Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakosci    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogl Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiazania stworzone przez grupe Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CZAS MIEDZYNARODOWY
   
COUNTRY:
 
 
 

Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.

Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.


Yoneji Masuda

 
Wybieramy zegarek  
 
 
 
 
 
 

Wielkanoc, Niedziela Wielkanocna, takze: Wielka Niedziela, Zmartwychwstanie Panskie, w prawoslawiu: Pascha, mazow. Wielki Dzien – najstarsze i najwazniejsze swieto chrzescijanskie upamietniajace zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Koscioly chrzescijanskie wyznajace Nicejskie Credo (325 r.).
W chrzescijanstwie wprawdzie kazda niedziela jest pamiatka zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

Niedziela Wielkanocna w obrzadku rzymskim rozpoczyna sie juz w sobote po zapadnieciu nocy.
Poprzedzajacy Wielkanoc tydzien, stanowiacy okres wspominania najwazniejszych dla wiary chrzescijanskiej wydarzen, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piatek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane sa jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale).

Niedziela wielkanocna rozpoczyna sie juz w sobote po zachodzie slonca. Rozpoczyna ja Wigilia Paschalna, podczas której zapala sie paschal – wielka woskowa swiece, która symbolizuje zmartwychwstalego Chrystusa. Jest to równiez ostatni dzien Triduum Paschalnego, liczonego wedlug kalendarza zydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedziele. Swietowanie Wielkanocy rozciaga sie na kolejne osiem dni – oktawe wielkanocna, a szerzej na caly Okres wielkanocny, trwajacy 50 dni, a którego zakonczeniem jest dzien piecdziesiatnicy – Niedziela Zeslania Ducha Swietego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystosc Wniebowstapienia Pana Jezusa[6]. W tym okresie uzywa sie w liturgii bialego koloru szat liturgicznych.

Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, ze bedzie sie ja obchodzic w pierwsza niedziele po pierwszej wiosennej pelni Ksiezyca. Ta skomplikowana zasada jest w istocie przelozeniem na solarny w swej naturze kalendarz julianski konkretnej daty 14 nisan z religijnego kalendarza hebrajskiego, który jest kalendarzem lunarno-solarnym. Data 14 nisan wyznacza w kalendarzu hebrajskim poczatek swieta Paschy, wokól którego dzialy sie wydarzenia zbawcze. Wielkanoc jest wiec swietem ruchomym: moze wypasc najwczesniej 22 marca, zas najpózniej 25 kwietnia. Z data Wielkanocy powiazany jest termin wiekszosci ruchomych swiat ogólnochrzescijanskich i katolickich, m.in.: Sroda Popielcowa, wielki post, Triduum Paschalne, Wniebowstapienie Panskie, Zeslanie Ducha Swietego, Boze Cialo i inne. Po wprowadzeniu kalendarza gregorianskiego znów pojawily sie odmiennosci: w prawoslawiu Wielkanoc obchodzi sie bowiem zgodnie z kalendarzem julianskim.

Pius X próbowal ustalic stala date Wielkanocy. W 1913 r. zostal rozeslany do biskupów stosowny kwestionariusz. Wiekszosc odpowiedzi byla przychylna proponowanej zmianie, jednak 9 grudnia tego samego roku projekt oprotestowala Kongregacja Rytów, argumentujac, ze groziloby to „naturalizacja wielkiego wydarzenia, jakim bylo Zmartwychwstanie Chrystusa”[7].

Ostatnio niektóre srodowiska chrzescijanskie postuluja ustanowienie Wielkanocy, jako swieta niezaleznego od faz ksiezyca. Miedzy innymi proponuje sie obchodzenie Wielkanocy zawsze w druga niedziele kwietnia, czyli od 8 do 14. Inna opcja to propozycja utrzymywania siedmiu niedziel pomiedzy Swietem Trzech Króli a Sroda Popielcowa. Daje ona równiez termin od 8 do 14 kwietnia w roku zwyklym, a w przestepnym od 7 do 13.
Wlasny sposób ustalania daty Wielkanocy stosowano we wczesnym sredniowieczu w Kosciele iroszkockim i Kosciele starobrytyjskim.

W kosciolach zachodnich Wielkanoc przypada w pierwsza niedziele po pierwszej wiosennej pelni Ksiezyca (tzw. paschalna pelnia Ksiezyca), przypadajacej po 21 marca. Oznacza to, ze Wielkanoc wypada pomiedzy 22 marca a 25 kwietnia (wlacznie). Daty koscielnej pelni Ksiezyca zostaly wyznaczone i stabelaryzowane w czasie Soboru Nicejskiego w 325 roku n.e. Koscielna pelnia Ksiezyca rózni sie od astronomicznej.

Z obchodami swiat wielkanocnych zwiazanych jest wiele zwyczajów ludowych (z których czesc wywodzi sie ze staroslowianskiego swieta Jarego): sniadanie wielkanocne, pisanki, Swieconka, smigus-dyngus, dziady smigustne, Rekawka, Emaus, walatka, z kurkiem po dyngusie, Siuda Baba, wieszanie Judasza, pogrzeb zuru i sledzia, pucheroki, przywolówki, palma wielkanocna, Jezusek Palmowy i Smiergust.

Do XVIII wieku msze rezurekcyjne odprawiane byly o pólnocy, potem swietowano rezurekcje rano (resurrectio lac. oznacza zmartwychwstanie). Do dnia dzisiejszego w wielu parafiach msze rezurekcyjne sa odprawiane o poranku. Zapowiada ja uroczyste bicie w dzwony, gloszace, ze Chrystus zmartwychwstal. Jednoczesnie slychac kanonade ze strzelb, petard, armatek i mozdzierzy, a caly ten harmider ma budzic swiat do zycia. W niektórych parafiach rezurekcja rozpoczyna sie po Liturgii Swiatla w Wigilie Paschalna.

Msze poprzedza uroczysta procesja z Najswietszym Sakramentem. Rozpoczyna sie przy znajdujacym sie w kosciele symbolicznym Grobie Panskim, przy którym ksiadz spiewem oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Nastepnie, niosac monstrancje z Hostia kaplan prowadzi procesje dookola kosciola, przy którym dawniej tradycyjnie usytuowany byl cmentarz, aby równiez zmarlym oglosic zmartwychwstanie. W procesji niesiona jest równiez figura Chrystusa Zmartwychwstalego. Na poczatku mszy wznoszony jest okrzyk radosci Alleluja (z hebr. Chwalajcie Jahwe), bedacy przyspiewem w piesniach wielkanocnych. Oznaka radosci sa równiez uzywane w okresie wielkanocnym pozdrowienia: Chrystus zmartwychwstal z odpowiedzia: Zmartwychwstal prawdziwie lub Prawdziwie powstal”.

W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego sniadania wielkanocnego, które rozpoczyna sie skladaniem zyczen i dzieleniem sie swieconka z koszyczka. Na stolach znajduja sie jajka, wedliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoly zdobione sa bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. W niektórych regionach, np. na Slasku, rodzice chowali w domu lub w ogrodzie koszyczki ze slodyczami, prezenty od wielkanocnego zajaczka, na poszukiwanie których wyruszaly dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnil sie w formie obdarowywania sie w tym dniu drobnymi upominkami, tzw. zajaczkami.

Niedziela, podobnie jak i poniedzialek, sa w Polsce dniami wolnymi od pracy. Tradycyjnie spedza sie je w domu, w gronie rodzinnym.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzezone.