1 marca – Narodowy Dzien Pamieci Zolnierzy Wykletych
1 marca obchodzone jest swieto panstwowe – Narodowy Dzien Pamieci Zolnierzy Wykletych. Dzien ten poswiecono pamieci bohaterów antykomunistycznego i niepodleglosciowego podziemia, którzy przeciwstawili sie sowieckiej agresji i rezimowi komunistycznemu.
Mianem Zolnierzy Wykletych okreslani sa bohaterowie, „którzy w obronie niepodleglego bytu Panstwa Polskiego, walczac o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dazen demokratycznych spoleczenstwa polskiego, z bronia w reku, jak i w inny sposób, przeciwstawili sie sowieckiej agresji i narzuconemu sila rezimowi komunistycznemu”1. Zolnierzy Wykletych okresla sie równiez „Zolnierzami Niezlomnymi ” lub „zolnierzami drugiej konspiracji”.
1 marca jest data symboliczna, która nawiazuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w wiezieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok smierci na siedmiu czlonkach IV Zarzadu Glównego Zrzeszenia „Wolnosc i Niezawislosc”: Lukaszu Cieplinskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczyslawie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Blazeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
W roku najwiekszej aktywnosci podziemia (rok 1945) dzialalo w nim nawet 200 tysiecy konspiratorów. Zolnierzy Wykletych dotknely ogromne przesladowania. Wielu zginelo – zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sadów.
Narodowy Dzien Pamieci Zolnierzy Wykletych ustanowiony zostal przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy sp. prezydenta Lecha Kaczynskiego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |