Dzien Nauczyciela od 1982 roku jest obchodzone jako Dzien Edukacji Narodowej jednak w powszechnym uzyciu w dalszym ciagu funkcjonuje poprzednia nazwa. Pierwszy raz nauczyciele swoje swieto obchodzili... 20 listopada. Dzien Nauczyciela wprowadzila uchwalona 27 kwietnia 1972 roku ustawa zwana Karta praw i obowiazków nauczyciela, a zmienila nazwe swieta na Dzien Edukacji Narodowej wprowadzona w roku 1982 Karta Nauczyciela. Dodano w niej równiez zapis, ze jest to swieto wszystkich pracowników oswiaty.
Dlaczego Dzien Edukacji Narodowej?
Nazwa swieta jak i data jego obchodów (14 pazdziernika) upamietniaja rocznice powstania Komisji Edukacji Narodowej, która zostala utworzona z inicjatywy króla Stanislawa Augusta Poniatowskiego. Komisja nad Edukacja Mlodzi Szlacheckiej Dozór Majaca, bo taka dokladnie nosila nazwe zostala powolana w Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Sejm Rozbiorowy 14 pazdziernika 1773 roku.
Czy 14 pazdziernika jest dniem wolnym od szkoly?
Dzien Nauczyciela jest pierwszym swietem w kalendarzu roku szkolnego, ale nie jest to dzien wolny od zajec szkolnych. Nie oznacza to jednak, ze lekcje w tym dniu sie odbywaja. Najczesciej 14 pazdziernika w szkolach organizowane sa uroczyste apele, a nauczyciele odbieraja odznaczenia i wyróznienia od Ministra Edukacji Narodowej i wladze samorzadowe.
Dzien Nauczyciela na swiecie
Swoje swieto nauczyciele obchodza w innych krajach w róznych terminach, ale 5 pazdziernika obchodza wspólnie Swiatowy Dzien Nauczyciela (ang. World Teacher’s Day) pod patronatem UNESCO.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |