Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakosci    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogl Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiazania stworzone przez grupe Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CZAS MIEDZYNARODOWY
   
COUNTRY:
 
 
 

Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.

Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.


Yoneji Masuda

 
Wybieramy zegarek  
 
 
 
 
 
 

Zaduszki, Dzien Zaduszny lub Swieto Zmarlych[1], wlasciwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarlych (lac. Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum) – w Kosciolach lacinskich obchód liturgiczny poswiecony zmarlym, przypadajacy corocznie na dzien 2 listopada, tresciowo polaczony z poprzedzajaca go uroczystoscia Wszystkich Swietych. Zaduszki zbiegaja sie zazwyczaj z ludowymi uroczystosciami ku czci zmarlych, wywodzacymi sie z wierzen poganskich lub obrzedowosci przedchrzescijanskiej.

W doktrynie Kosciola katolickiego Dzien Zaduszny jest wyrazem przekonania o obcowaniu swietych, zmartwychwstaniu cial, zyciu wiecznym oraz skutecznosci modlitwy wstawienniczej. W Kosciolach wschodnich podobne obchody odbywaja sie kilkukrotnie w ciagu roku, przede wszystkim w okresie Wielkanocy.

Historia

Dzien Zaduszny wywodzi sie z praktyk poboznosciowych wczesnosredniowiecznych mnichów – nabozenstw odprawianych corocznie w róznych klasztorach za zmarlych wspólbraci. Juz w poczatkach VII wieku Izydor z Sewilli zalecal odprawianie w klasztorach mszy za dusze zmarlych zakonników. Od IX wieku, podczas specjalnych nabozenstw w niektórych opactwach, zaczeto obejmowac intencjami modlitewnymi wszystkich zmarlych chrzescijan, nie tylko zakonników[2].

W roku 998 Odylon, opat klasztoru benedyktynskiego w Cluny, wyznaczyl na 2 listopada dzien obowiazkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarlych – we wlasnym opactwie oraz wszystkich klasztorach nalezacych do kongregacji kluniackiej. Od benedyktynów kluniackich zwyczaj ten przejely inne zakony, zwlaszcza cystersi oraz kartuzi. W XII wieku wprowadzili go w swoich klasztorach polscy cystersi, co odnotowal kalendarz opactwa w Ladzie.

W roku 1311, decyzja Stolicy Apostolskiej, wprowadzono Dzien Zaduszny do kalendarza oraz liturgii rzymskiej i stopniowo upowszechniono w calym Kosciele katolickim. W Polsce najstarsza informacja o obchodzeniu Zaduszek poza klasztorami pochodzi z poczatków XIV wieku, z diecezji wroclawskiej pod rzadami biskupa Henryka z Wierzbna.

Uwaza sie, ze obrzedowosc Zaduszek ma geneze przedchrzescijanska. Germanie, Celtowie oraz Slowianie zachodni organizowali jesienia uroczystosci ku czci zmarlych. Niektórzy uczeni wiaza dzien 2 listopada z obrzedowoscia celtycka, poniewaz rok kalendarzowy i obrzedowy Celtów rozpoczynal sie w listopadzie. Na calym swiecie zwyczaje zaduszkowe nawiazuja do zalobnych uroczystosci poganskich, niekiedy z elementami obrzedowosci przedchrzescijanskiej[3]. Dlatego niekiedy w nauce uzywa sie pojecia „zaduszki” dla swiat, uroczystosci, obrzedów, ofiar czy modlów poswieconych zmarlym, obchodzonych na calym swiecie i we wszystkich epokach.

Obrzedowosc przedchrzescijanskich uroczystosci ku czci zmarlych, w róznych spolecznosciach i kulturach, byla swiadectwem przekonania, ze smierc nie unicestwia czlowieka calkowicie, a tylko zmienia jego sposób istnienia. Przybieralo to najprzerózniejsze formy wiary w zycie pozagrobowe, aktywnosc posmiertna dusz a takze mozliwosc powrotu zmarlych na ziemie. Obrzedy te byly równiez przejawem kultu przodków, którzy mieli z zaswiatów wplywac na ludzi zyjacych – sprowadzac pomyslnosc lub nieszczescia. Przez odpowiedni obrzed mozna bylo zaspokoic potrzeby zmarlych, okazac im pamiec i szacunek oraz pozyskac ich przychylnosc.

Obchody liturgiczne

Obchody liturgiczne Zaduszek obejmuja oficjum, trzy msze oraz procesje[2].
Pierwotne oficjum, wprowadzone przez benedyktynów kluniackich, obejmowalo dodatki do liturgii godzin, skladajace sie z jutrzni, laudesów i nieszporów. Dopiero w 1911 roku wprowadzono do brewiarza pelny zestaw modlitw przeznaczonych na dzien 2 listopada. W 1972 roku wlaczono do oficjum Dnia Zadusznego nowe hymny.

W 1311 roku wprowadzono do liturgii mszy specjalny formularz na Dzien Zaduszny, zwany od jego pierwszych slów msza Requiem. Modlitwy i czytania mszalne mialy w nim jedna wersje. Do najbardziej znanych elementów tego formularza nalezy sekwencja Dies irae. Formularz ten zatwierdzil sobór trydencki. W 1915 roku wprowadzono do niego dwa dalsze zestawy czytan i modlitw, a w 1919 roku dodatkowa prefacje za zmarlych. W 1970 roku zatwierdzono trzy, odrebne formularze mszalne i piec prefacji, powiekszono tez zestaw czytan. Wprowadzono równiez Alleluja.

Zwyczaj odprawiania przez kazdego prezbitera trzech mszy w Dzien Zaduszny zapoczatkowali w XV wieku dominikanie hiszpanscy. W 1748 roku papiez Benedykt XIV zatwierdzil te praktyke dla Hiszpanii, Portugalii oraz ich kolonii. W roku 1915 papiez Benedykt XV polecil ja stosowac wszystkim kaplanom katolickim, wzywajac do modlitw za ofiary I wojny swiatowej.

Procesje zaduszna odprawia sie w kosciele, wokól kosciola lub na cmentarzu. Obejmuje ona piec stacji, podczas których modli sie kolejno za zmarlych biskupów i kaplanów, krewnych, dobrodziejów, pochowanych w parafii oraz wszystkich zmarlych.

W Polsce dodatkowym elementem obchodów sa wypominki, których najstarsze swiadectwo, pochodzace z XV wieku, zachowalo sie w Kazaniach gnieznienskich.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzezone.