Kawiarnie świata
Turcy nazwali kawiarnie szkołami mądrości. Istotnie od wieków słynne kawiarnie, których nie brak na świecie, roztaczają subtelny blask świetności i intrygującą aurę.
AMERYKA
Tradycja kawiarniana przywędrowała tam z Londynu, a pierwsze kawiarnie były wzorowane na londyńskich, choć wyglądały nieco dostojniej.
Amerykańskie kawiarnie znajdowały się w miejscach gdzie prowadzono interesy i przekazywano informację. Były w nich oddzielne sale, w których odbywały się rozprawy sądowe, aukcje, a nawet sprzedaż statków.
W kawiarniach dominowało spożycie herbaty do czasu podpisania w 1767 roku przez angielskiego króla Jerzego III ustawy podwyższającej podatek na herbatę. W odpowiedzi na tę decyzję Bostończycy urządzili w 1773 roku Boston Tea Party, zatapiając w porcie cały ładunek herbaty dostarczonej z Brytyjskich Indii Wschodnich.
Od tego momentu kawa stała się narodowym napojem Amerykanów. Niewygórowana cena filiżanki kawy pozwala cieszyć się ulubionym rodzajem tego napoju każdego dnia.
W Nowym Jorku do kawiarni, w których należy się pokazywać zalicza się Cafe Tabac na East Village. Często bywają tam pracownicy przemysłu filmowego i modelki. Innym ulubionym miejscem spotkań gwiazd jest Elaine's przy 1703 2nd Avenue; ulubiony stolik Woody Allena znajduje się tuż przy ekspresie do cappuccino.
AUSTRALIA
Kosmopolityczna Australia, a szczególności Sydney, słynie z niezapomnianych kawiarni. Zwłaszcza znane jest Cappuccino City w dzielnicy Paddington. W Cosmopolitan, usytuowanej na trasie, z dala od ruchliwej Knox Street, elita Sydney popija swoje ulubione mieszanki. Z wymyślnych kaw i pysznych ciastek od dawna słynie Legato Bar na Boni Beach.
AUSTRIA
Wiedeńskie kawiarnie, taki jak Cafe Schwarzenberg czy Demel na Kohmarkt , kuszą klientów tortami Macher i Dobosz, jako dodatkami do kaw, których oferują wielki wybór. Kawiarnie są miejscami spotkań intelektualistów i myślicieli.
Wiedeń jest uważany za miejsce narodzin kawiarni - to właśnie tu "orędownik kawiarni" Franz Gorge Kolschitsky założył pierwszą nowoczesną kawiarnię.
FRANCJA
Pierwszy dostarczał Paryżanom kawę Amerykanin Pascal. Do reklamowania swoich wyrobów zatrudniał kelnerów, którzy wychodzili na ulicę z dzbankami kawy i pieykami olejowymi, aby ją podgrzewać.
Najsłynniejszą paryską kawiarnią jest Cafe Procope, założona w 1689 roku przez Francois Procope'a. Dzięki eleganckiemu wystrojowi wnętrza - gobelinom, lustrom w złoconych ramach, marmurowym stolikom i wielkim żyrandolom - szybko zaakceptowało ją modne towarzystwo. Usytuowana naprzeciwko Komedie Francaise, przyciąga również bywalców teatru.
Będąc w Paryżu obowiązkowo trzeba pooddychać atmosferą kawiarni, w których bywali Voltaire, Rousseau i Beaumarchais, a także tacy rewolucjoniści jak Marat czy Robespierre.
Z takich jak ta właśnie kawiarni wyrosła typowa francuska brasserie. I wciąż można się napić kawy w Les Deux Magots, W Cafe de Flore, Cafe de la Paix, a także w mnóstwie innych na Montmartre, na Boulevard des Italiens i la Madeleine.
NIEMCY
Na obszarze dzisiejszych Niemiec trudno wyróżnić jedno miasto od dawna związane z piciem kawy, gdyż pod koniec XVIII wieku podbiła bez przesady cały naród. Kobiety wyzwolone uznały kawiarnie za doskonałe miejsce spotkań dyskusyjnych na wszystkie tematy.
Kawa zastąpiła piwo jako napój śniadaniowy, herbatę podczas rodzinnych wycieczek i stała się podstawowym napojem, serwowanym w wielu przestronnych kawiarniach.
Niemiecka kawa smakuje najlepiej ogromnymi porcjami tortu z bitą śmietaną.
POLSKA
Kawa była znana w Polsce już na początku XVII wieku, a w XVIII pito ją powszechnie. Wtedy też zaczęły powstawać też pierwsze kawiarnie - w Warszawie w okolicach Ogrodu Saskiego i na rynku Starego Miasta. Pod koniec XIX wieku w Warszawie działała już ponad setka, między innymi czynne do dziś w hotelu Europejskim i Bristolu. W historii literatury zapisała Kawiarnia Ziemiańska, miejsce spotkań słynnej grupy poetyckiej Skamander
W Krakowie doskonale znane są Jama Michalikowa na ulicy Floriańskiej i otwarta jeszcze w 1910 roku przez Jana Noworolskiego kawiarnia pod Sukiennicami.
WŁOCHY
Być może najsłynniejszą włoską kawiarnią jest Cafe Florian na placu św. Marka w Wenecji. Otworzył ją w 1720 roku Floriano Francesconi. Wenecką kawę uważano wtedy za najlepszą w świecie. To tu codziennie raczył się nią Casanova, bywali tu tacy pisarze jak Goethe, Dickens i Prostu.
Atmosferę Cafe Florian nadal określają dwa słowa: kameralnie i wykwintnie. Najprzyjemniej bywa tam wczesnym wieczorem, kiedy turyści opuszczają już plac.
Krąg znanych miłośników kawy bywających w rzymskim Caffe Greco obejmuje papieży, poczynając od Leona XIII , króla Bawarii Ludwika I, prezydentów Kennedy'ego i Mitteranda.
Natomiast we Florencji młodzi ludzie bywają w kawiarni Giacosa na via Tornabuoni, skąd niedaleko do Doney, od początku XIX wieku ulubionego miejsca spotkań pisarzy i artystów.
SZWAJCARIA
Słynąca z czekolady Szwajcaria także może poszczycić się starymi kawiarniami. Zuryska komfortowa Cafe Schober na Napfcasse ma staroświecki wdzięk, a do tego serwuje jedno z najsmaczniejszych w Europie ciastek czekoladowych. Od pokoleń studenci i weterani życia kawiarnianego zgodnie tu koegzystują, czytając gazety umocowane na kijkach.
Natomiast, gdy koś chce skosztować czekolady musi się koniecznie wybrać do Confiserie
Sprungli na Paradeplatz przy Bahnhofstrasse. Produkuje się tam jedną z najlepszych czekolad, wyłącznie ze słynnymi białymi truflami. Ale warto się tam wybrać także dla kawy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |