Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakosci    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogl Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiazania stworzone przez grupe Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CZAS MIEDZYNARODOWY
   
COUNTRY:
 
 
 

Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.

Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.


Yoneji Masuda

 
Wybieramy zegarek  
 
 
 
 
 
 

Sroda Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu - czas rozwazania Tajemnicy Meki i Smierci Chrystusa. W tym dniu wierni przyjmuja na swoje glowy popiól - znak podjecia wielkopostnej pokuty i nawrócenia. Pan Bóg przypomina o tym przez proroka Joela: "Nawróccie sie do Mnie calym swym sercem, przez post i placz, i lament. Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! Nawróccie sie do Pana Boga waszego! On bowiem jest laskawy, milosierny, nieskory do gniewu i wielki w laskawosci, a lituje sie na widok niedoli" (Jl 2, 12-13). Tekst ten mówi nie tylko o potrzebie nawrócenia i pokuty, ale takze o niezmierzonym milosierdziu Boga i Jego gotowosci do przebaczenia. Pelne ufnosci zwrócenie sie ku Bogu, który kocha grzesznika, jest juz odwróceniem sie od zla, a na pewno jest poczatkiem nawrócenia.

Obecny obrzed poswiecenia i nalozenia na glowe popiolu w Srode Popielcowa laczy dwie rózne tradycje istniejace w pierwszych wiekach chrzescijanstwa.

Od najdawniejszych czasów praktykowany byl w Kosciele zwyczaj nakladania na publicznych grzeszników pokuty. Od VII wieku mial on miejsce w srode poprzedzajaca pierwsza niedziele Wielkiego Postu. Za ciezkie grzechy, zwlaszcza publiczne, jak odstepstwo od wiary, swiadome zabójstwo, zlamanie przysiegi malzenskiej (cudzolóstwo), obowiazywala publiczna pokuta. Pokutnicy zbierali sie w swiatyni, oskarzali sie wobec zebranych ze swoich win, przywdziewali wlosiennice, a kaplani posypywali ich glowy popiolem. Po odmówieniu odpowiednich modlitw biskup (lub w jego imieniu kaplan) mówil do nich: "Oto wypedzamy was teraz z obrebu kosciola z powodu grzechów i zbrodni waszych" i wyprowadzal ich ze swiatyni. To wyprowadzenie pokutników poza mury swiatyni mialo byc ostrzezeniem dla pozostalych wiernych i podkreslalo prawde, ze grzech ciezki nie tylko obraza Boga, ale wyklucza ze spolecznosci Kosciola. Uroczyste pojednanie pokutników z Bogiem i Kosciolem nastepowalo w godzinach porannych w czasie Mszy sw. w Wielki Czwartek.

Od X wieku praktyka pokuty publicznej zaczyna powoli zanikac. W liturgii pozostal po niej tylko obrzed posypania glów popiolem. Papiez Urban II (+1099) polecil nakladac popiól na glowe wszystkich wiernych, aby przypomniec im o kruchosci zycia ludzkiego, przemijaniu, potrzebie pokuty i nawrócenia.

Przy posypywaniu glów popiolem kaplan moze uzywac zamiennie jednej z dwóch formul. Pierwsza, dawna, ale wciaz jeszcze uzywana, wzieta jest z Ksiegi Rodzaju i brzmi: "Pamietaj czlowieku, ze prochem jestes i w proch sie obrócisz" (Rdz 3, 19).

Druga formula, nowa, ma wyraznie aspekt duszpasterski. Zostala wypowiedziana przez samego Jezusa Chrystusa: "Nawracajcie sie i wierzcie w Ewangelie" (Mk 1, 15). Bóg nie chce smierci grzesznika, ale zeby sie nawrócil i zyl (por. Ez 33, 11). Nawrócic sie - znaczy wyrzucic grzech z mysli i z serca i wrócic do Boga. Oznacza to równiez stala pamiec, ze Bóg zawsze jest gotowy przebaczyc, bo jest bogaty w milosierdzie. W akcie przebaczenia objawia sie najpelniej Jego milosierna milosc do czlowieka.

Kazda z tych formul ma swoja wymowe. Pierwsza - dosadna, uczy realizmu i zmusza do refleksji nad zyciem czlowieka. Druga - zacheca do prawdziwej pokuty i odmiany zycia w duchu Ewangelii. Obrzed posypania glów popiolem rozpoczyna wielkie dzielo odnowy zycia.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzezone.