Boze Cialo - swieto Eucharystii
W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajswietszej Kosciól obchodzi uroczystosc Najswietszego Ciala i Krwi Chrystusa, nazywana tradycyjnie Bozym Cialem. Godne uwagi jest to, ze najstarsza nazwa tej uroczystosci brzmiala "festum Eucharistiae" - "swieto Eucharystii". Boze Cialo stwarza wspaniala okazje do rozwazania tajemnicy Eucharystii, jest okazja do zamanifestowania naszej wiary wobec Najswietszego Sakramentu. Jest to "sakrament milosierdzia, znak jednosci, wezel milosci, uczta paschalna, w której pozywamy Chrystusa, w której dusza napelnia sie laska i otrzymuje zadatek przyszlej chwaly" (Konstytucja o liturgii swietej, 47).
Swieto Bozego Ciala powstalo w XIII wieku pod wplywem nowych nurtów poboznosci eucharystycznej, koncentrujacej sie nie na przyjmowaniu Komunii sw., lecz na czci rzeczywistej obecnosci Chrystusa w znaku chleba i wina. Byla to reakcja na herezje Berengariusza z Tours w XI wieku. Twierdzil on, ze przemiana chleba i wina w Cialo i Krew Chrystusa jest niemozliwa, poniewaz uwielbione Cialo Chrystusa znajduje sie w niebie, a wiec nie moze równoczesnie przebywac na ziemi, i to w wielu miejscach. Komunie sw. rozumial jako duchowe przyjmowanie Chrystusa. Do wprowadzenia swieta Bozego Ciala przyczynila sie zakonnica. Byla to bl. Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji LieOge w Belgii.
W 1208 r. Julianna miala dziwna wizje. Zobaczyla w niej ksiezyc w pelni, na którym byla ciemna plama. Pózniej Chrystus objawil jej, ze ta plama oznacza brak w kalendarzu koscielnym swieta ku czci Eucharystii. W 1240 r. biskup LieOge - Robert wydal dekret ustanawiajacy to swieto w swojej diecezji w druga niedziele po Zeslaniu Ducha Swietego. Pózniej mialo byc obchodzone w czwartek po oktawie Zeslania Ducha Swietego.
W 1264 r. papiez Urban IV bulla Transiturus de hoc mundo ustanowil swieto Bozego Ciala w celu uczczenia Jezusa obecnego w Eucharystii. Smierc Urbana IV uniemozliwila ogloszenie bulli. Jego wole wypelnil dopiero papiez Jan XXII w 1317 r. W Polsce swieto Bozego Ciala zaprowadzil biskup krakowski Nanker w 1320 r. Na poczatku XV wieku Boze Cialo w wiekszosci polskich diecezji bylo zaliczane do glównych swiat roku koscielnego.
Procesja eucharystyczna do czterech oltarzy zbudowanych na trasie powstala nieco pózniej niz samo swieto. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodza z Niemiec, z Kolonii - XIV wiek. Jaki jest cel procesji Bozego Ciala? "W procesjach, w czasie których celebrans niesie Najswietsza Eucharystie poza kosciól wsród uroczystych obrzedów i spiewów, lud chrzescijanski sklada publiczne swiadectwo swej wiary i poboznosci wobec Najswietszego Sakramentu" (Komunia sw. i kult tajemnicy eucharystycznej poza Msza dostosowane do zwyczajów polskich, nr 77).
A zatem juz od kilku wieków wychodza chrzescijanie w swieto Bozego Ciala na ulice, place miast i wiejskie drogi, które w tym dniu zamieniaja sie we wspaniala swiatynie dla Boga Zywego. Trudno oprzec sie urokowi tych zbiorowych manifestacji wiary w Boga ukrytego w Hostii Swietej. Ulice i domy przystrojone, swieza wiosenna zielen, mnóstwo kwiatów. Oltarze, swiece, sztandary, feretrony, obrazy, dzieci pierwszokomunijne w bieli, dziewczynki sypiace kwiaty. W centrum tego podnioslego swietowania jest On, Chrystus - ukryty w malym kawalku chleba: Slonce wszechswiata, Poczatek i Koniec wszystkiego, Droga ludzkiego pielgrzymowania przez doczesnosc do wiecznosci. Uroczysty charakter swieta Bozego Ciala nie moze nigdy przyslonic nam zasadniczej prawdy, ze najpiekniejsza i najgodniejsza monstrancja dla Chrystusa jest zywe serce czlowieka, a najwspanialsza procesja jest "procesja serca", która konczy sie spotkaniem z Nim w Komunii sw.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |