Miedzynarodowy Dzien Dziecka jest swietem obchodzonym niemal na calym swiecie. Nie we wszystkich krajach swiata jednak swieto to przypada na 1 czerwca. Odmienny jest takze sposób obchodzenia tego dnia, na co wplyw ma bez watpienia róznorodna tradycja, obyczajowosc i historia wynikajaca z danego kregu kulturowego.
Podobno korzenie Dnia Dziecka siegaja 1954 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowilo o koniecznosci stworzenia takiego swieta, by upowszechnic cele i idealy dotyczace praw dziecka, jakie zawierala Karta Narodów Zjednoczonych. Inne zródla z kolei datuja Dzien Dziecka na rok 1952, a inicjatywe ustanawiajaca to swieto przypisuje sie dzialajacej na rzecz zapewnienia dzieciom bezpieczenstwa na swiecie organizacji „The International Union for Protection of Childhood”. Z kolei w chinskim kalendarzu Dzien Dziecka ponoc wystepuje juz od roku 1926, natomiast w Japonii uroczystosc ta ma swoje tradycje od 1948 roku. W natloku informacji trudno zatem podac jedna, precyzyjna date, która moglaby jednoznacznie okreslic, od kiedy wlasciwie obchodzimy to swieto. Jedno jest jednak pewne – ustanowienie Miedzynarodowego Dnia Dziecka bylo rzecza konieczna, a jego obchody co roku kojarzone sa z czasem szczescia i zabawy, nie tylko wsród najmlodszych.
W Polsce i innych krajach bylego bloku socjalistycznego swieto to obchodzone jest wlasnie dzis - 1 czerwca. W Francji i Wloszech z kolei Miedzynarodowy Dzien Dziecka przypada na date 6 stycznia, czyli Swieto Trzech Króli. Wynika to z faktu, iz Dzien Dziecka laczony jest tam z Dniem Rodziny. Specyficzne sa takze obchody tego swieta w tych dwóch krajach. 6 stycznia uznaje sie bowiem za dzien, kiedy to dzieci nie tylko otrzymuja od rodziców podarunki, lecz takze ciasto z „wrózba” i korone króla lub królowej.
Obchody Dnia Dziecka bardzo ciekawie wygladaja w Japonii. Podobno wedlug tamtejszej tradycji uroczystosc ta wywodzi sie ze swieta chlopców zwanego Tango-no Sekku, które swietuje sie 5 maja. W gestii rodziców tego dnia lezy przygotowanie latawców w ksztalcie karpia z papieru badz tkaniny, które nastepnie wywiesza sie na masztach przed domem. I tutaj rodzi sie pytanie: dlaczego akurat karp? Jak na Japonie przystalo, ryba ta ma symboliczne znaczenie w tamtejszej kulturze, bowiem uznawana jest za synonim sily, odwagi i determinacji, bowiem – jak wierza Japonczycy – karp moze bez przeszkód plynac pod prad najbardziej rwacych strumieni. Idac dalej tym tropem Japonczycy ufaja, ze karp przeradza sie w smoka, uznawanego przez nich za symbol dobroci. Naturalnie ilosc masztów z karpiami, jaka znajduje sie przed kazdym domem, zwiazana jest z iloscia mieszkajacych w nim dzieci, a zyczenia, jakie rodzice kieruja tego dnia do swych pociech, odwoluja sie bezposrednio do cech przypisywanych karpiom: odwagi, sily i determinacji. By dziewczynki nie czuly sie pominiete, w Japonii swietowany jest takze ich dzien, który datuje sie na 3 marca. Festiwal Lalek lub Festiwal Dziewczat, jak nazywa sie to swieto, zwiazany jest z modlitwami za zdrowie i szczescie dziewczynek, a do zwyczajów, jakie wiaza sie z ta data, nalezy ukladanie papierowych lalek przyodzianych w tradycyjne, japonskie stroje.
Obchody Dnia Dziecka na swiecie moga byc bezposrednio zwiazane z swietem narodowym danego kraju, czego najlepszym przykladem jest Turcja, gdzie przypadajacy na 23 kwietnia Dzien Dziecka jest jednoczesnie Swietem Niepodleglosci. Niezwykle ciekawa jest historia polaczenia tych dwóch rocznic. Jak sie bowiem okazuje, Mustafa Kemal Atatürk, uznawany za twórce niezaleznej Republiki Tureckiej w 1920 roku, stwierdzajac, iz to dzieci sa przyszloscia narodu, postanowil wlasnie im zadedykowac ten dzien. 23 kwietnia w Turcji, podobnie jak 1 czerwca w Polsce, dzieci zasiadaja w parlamencie.
Polaczenie obchodów Dnia Dziecka z istotna data w historii danego kraju widoczne jest takze w przypadku Paragwaju. 16 sierpnia, na który przypadaja uroczystosci zwiazane ze swietem najmlodszych obywateli, jest takze rocznica bitwy o Acosta Nu z 1869 roku, jednej z bitew wojny paragwajskiej. Data istotna i niezwykle wymowna, bowiem wlasnie wtedy zginelo wiele malenkich istnien, a w ciagu calej wojny smierc ponioslo kilkadziesiat tysiecy dzieci.
Nie ulega watpliwosci, ze Dzien Dziecka, który dzis obchodzimy w Polsce, jest niezwykle waznym i potrzebnym swietem. To dzieci bowiem, jako istoty kruche i potrzebujace opieki, najlatwiej jest skrzywdzic, a zgodnie z tym, co mówil Jan Pawel II: „Dzieci sa nadzieja, która rozkwita wciaz na nowo, projektem, który nieustannie sie urzeczywistnia, przyszloscia, która pozostaje zawsze otwarta”.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |