Geneza uchwalenia Konstytucji 3 maja
Ponad dwa wieki temu Sejm Czteroletni uchwalil ustawe rzadowa znana nam dzisiaj jako Konstytucja 3 maja. Byla to pierwsza w Europie i druga na swiecie ustawa, która regulowala podstawy ustroju Rzeczpospolitej. Oprócz tego, ze dokument obejmowal w swoich zapisach organizacje wladz panstwowych, obowiazki obywateli, oraz ich prawa, to w zalozeniu byl swoista próba ratowania Polski m.in. poprzez wzmocnienie wladzy wykonawczej. Wczesniej ustrój panstwa zbudowany byl w oparciu o zasade „liberum veto”, która byla wykorzystywana przez szlachte do zrywania Sejmów, gdzie w rezultacie, zadna ustawa nie mogla byc wprowadzona w zycie bez jednomyslnej decyzji poslów.
Mimo, ze Konstytucja 3 Maja przywrócila Polakom nadzieje na uratowanie niezaleznosci i niepodleglosci kraju, stworzona byla w obawie przed imperialnymi zakusami naszych zaborców, którzy wczesniej zajeli czesc terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów w 1772 r. Niestety ustawa, która miala zapewnic Polsce lad prawny, obowiazywala rok i dwa miesiace. Zostala obalona na skutek wojny polsko – rosyjskiej w 1792 r. i dzialan rodzimych zdrajców, którzy zawiazali Konfederacje Targowicka. W efekcie doszlo pózniej do kolejnych rozbiorów i upadku panstwa polskiego.
Legenda Konstytucji
Przez caly okres zaborów Konstytucja 3 maja stala sie symbolem dazenia narodu polskiego do odzyskania niepodleglosci, a nastepnie byla pierwszym swietem panstwowym ustanowionym w niepodleglej Polsce w 1919 r.
Czesc zapisów ustawy rzadowej z 1791 r. bylo wprowadzonych w 1815 r. do Konstytucji Ksiestwa Warszawskiego nadanej nam przez Napoleona Bonaparte, cesarza Francuzów. Pod koniec XIX w., polskie stronnictwa polityczne funkcjonujace w czasach zaborów, odwolywaly sie w swojej dzialalnosci do tradycji uchwalenia Konstytucji 3 maja. W rezultacie juz po odzyskaniu przez Polske niepodleglosci Trzeci Maj stal sie nowym-starym swietem panstwowym.
Trzeci maj dzisiaj
Dzisiaj Konstytucja 3 maja moze nam sie jawic jako fundament tradycji ustrojowej panstwa polskiego. Nie jest co prawda aktem prawnym powszechnie obowiazujacym, ale stanowi dla Polaków swiadectwo troski o dobro Ojczyzny w momencie zagrozenia naszej panstwowosci. Dzisiaj wszyscy dumnie ponownie od 1990 r. po upadku peerelowskiego rezimu komunistycznego, który zniósl to swieto, obchodzimy „Trzeci maj” wywieszajac flagi na naszych domach, instytucjach publicznych oraz placach, spiewajac polski hymn.
Jednoczesnie w rocznice uchwalenia Konstytucji jest obchodzone w Polsce od 1920 r. swieto koscielne Najswietszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym dniu modlimy sie w intencjach naszej Ojczyzny, proszac Maryje o laski na lepsza przyszlosc naszego panstwa i Polaków.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |