Dzisiejsza uroczystosc - jak kazda uroczystosc w Kosciele - ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy zyli przed nami i wypelniajac w swoim zyciu Boza wole, osiagneli wieczne szczescie przebywania z Bogiem w niebie. Kosciól wspomina nie tylko oficjalnie uznanych swietych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale takze wszystkich wiernych zmarlych, którzy juz osiagneli zbawienie i przebywaja w niebie. Widzi w nich swoich oredowników u Boga i przyklady do nasladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Swietych wzywa sie w szczególnie waznych wydarzeniach zycia Kosciola. Spiewa sie wówczas Litanie do Wszystkich Swietych, która nalezy do najstarszych litanijnych modlitw Kosciola i jako jedyna wystepuje w ksiegach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto takze w obrzedzie poswiecenia kosciola i oltarza oraz w obrzedzie swiecen).
W pierwszych wiekach chrzescijanstwa w Kosciele nie wspominano zadnych swietych. Najwczesniej zaczeto oddawac czesc Matce Bozej. Potem kultem otoczono meczenników, nawiedzajac ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznice smierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich meczenników. Z czasem zaczeto pamietac o swiatobliwych wyznawcach: papiezach, mnichach i dziewicach. Wiekszego znaczenia uroczystosc Wszystkich Swietych nabrala za czasów papieza Bonifacego IV (+ 615), który zamienil poganska swiatynie, Panteon, na kosciól Najswietszej Maryi Panny i Wszystkich Meczenników.
Uroczystego poswiecenia swiatyni wraz ze zlozeniem relikwii meczenników dokonano 13 maja 610 roku. Rocznice poswiecenia obchodzono co roku z licznym udzialem wiernych, a sam papiez bral udzial we mszy sw. stacyjnej. Juz ok. 800 r. wspomnienie Wszystkich Swietych obchodzone bylo w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieza Grzegorza IV (828-844) cesarz Ludwik rozciagnal swieto na cale swoje panstwo. W 935 r. Jan XI rozszerzyl je na caly Kosciól. W ten sposób lokalne swieto Rzymu i niektórych Kosciolów stalo sie swietem Kosciola powszechnego.
Dzis po poludniu, po Nieszporach lub niezaleznie od nich, na cmentarzu odprawia sie procesje zalobna ze stacjami. Od poludnia dnia Wszystkich Swietych i przez caly Dzien Zaduszny w kosciolach i kaplicach publicznych mozna uzyskac odpust zupelny, ale tylko jeden raz. Warunki zyskania odpustu sa nastepujace:
1) pobozne nawiedzenie kosciola lub kaplicy,
2) odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierze w Boga",
3) dowolna modlitwa w intencjach Ojca sw.,
4) Spowiedz i Komunia sw.
W dniach 1-8 listopada mozna takze pozyskac odpust zupelny za nawiedzenie cmentarza pod wyzej wymienionymi warunkami. W pozostale dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje sie odpust czastkowy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |