Polecane restauracje, kawiarnie i bary
Co jeść
Chorwacka kuchnia ma wiele regionalnych odmian. Na wybrzeżu w jadłospisie przeważają świeże ryby, natomiast w głębi lądu najpopularniejszymi potrawami są mlinci (rodzaj klusek, podobne do łazanek), pieczona jagnięcina, prosiak z rożna oraz gotowane lub pieczone śtrukli(rodzaj ciasta z serem i szynką). Dodatkowo każdy region ma własne miejscowe potrawy. Prśut (wędzona szynka), brodetto (gulasz rybny z polentą), paśticada (gulasz wołowy z kluskami) to specjały z Dalmacji. Typowe dla kuchni półwyspu Istria są między innymi prśut, manestres (zupa z warzyw i suszonego mięsa), ombolo (bitki wieprzowe) oraz trufle. W rejonie Zatoki Kvarnerskiej warto skosztować sera z wyspy Pag (twardy, słony owczy ser). Do specjałów kuchni regionów położonych w głębi lądu należą kulen (podobny do salami o paprykowym smaku) i ćeś-njovka (czosnkowa kiełbaska z Zagorja).
Kiedy jeść
W sezonie letnim wiele nadmorskich restauracji jest otwartych cały dzień, serwując dokładnie to samo na obiad i na kolację, chociaż menu zmienia się w zależności od dostępnych owoców morza. Chorwaci wcześnie zaczynają dzień tradycyjnie zazwyczaj od mocnej kawy i ewentualnie słodkiej bułki. Obiad zwykle jada się między 12.00 a 14.00, choć latem na wybrzeżu wiedzie się raczej śródziemnomorski styl życia, co oznacza późniejsze obiady i sjesty. Kolacje jada się tu później niż w krajach Europy Zachodniej, restauracje zaczynają je serwować najwcześniej koło 20.00. Poza sezonem wiele restauracji w ośrodkach wczasowych jest zamkniętych.
Wina i winnice
W Chorwacji są dwa główne regiony winiarskie: jeden położony w głębi kraju obejmuje Plesivicę, Zagorje, Prigorje, Moslavanię, Pokupulje, Sławonię i Podunavalje, drugi na wybrzeżu to Istria i Dalmacja. Istria jest obecnie najlepiej przygotowana na turystykę winiarską, wiele tamtejszych winnic otwarto dla zwiedzających. Istryjskie Regionalne Towarzystwo Turystyczne, tel. 052 452797; faks 052 452796, www.istra.com, oferuje mapę drogową z zaznaczonymi winnicami oraz ich danymi teleadresowymi.
Wyspa Vis jest również świetnym miejscem dla amatorów wina. Oprócz wielkich producentów, takich jak Rokis i Rukatac, na wyspie jest wiele mniejszych winnic, gdzie można wypić kieliszek miejscowego wina w towarzystwie właściciela. Przy niektórych vinotekes znajduje się tablica z napisem Prodajem domaće vino (Sprzedajemy domowe wino). Winnice czynne są zazwyczaj: 9.00-12.00118.30-23.00.
Kuchnia wegetariańska
W Chorwacji restauracje wegetariańskie to rzadkość, podobnie jak potrawy wegetariańskie. Większość lokali specjalizuje się w rybnych i tradycyjnych mięsnych potrawach, nawet większość dań z makaronu podawanych jako przystawki ma mięsne sosy. Wegetarianom najłatwiej znaleźć coś dla siebie w pizzeriach i barach typu fast food oferujących kanapki.
Ryby i owoce morza
W Chorwacji jest bardzo szeroki wybór owoców morza. Chorwaci lubią ryby i owoce morza właściwie saute, więc nie znajdziemy tutaj skomplikowanych sosów w stylu kuchni francuskiej. Większość potraw przygotowanych jest na żaru (z grilla), lesu (gotowane) albo u pećinici (pieczone). Najlepsze ryby sprzedaje się tu na wagę, a w ekskluzywnych restauracjach kelner przyniesie nam świeżą rybę do stolika, żeby się upewnić, czy na pewno nam odpowiada. W Adriatyku łowi się takie ryby, jak list (sola), kovać (makrela) i oslić (dorsz). Również skorupiaki są w Chorwacji popularne i dobrej jakości, zwłaszcza na półwyspie Peljeśac i w mieście Ston. Godne polecenia sa olbrzymie ostrige (ostrygi) i dagnje (małże).
dostrzegalne w Chorwacji w postaci takich miejscowych potraw, jak kebaby i burek (ser zapieczony w cieście francuskim). Wśród deserów znajdziemy turecka baklavę - ciasto francuskie z orzechami, smażone w miodzie. Popularna jestteż kawa po turecku, bardzo mocny napar podawany w małych filiżankach.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |