Kawiarnie Wiedeńskie
Kawiarnie wiedeńskie popularne są na całym świecie. Pierwszą kawiarnię założono tu w XVII wieku. Austriacy kochają kawę!
Warto wiedzieć, iż kawiarnie w Wiedniu zaczęły powstawać stosunkowo późno – choć bardzo szybko usłyszał o nich cały świat. Do dziś wiedeńskie kawiarnie uchodzą za symbol elegancji, dobrego smaku – i oczywiście przepysznej, pełnej aromatu, świeżo parzonej kawy.
Co ciekawe, kawowe ziarna pojawiły się w Wiedniu przypadkiem. Otóż w roku 1683 armia Kara Mustafy zaczęła przegrywać bitwy odsieczy wiedeńskiej i była zmuszona rozpocząć ucieczkę. Porzuciła jednocześnie swoje imponujące zapasy, pośród których znajdowało się mnóstwo kawowych ziaren.
Początkowo mieszkańcy Wiednia przypuszczali, iż jest to z pewnością pokarm dla wielbłądów. Postanowili zatem je spalić. Lecz była między nimi jedna osoba, która doskonale zdawała sobie sprawę, iż owe ziarna posłużą do przygotowania przepysznego, aromatycznego i jednocześnie pobudzającego napoju. Warto wiedzieć, iż był to szlachcic pochodzenia polskiego, Jerzy Franciszek Kulczycki.
Kawiarnia w Wiedniu
Jak Kulczycki pojawił się pod Wiedniem? Został tam wysłany jako tłumacz. Wedle podań historyków cesarz podarował mu zarówno sporą ilość kawowych ziaren oraz lokal, którego nazwa brzmiała: Pod Niebieską Butelką (Zur Blauen Flasche). I to właśnie w tym miejscu powstała pierwsza wiedeńska kawiarnia.
Początkowo mieszkańcy Wiednia narzekali nieco na jej gorzkawy smak. Lecz Kulczycki, człowiek nie tylko zasłużony i wykształcony, lecz także niezwykle pomysłowy, zacząć dodawać do niej nieco miodu. Aby przyciągnąć do lokalu jeszcze więcej klientów, poprosił jednego z piekarzy, aby dostarczał mu świeże bułeczki w kształcie półksiężyców (rogaliki). I to dzięki tym zabiegom do kawiarni Pod Niebieską Butelką zaczęły przybywać tłumy, a kawa stała się dla mieszkańców Wiednia wspaniałym przysmakiem.
Istnieje jeszcze druga, mniej popularna legenda, wedle której pierwszą kawiarnią na terenie Wiednia był lokal Greka Johanesa Theodata. Założono go w 1685 roku.
Jednak bardziej istotne od faktu, kto założył pierwszy lokal z kawą, jest to, jak szybko kawiarnie zaczęły stawać się w Wiedniu popularne. Warto wiedzieć, iż w połowie XIX wieku było ich tutaj 80, jednak 50 lat później już niemal 600.
Wiedeńskie kawiarnie od razu stały się miejscami niezwykle kultowymi, przyciągającymi znanych, wykształconych i światłych mieszkańców miasta. To właśnie bywanie w nich znaczyło bycie kimś ważnym w towarzystwie. W kawiarniach czytano polityczne czasopisma, odbywała się tu wymiana myśli, rozmowy filozoficzne oraz oceny najnowszych dzieł literackich i malarskich.
Mówi się, iż chodzenie do wiedeńskich kawiarni znaczyło dokładnie tyle, co „widzieć oraz być widzianym”.
Gdy znajdziemy się w Wiedniu, koniecznie odwiedźmy tutejsze kawiarnie – zarówno te tradycyjne, kameralne i przytulne, jak i nieco większe. Wiele z nich połączono z księgarniami, barami, pubami, a nawet lokalami muzycznymi. Jednak dla mieszkańców Wiednia kawiarnia to nadal oaza spokoju, miejsce, gdzie można się zrelaksować, w spokoju poczytać książkę lub porozmawiać z przyjaciółmi – oczywiście przy filiżance pysznej kawy oraz słodkim deserze.
Ciekawym jest fakt, iż to najprawdopodobniej właśnie szlachcicowi polskiego pochodzenia zawdzięczamy to, iż dziś odwiedzamy niezliczone wiedeńskie lokale z kawą!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |