Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakosci    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogl Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiazania stworzone przez grupe Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CZAS MIEDZYNARODOWY
   
COUNTRY:
 
 
 

Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.

Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.


Yoneji Masuda

 
Wybieramy zegarek  
 
 
 
 
 
 

Zmiana czasu z zimowego na letni to dla wiekszosci przyjemne wydarzenie, poniewaz dni staja sie dluzsze, „czuc” w koncu wiosne. Daje to dodatkowe mozliwosci dla osób lubiacych spedzac czas na swiezym powietrzu. Kto jednak wpadl na pomysl, by przedstawiac zegarki? Dlaczego? Kiedy to nastepuje? O tym wszystkim w tekscie.

Pierwsza znana osoba, która mówila o potrzebie stosowania czasu letniego byl Benjamin Franklin. Bylo to jednak bardziej humorystyczne podejscie, poniewaz Franklin w jednym ze swoich artykulów zachecal ludzi by po prostu … wstawali wczesniej i wczesniej kladli sie spac. Za pionierów wprowadzenia czasu letniego uznawani sa jednak Niemcy, którzy 30 kwietnia 1916 roku, w czasie I wojny swiatowej, przesuneli czas o godzine do przodu. 1 maja rozpoczal sie wtedy 30 kwietnia o godzinie dwudziestej trzeciej, a 30 wrzesnia zakonczyl sie o godzinie 1 w nocy 1 pazdziernika 1916 roku. Zmiana ta motywowana byla oszczednoscia wegla, który uzywany byl do produkcji energii elektrycznej, w czasie wojny byl on zreszta bardzo cennym surowcem. Wkrótce zmiane czasu zaczeli stosowac inni, m. in. Wielka Brytania i USA, takze Polska. W naszym kraju pierwszy raz wprowadzono zmiane czasu miedzy I a II wojna swiatowa, pózniej m. in. od 1945 do 1949, od 1957 do 1964 i na stale od 1977 roku. Czas letni stosowany jest obecnie w prawie wszystkich krajach w Europie, wyjatkiem jest m. in. Rosja.

Zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce w ostatnia niedziele marca. Dlaczego zmieniamy czas? Przejscie na czas letni podyktowane jest checia efektywniejszego wykorzystania swiatla slonecznego oraz oszczedzania energii elektrycznej. Jasno jest na godzine przed wschodem i po zachodzie Slonca, czyli w czasie letnim jest to od 6 do 20.

Jakie konsekwencje niesie za soba zmiana czasu z zimowego na letni? Dla wielu osób klopotliwe moze byc przestawienie sie na wczesniejsze wstawanie, co moze powodowac brak koncentracji, sennosc itp. Choc wiekszosc sprzetów w naszym domu jest juz zaprogramowana w ten sposób, by samodzielnie zmienic godzine, to niektórych rzeczy nie da sie przeskoczyc. Jako przyklad mozna podac transport kolejowy, bowiem wszystkie pociagi, które sa na trasie w chwili przestawiania zegarów, musza zostac opóznione o jedna godzine. Korzysci, oprócz oszczedzania energii, to takze lepsza mozliwosc uprawnia sportu, wypoczynku i podobnych czynnosci na swiezym powietrzu.

Warto wiedziec, ze zmiana czasu z letniego na zimowy ma umocowanie prawne. W Polsce reguluje to rozporzadzenie prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z przyjeta przez Parlament Europejski w marcu 2019 roku regulacja w 2021 roku po raz ostatni przestawimy zegarki i skonczymy z dwukrotnym w ciagu roku przestawianiem zegarków. Lecz wydarzenia, które nastapily pózniej (m.in brexit i pandemia Covid) odloza ten zamiar o nawet 2-3 lata. Przy zmianie czasu w ostatnia niedziele marca przestawiamy zegarki o jedna godzine do przodu. Przepisy mówia, ze zmiana czasu nastepuje z godziny 2:00 na 3:00 w nocy z soboty na niedziele 28 marca. Taka zmiana spowoduje, ze po poludniu bedziemy mieli dluzszy czas z obecnoscia slonca na niebie. Do czasu zimowego powrócimy w ostatnia niedziele pazdziernika.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzezone.