Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakosci    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogl Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiazania stworzone przez grupe Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CZAS MIEDZYNARODOWY
   
COUNTRY:
 
 
 

Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.

Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.


Yoneji Masuda

 
Wybieramy zegarek  
 
 
 
 
 
 

Dzien Kobiet – coroczne swieto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzien kobiet obchodzony byl 28 lutego 1909, ustanowiony przez Socjalistyczna Partie Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku.

Historia

Demonstracja sufrazystek w Nowym Jorku, 6 maja 1912 r.

Poczatki Miedzynarodowego Dnia Kobiet wywodza sie z ruchów robotniczych w Ameryce Pólnocnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyly sie 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

Zapoczatkowane zostaly one przez Socjalistyczna Partie Ameryki.

Wersja, jakoby mialo ono upamietniac odbywajacy sie rok wczesniej nowojorski strajk pracownic przemyslu odziezowego przeciwko zlym warunkom pracy i smierc 126 z nich zamknietych tam przez wlasciciela nie znajduje potwierdzenia w zródlach[potrzebny przypis]. Prawdopodobnie doszlo do pomieszania faktów, gdyz 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbyl sie marsz 15 tys. pracownic zakladów odziezowych (upamietniajacych z kolei podobny marsz z 1857 roku), domagajacych sie praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym marszem pracownice zakladów odziezowych (glównie imigrantki) podjely trzymiesieczny strajk zima na przelomie 1909 i 1910 roku przeciwko wyzyskujacym je wlascicielom fabryk, tzw. „Powstanie dwudziestu tysiecy”. Do pozaru natomiast doszlo w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist 25 marca 1911 roku. Zginelo wtedy 146 osób (129 kobiet i 17 mezczyzn), z czego w wiekszosci ofiarami byly zydowskie i wloskie imigrantki, w wieku od czternastu do czterdziestu osmiu lat. Jedna z przyczyn tak duzej liczby ofiar bylo zamkniecie przez wlascicieli wiekszosci wyjsc z budynku, w tym na zewnetrzne klatki schodowe – powszechnie stosowana praktyka w tamtym czasie, majaca na celu uniemozliwienie dostania sie na teren zakladu osób niepowolanych oraz kradziezy. W konsekwencji dwaj wlasciciele staneli przed sadem oskarzeni o zabójstwo pierwszego i drugiego stopnia. Wydarzenie to przyczynilo sie do powstania kilku komitetów i stowarzyszen majacych na celu poprawe bezpieczenstwa w publicznych zakladach pracy.

W 1910 roku Miedzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowila obchodzony na calym swiecie Dzien Kobiet, który sluzyc mial krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu spolecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udzial wzielo ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Finskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostalo przyjete w drodze anonimowego glosowania, bez ustalania dokladnej daty jego obchodów.

19 marca 1911 roku po raz pierwszy Miedzynarodowy Dzien Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano sie prawa kobiet do glosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkolen zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. 25 marca tego roku wiele robotnic zginelo w pozarze fabryki Triangle Shirtwaist.

W latach 1913 i 1914 podczas Miedzynarodowego Dnia Kobiet odbyly sie demonstracje antywojenne. Tego dnia swieto bylo obchodzone po raz pierwszy w Rosji. Wiece odbywaly sie tam w ostatnia niedziele lutego wg kalendarza julianskiego. Dzien Kobiet obchodzony byl równiez w innych krajach.

W czwartek 8 marca 1917 (23 lutego 1917 roku wg kalendarza julianskiego) kobiety w Rosji zorganizowaly strajki i protesty pod haslem „chleb i pokój” rozpoczynajac rewolucje lutowa. Cztery dni pózniej abdykowal car, a rzad tymczasowy przyznal kobietom prawa wyborcze.

Po rewolucji pazdziernikowej, feministka bolszewicka Aleksandra Kollontaj przekonala Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym swietem w Rosji. Stalo sie tak, ale do 1965 roku byl to normalny dzien pracy. 8 maja 1965 roku dekretem Prezydium ZSRR Miedzynarodowy Dzien Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy „w celu upamietnienia zaslug kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas wielkiej wojny ojczyznianej, ich heroizm i bezinteresownosc na froncie i na tylach, a takze w celu zaznaczenia duzego wkladu kobiet w umacnianie przyjazni miedzy narodami i walke o pokój”.

Dzien Kobiet wspólczesnie

Obchody Swieta Kobiet na swiecie

Dzien Kobiet jest obecnie oficjalnym swietem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdzanie, Bialorusi, Bosni i Hercegowinie, Brazylii, Bulgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Moldawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadzykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Wloszech, Zambii i Tunezji[potrzebny przypis]. Mezczyzni wreczaja wtedy znajomym kobietom – matkom, zonom, partnerkom, kolezankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzien ten jest równowazny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiaruja drobne prezenty swoim matkom i babciom.

W Armenii po upadku Zwiazku Radzieckiego zaniechano swietowania MDK, zamiast tego 7 kwietnia wprowadzono swieto Piekna i macierzynstwa. Nowe swieto stalo sie popularne posród Ormian i jest obchodzone jako upamietnienie jednego z glównych swiat kosciola ormianskiego, zwiastowania. Ludzie swietuja jednak równiez 8 marca. Dyskusja publiczna, której tematem byly dwa Dni Kobiet przyniosla rezultat w postaci Miesiaca Kobiet, który trwa pomiedzy 8 marca i 7 kwietnia.

We Wloszech kobiety obdarowywane sa galazkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada sa takze najczestszym prezentem w Rosji.

W Bosni i Hercegowinie, Bulgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Moldawii, Macedonii, Slowenii, Serbii i Wegrzech kobiety najczesciej dostaja kwiaty. Czasami prezenty ofiaruja swoim pracownicom równiez pracodawcy. Czesto obdarowane przez swoich uczniów zostaja nauczycielki.

W Portugalii i Rumunii czesto noc 8 marca grupy kobiet swietuja na obiadach i przyjeciach „tylko dla pan”.
Miedzynarodowy Dzien Kobiet byl powodem stosowania przemocy w Teheranie. 4 marca 2007 roku iranska policja pobila sto osób planujacych zgromadzenie. Policja aresztowala wiele kobiet. Niektóre z nich relacjonowaly kilka dni pózniej, ze byly zamkniete w odosobnieniu i przesluchiwane. Shadi Sadr i Mahbubeh Abbasgholizadeh oraz kilku innych aktywistów spolecznych zakonczylo 19 marca 2007 roku strajk glodowy.

W Tunezji Swieto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.

Dzien Kobiet w Polsce – dawniej i obecnie

W Polsce swieto bylo popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dolaczyly kwiaty. Poczatkowo ofiarowywano gozdziki, a pózniej tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet róznych sektorów zycia gospodarczego zgodnie z opinia Wladyslawa Gomulki, ze „nie ma dzis w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywalyby waznej roli”. W zakladach pracy czy szkolach byl obchodzony obowiazkowo. Byla to okazja do uzupelniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wreczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, recznik, scierka, mydlo, kawa. Dzien ten, podobnie jak inne uroczystosci: Dzien Czynu Partyjnego, Dzien Hutnika, Dzien Drukarza, Dzien Pracownika Przemyslu Spozywczego – wedlug niektórych istnial po to, aby obywatele nie zapomnieli o „przywiazaniu do Panstwa Ludowego, milosci do wielkich idei pokoju i socjalizmu”. Swiadcza o tym chociazby tytuly ówczesnych artykulów: „Kobiety w szeregach ORMO podejmuja zobowiazania dla uczczenia swego swieta”, „Tysiace kobiet staja w szeregach przodowników pracy”, „Kobiety uczcza swoje swieto wzmozonym wspólzawodnictwem pracy”.

Obecnie corocznie odbywaja sie organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje polaczone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mezczyzn. Prezentami sa najczesciej kwiaty lub slodycze.
Organizacja Narodów Zjednoczonych a Dzien Kobiet

Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych byla pierwszym miedzynarodowym dokumentem potwierdzajacym zasade równosci kobiet i mezczyzn. W ciagu szescdziesieciu lat ONZ brala udzial w opracowywaniu miedzynarodowych strategii, standardów, programów i okreslaniu celów promujacych podwyzszanie statusu kobiet.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej wyspecjalizowane agendy propaguja równoprawne uczestnictwo kobiet w realizacji celów zrównowazonego rozwoju, pokoju, bezpieczenstwa i pelnego poszanowania praw czlowieka. Problematyka uwlasnowolnienia kobiet znajduje sie w centrum dzialan ONZ w dziedzinach spoleczno-gospodarczo-politycznych na calym swiecie.

Rok 1975 zostal ogloszony przez ONZ Miedzynarodowym Rokiem Kobiet. Dwa lata pózniej Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjelo rezolucje, na mocy której Dzien Praw Kobiet i Pokoju na Swiecie mógl byc obchodzony w dowolnie wybranym przez Panstwa Czlonkowskie dniu, zgodnie z tradycja danego kraju. Przyjmujac rezolucje Zgromadzenie Ogólne uznalo znaczaca role kobiet w rozwoju spolecznym oraz procesach pokojowych. Wezwalo równiez do zakonczenia dyskryminacji oraz udzielenia wiekszego wsparcia kobietom, aby mogly w pelni i na równych prawach uczestniczyc w zyciu spoleczno-politycznym.

17 grudnia 1999 roku Zgromadzenie wyznaczylo dzien 25 listopada jako date obchodów Miedzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet i wezwalo rzady oraz miedzynarodowe i pozarzadowe organizacje do organizowania w tym dniu imprez majacych na celu uswiadomienie opinii publicznej skali tego problemu. Organizacje kobiece organizowaly podobne obchody od 1981 roku, aby uczcic rocznice brutalnego morderstwa trzech dominikanskich aktywistek – sióstr Mirabel – dokonanego w 1961 roku na rozkaz przywódcy tego panstwa, Rafaela Trujillo.

18 grudnia 2007 roku Zgromadzenie ustanowilo dzien 15 pazdziernika jako Miedzynarodowy Dzien Kobiet Wiejskich. W rezolucji NZ naklaniaja panstwa czlonkowskie, by przy wspólpracy z agendami ONZ i spoleczenstwem obywatelskim podjely dzialania poprawiajace sytuacje kobiet zamieszkujacych obszary rolnicze.
Swiatowa Organizacja Zdrowia, jako wyspecjalizowana organizacja ONZ, w 2006 roku proklamowala 6 lutego Miedzynarodowym Dniem Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Zenskich Narzadów Plciowych. Pierwsze obchody odbyly sie 6 lutego 2003 roku z inicjatywy pierwszej damy Nigerii Stelli Obasanjo (1945-2005).

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzezone.