1 maja przypada Swieto Pracy (Miedzynarodowy Dzien Solidarnosci Ludzi Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach swiata. Tego dnia Kosciól wspomina tez patrona ludzi pracy - sw. Józefa, rzemieslnika.
128 lat temu, 1 maja 1890 roku, po raz pierwszy obchodzono Miedzynarodowy Dzien Solidarnosci Ludzi Pracy. Data 1 maja miala uczcic rocznice strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stlumionego przez policje.
Po raz pierwszy swieto obchodzono m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczynily sie do radykalizacji ruchów robotniczych. Poczatkowo nielegalne manifestacje pierwszomajowe zostaly pózniej w wielu krajach oficjalnie uznane.
W Polsce, glównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizowal II Proletariat i Zwiazek Robotników Polskich. W 1891 r. w Lodzi i Zyrardowie doszlo do starc z wojskiem, a nastepnie do represji wladz carskich. Z pózniejszych demonstracji najwieksze rozmiary przybraly wystapienia z lat 1905-07 i 1917-19.
1 Maja wszedl do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale pózniej zostal zawlaszczony przez komunistów. W PRL zostal uznany za swieto panstwowe. Jak podkresla historyk Piotr Oseka, uroczystosci obowiazkowo odbywaly sie w calym kraju: poczynajac od Warszawy, gdzie na trybunie ustawialo sie cale kierownictwo partyjno-rzadowe, az po wsie i male miasteczka. Przebieg uroczystosci byl starannie rezyserowany: na podstawie co roku aktualizowanych wytycznych Biura Politycznego komitety partyjne w calym kraju przygotowywaly scenariusze pochodów.
W latach 80. niezalezne od wladz pochody i manifestacje organizowala w tym dniu solidarnosciowa opozycja. Byly one sila rozbijane przez milicje, w latach 1982-84 niejednokrotnie przeksztalcaly sie w starcia z ZOMO. Uczestnicy demonstracji byli zatrzymywani i stawiani przed kolegium ds. wykroczen.
1 maja obchodzony jako Swieto Pracy jest takze katolickim Swietem Józefa Rzemieslnika. Proklamowal je papiez Pius XII 1 maja 1955 r. Nadal w ten sposób religijne znaczenie swieckiemu Swietu Pracy. W tym dniu Kosciól w sposób szczególny pragnie zwrócic uwage na prace ludzka - w aspekcie wartosci chrzescijanskich, spolecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |