Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakosci    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogl Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiazania stworzone przez grupe Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CZAS MIEDZYNARODOWY
   
COUNTRY:
 
 
 

Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.

Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.


Yoneji Masuda

 
Wybieramy zegarek  
 
 
 
 
 
 

1 maja przypada Swieto Pracy (Miedzynarodowy Dzien Solidarnosci Ludzi Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach swiata. Tego dnia Kosciól wspomina tez patrona ludzi pracy - sw. Józefa, rzemieslnika.

128 lat temu, 1 maja 1890 roku, po raz pierwszy obchodzono Miedzynarodowy Dzien Solidarnosci Ludzi Pracy. Data 1 maja miala uczcic rocznice strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stlumionego przez policje.

Po raz pierwszy swieto obchodzono m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczynily sie do radykalizacji ruchów robotniczych. Poczatkowo nielegalne manifestacje pierwszomajowe zostaly pózniej w wielu krajach oficjalnie uznane.

W Polsce, glównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizowal II Proletariat i Zwiazek Robotników Polskich. W 1891 r. w Lodzi i Zyrardowie doszlo do starc z wojskiem, a nastepnie do represji wladz carskich. Z pózniejszych demonstracji najwieksze rozmiary przybraly wystapienia z lat 1905-07 i 1917-19.

1 Maja wszedl do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale pózniej zostal zawlaszczony przez komunistów. W PRL zostal uznany za swieto panstwowe. Jak podkresla historyk Piotr Oseka, uroczystosci obowiazkowo odbywaly sie w calym kraju: poczynajac od Warszawy, gdzie na trybunie ustawialo sie cale kierownictwo partyjno-rzadowe, az po wsie i male miasteczka. Przebieg uroczystosci byl starannie rezyserowany: na podstawie co roku aktualizowanych wytycznych Biura Politycznego komitety partyjne w calym kraju przygotowywaly scenariusze pochodów.

W latach 80. niezalezne od wladz pochody i manifestacje organizowala w tym dniu solidarnosciowa opozycja. Byly one sila rozbijane przez milicje, w latach 1982-84 niejednokrotnie przeksztalcaly sie w starcia z ZOMO. Uczestnicy demonstracji byli zatrzymywani i stawiani przed kolegium ds. wykroczen.

1 maja obchodzony jako Swieto Pracy jest takze katolickim Swietem Józefa Rzemieslnika. Proklamowal je papiez Pius XII 1 maja 1955 r. Nadal w ten sposób religijne znaczenie swieckiemu Swietu Pracy. W tym dniu Kosciól w sposób szczególny pragnie zwrócic uwage na prace ludzka - w aspekcie wartosci chrzescijanskich, spolecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzezone.