Dzien Dziadka – rodzinne, swieckie swieto, obchodzone w Polsce 22 stycznia w celu uhonorowania dziadków. Przyjelo sie, ze w ten dzien wnuki skladaja zyczenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, swietlicach i innych instytucjach opiekunczo-wychowawczych organizowane sa spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczestunek.
Zwykle towarzyszy temu wreczenie laurek.
W Polsce
Swieto do Polski zostalo przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiatych XX wieku i stopniowo stawalo sie coraz popularniejsze.
Na swiecie
W Ameryce
Amerykanskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem naszych dni dziadka i babci jest Narodowy Dzien Dziadków, ang. National Grandparents Day. Nie jest wiec swietem rozdzielonym na dwa dni.
W USA jest to swieto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwsza niedziele po Swiecie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedzialek wrzesnia zarówno w USA, jak i Kanadzie. Tak wiec Dzien Dziadków w obu krajach równiez obchodzony jest we wrzesniu.
Dzien ten ma swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka.
W szkolach, kosciolach i domach spokojnej starosci organizowane sa uroczystosci. Swieto celebruje sie takze w gronie rodzinnym przy ogniskach, czy grillach. Dzien ten ma za zadanie uswiadomic dzieciom, jak wiele zawdzieczaja swoim dziadkom. Wnuki sa zachecane do pomocy najstarszym czlonkom rodziny.
W Rosji
W Rosji, jesienia 2009 roku, pojawilo sie nowe, rodzinne swieto – Dzien babci i dziadka, ros. 襪 襪. Jednakze, jak podaje Press-Center (ros. -業 „”) 15 pazdziernika 2009, jest to „Rosyjski Dzien Babci” (ros. ᨩ᪨ 誨)[3]. Brak oficjalnej daty obchodów.
W Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii swieto dziadków obchodzone jest w pierwsza niedziele pazdziernika.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |