podporzadkowana Zwiazkowi Radzieckiemu komunistyczna wladze”.

Co roku w obchodach biora takze udzial przedstawiciele Izby, na czele z Marszalkiem Sejmu. Straz Marszalkowska wystawia posterunek honorowy przed Grobem Nieznanego Zolnierza, a jej funkcjonariusze uczestnicza w defiladzie pododdzialów sluzb mundurowych. Tradycyjnie jest to równiez dzien otwarty w Sejmie, w trakcie którego kompleks budynków przy ul. Wiejskiej zwiedzaja dziesiatki tysiecy zainteresowanych. W tym roku jednak nie bedzie to mozliwe ze wzgledów sanitarnych.
Wiwat Niepodlegla!

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzezone.