Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakosci    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogl Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiazania stworzone przez grupe Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CZAS MIEDZYNARODOWY
   
COUNTRY:
 
 
 

Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.

Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.


Yoneji Masuda

 
Wybieramy zegarek  
 
 
 
 
 
 

Pierwszy dzien jesieni astronomicznej i kalendarzowej nie zawsze przypada w tym samym dniu. Tak wlasnie jest w 2020 roku. Pierwszy dzien jesieni astronomicznej wypada 22 wrzesnia o godz. 15.31, zas jesien kalendarzowa tradycyjnie zacznie sie 23 wrzesnia i potrwa do 21 grudnia.

Za poczatek jesieni astronomicznej przyjmuje sie moment, w którym Slonce osiaga tzw. punkt Wagi, znany tez jako punkt równonocy jesiennej. Punkt Wagi to miejsce na niebosklonie bedace jeden z dwóch punktów stycznych najwazniejszych okregów zwiazanych z ruchem Ziemi – równika niebieskiego i ekliptyki ("sladu" po ruchu obrotowym naszej planety i jej ruchu obiegowym wokól Slonca). Nazwa tego punktu zwiazana jest z obserwacjami starozytnych astronomowów, którzy zauwazyli, ze w tym samym czasie Slonce swieci tam, gdzie w nocy widac gwiazdozbiór Wagi. Od tego czasu minelo jednak ok. 3 tysiace lat i dzis obserwowany niebosklon wyraznie sie przesunal za sprawa zjawiska precesji, To, co kiedys dzialo sie na planie gwiazdozbioru Wagi, dzis w tle ma Panne.

Precesja to zmiana kierunku osi obrotu Ziemi. Os obrotu naszej planety "kresli" na niebie okrag, a pokonanie pelnego okregu zajmuje jej 26 tysiecy lat. Dzieje sie tak, gdyz os obrotu jest nachylona w stosunku do plaszczyzny orbity wokól Slonca (plaszczyzny ekliptyki), a na nasza planete oddzialuja grawitacyjnie Slonce i Ksiezyc, próbujac „wyprostowac” os obrotu, czyli ustawic ja prostopadle do plaszczyzny orbity. Skutkiem precesji jest np. to, ze Gwiazda Polarna nie zawsze bedzie znajdowac sie na pólnocnym biegunie nieba. Za 11 tysiecy lat role gwiazdy biegunowej, przydatnej do okreslania kierunku pólnocy, bedzie pelnic Wega.

Na jesiennym niebie 2020 roku bedziemy mogli podziwiac wiele planet, jak Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna. Szczególnie dobra widocznosc bedzie sprzyjala obserwacjom Marsa. Pelnie ksiezyca przypadna: 1 pazdziernika, 31 pazdziernika, 30 listopada. Nów nastapi zas 16 pazdziernika, 15 listopada, 14 grudnia. Ponadto 14 grudnia dojdzie do calkowitego zacmienia Slonca, które jednak nie bedzie widoczne w Polsce. Dostrzec je beda mogli mieszkancy Chile i Argentyny. Dobra widocznosc bedzie takze na Oceanach Spokojnym i Atlantyckim.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzezone.