Kawiarnie niszowe w Polsce
Kawiarnie niszowe w Polsce. Wielu z nas wybiera małe, kameralne kawiarenki. Tu znajdziemy pyszne, świeżo mielone ziarna, zaparzone na wiele sposobów.
Bywalców kawiarni w naszym kraju możemy zasadniczo podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich wybiera zwykle duże sieciowe lokale. Druga zaś poszukuje nowych smaków świeżo palonych ziaren, alternatywnych sposobów przygotowywania kawy, niecodziennych dodatków. To właśnie znajdziemy w wielu niewielkich, niszowych kawiarenkach. To właśnie te kameralne lokale wpływają w znacznym stopniu na rozwój kawowej świadomości wśród Polaków. Dowiedzmy się zatem, czego możemy się w nich spodziewać!
Kawiarnie niszowe
W niewielkich kawiarenkach nieczęsto spotkać możemy produkty znanych, światowych marek. Tutaj spotyka się bowiem raczej wszystko od lokalnych dostawców – mamy tu na myśli nie tylko kawy, ale także dodatki, ciasta, czy desery. W niszowych lokalach posłuchamy także alternatywnej muzyki, przeczytamy ciekawą prasę lub książki. Najczęściej pracownicy tego typu miejsc to prawdziwi pasjonaci kawy – o jej ziarnach, sposobach przygotowywania i smaku wiedzą wszystko.
W kawiarenkach niszowych dowiemy się, iż smak i aromat ziaren kawy zależy od wielu czynników – uprawy, nasłonecznienia, gleby czy ilości opadów na plantacjach.
Dla przykładu – kawy pochodzące z terenów Gwatemali mają kremową konsystencję, wyczuć w nich możemy nuty czekolady czy orzechów. Zaś kawy kenijskie są intensywne, lekko kwaskowate.
Osoby stojące za barem z pewnością udzielą nam szeregu informacji. Dowiemy się zatem, jaki jest dokładny skład przygotowanego naparu, skąd pochodzi dany gatunek, na jaki smak możemy liczyć.
Jeżeli uwielbiamy tradycyjne włoskie espresso, poprośmy baristę o przygotowanie nam go sposobami alternatywnymi (przelewowymi).
Warto pamiętać o tym, iż urządzenia do alternatywnego parzenia kawowych ziaren wymagają od parzącego sporych umiejętności, a także wiedzy na temat kawowych ziaren. W czarnych kawach przygotowywanych tymi metodami wyczuć możemy aromat czekolady, owoców leśnych, wanilii czy truskawek. Urządzenia do alternatywnego parzenia bardzo często mają ciekawy, desingerski kształt i stają się ciekawą ozdobą kawiarni.
Warto spróbować napoju przygotowanego w Aeropressie (popularnie zwie się go strzykawką). Wynaleziono go w roku 2005, lecz od razu pojawił się w wielu niszowych lokalach serwujących kawę. Napar zaparzony tym sposobem jest niezwykle gładki, aromatyczny i bogaty w wiele nut smakowych.
Barista może zaparzyć nam także kawę w Chemexie. To urządzenie powstało już w roku 1941. Wynalazł je chemik niemiecki Peter Schlumbohm. Kawa przygotowana w ten sposób jest niezwykle delikatna.
Jeśli tylko mamy okazję, napijmy się także kawy przygotowanej w Drippie. Urządzenie to posiada kształt stożka, zwykle wykonane jest z porcelany lub plastiku. Warto wiedzieć, iż kawa zaparzona w nim smakuje wybornie już po kilku minutach – jest zarazem delikatna i niezwykle aromatyczna.
Czy warto odwiedzać niewielkie, niszowe kawiarenki? Zdecydowanie tak! To w nich mamy okazję poczuć nowe smaki i aromaty kawowych naparów, przygotowanych bardzo często w niezwykle oryginalny sposób. To w tego typu lokalach spotkamy także obsługę, która o kawie wie naprawdę wszystko. Napój pity w małym, kameralnym lokalu z pewnością będzie smakował wybornie!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |