Dzien Ojca – swieto bedace wyrazem szacunku i wdziecznosci ojcom. W Polsce obchodzone jest corocznie 23 czerwca (od roku 1965).
Geneza
Obchody zapoczatkowane zostaly w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawily sie glosy, by ustanowic swieta równiez dla pozostalych czlonków rodziny. Dzien Ojca wydawal sie naturalnym dopelnieniem. Pierwsze obchody swieta odbyly sie 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawa Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy sie o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wczesniej, w 1907) wpadla na pomysl, by analogiczne swieto wprowadzic dla uczczenia trudu opieki nad rodzina i zaslug wszystkich ojców – w szczególnosci jej wlasnego, który po smierci matki samotnie wychowywal ja oraz piecioro mlodszego rodzenstwa. Wydarzenie mialo charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skale krajowa nie przyjely sie przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowil Dzien Ojca. Choc w Polsce swieto to ma juz kilkudziesiecioletnia tradycje, do tej pory nie dorównalo popularnoscia Dniowi Matki[potrzebny przypis].
Obchody
We Wloszech, Hiszpanii i Portugalii jest to 19 marca (dzien swietego Józefa), na Litwie pierwsza niedziela czerwca, w Austrii druga niedziela czerwca.
W Niemczech Dzien Ojca obchodzi sie w dniu Wniebowstapienia Panskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39. dzien po niedzieli wielkanocnej (40. dnia, liczac wraz z nia). Z czasem przerodzil sie on w Dzien Mezczyzn.
W krajach skandynawskich Dzien Ojca obchodzony jest w druga niedziele listopada, ale w Danii 5 czerwca.
W Turcji, Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzien Ojca swietuje sie w 3. niedziele czerwca.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |