Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - WIEDZA
   
COUNTRY:
         
 

   
Home news
   
Info
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
   
   

 

 
 Grupa Media Informacyjne - Bliżej natury
     

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Manipulowanie prędkością światła

Od dawnych czasów natura światła budziła zainteresowanie filozofów, a później fizyków. W starożytności sądzono, że sygnał świetlny rozchodzi się natychmiast, tzn. z nieskończoną prędkością, Pierwszym uczonym, który próbował wyznaczyć prędkość światła w warunkach ziemskich był Galileusz.

W starożytności sądzono, że sygnał świetlny rozchodzi się natychmiast, tzn. z nieskończoną prędkością, co było zgodne z poglądem Arystotelesa, że światło istnieje w ośrodku, a obecność ciała świecącego powoduje „aktualizację” światła. Tylko nieliczni uczeni wyrażali przypuszczenie, że prędkość światła jest skończona, chociaż jest bardzo duża.

Pierwszym uczonym, który próbował wyznaczyć prędkość światła w warunkach ziemskich, zakładając, że jest ona skończona, był Galileusz. Metoda, którą zastosował, polegała na wysłaniu i odebraniu sygnału świetlnego pomiędzy dwoma wzgórzami znajdującymi się w odległości 35 km i dała wynik negatywny. Światło rozchodzi się zbyt szybko, żeby można było zaobserwować różnicę w czasie nadania i odbioru sygnału przy tak małej odległości. W XVII wieku zasygnalizowano możliwość pomiaru prędkości światła na podstawie obserwacji astronomicznych, np. zaćmień Księżyca (Kartezjusz, Huygens).

Pierwszej udanej próby pomiaru prędkości światła na podstawie astronomicznych obserwacji dokonano w drugiej połowie XVII wieku. Duński astronom Olaf Römer zauważył, że w zaćmieniach księżyca Jowisza Io występują nieregularności, które można wyjaśnić, przyjmując, że światło rozchodzi się ze skończoną prędkością [Römer, 1976]. Römer zinterpretował ten obserwowany fakt, że zaćmienia odbywają się z taką samą regularnością, natomiast obserwowana różnica wynika z tego, że światło potrzebuje czasu, żeby dotrzeć do Ziemi. Istotne jest tu założenie, że prędkość światła jest skończona i wiara w powszechność praw ruchu ciał niebieskich.
Na podstawie opóźnienia zaćmienia (16 min 42 s) można oszacować prędkość światła. Römer nie podał w swoich pracach wartości prędkości światła, jednak znając promień orbity Ziemi, który wynosi 1 AU1, można ją obliczyć. Otrzymujemy oszacowanie około 300 tys. km/s. (…)

Szybciej niż światło

Zgodnie ze szczególną teorią względności i zasadą przyczynowości zjawisk w przyrodzie prędkość żadnego obiektu materialnego nie może przekroczyć prędkości światła w próżni. Istnieją przesłanki teoretyczne, które dopuszczają możliwość zaobserwowania rozchodzenia się impulsów fal elektromagnetycznych szybciej niż c. Wykorzystuje się tu tak zwaną anomalną dyspersję w pobliżu linii absorpcyjnych do wzmocnienia impulsu świetlnego. Autorzy doświadczenia – L.J. Wang, A. Kuzmich, A. Dogariu – przeprowadzonego w laboratorium NEC w Princeton (USA) w 2000 roku i opisanego w czasopiśmie „Nature” [Wang, Kuzmich, Dogariu, 2000] wykorzystali właśnie takie wzmocnienie impulsu świetlnego za pomocą liniowej, anomalnej dyspersji w atomach gazu cezowego.
Prędkość grupowa impulsu laserowego po przejściu przez komorę z parami cezu przewyższała c, podczas gdy kształt impulsu był zachowany. Oznacza to, że impuls świetlny pojawił się na wyjściu komórki wcześniej, niż byłby rozprzestrzeniany, gdyby poruszał się w próżni (…)

Spowolnienie prędkości światła

Wiadomo, że światło w próżni porusza się ze stałą prędkością niezależnie od długości fali i od ruchu obserwatora. Jest to największa prędkość, z jaką może poruszać się obiekt materialny i z jaką może być przekazywana informacja. To jest wniosek ze szczególnej teorii względności i dotychczas nie spotkano przypadku, żeby jakieś ciało lub sygnał poruszały się z większą prędkością.

Światło może poruszać się z prędkością mniejszą niż c, jeżeli przechodzi przez ośrodek materialny. Na przykład w wodzie światło porusza się z prędkością około 0,75 c. Prędkość światła w ośrodku zależy od charakteru ośrodka, a konkretnie od współczynnika załamania materiałów przezroczystych. Na ogół jednak niewiele można w ten sposób spowolnić światło. Diament, który ma jeden z największych współczynników załamania (n = 2,47), może spowolnić światło 2,4 razy, a jest to i tak prędkość ponad 100 tys. km/s. Ponadto prędkość światła przechodzącego przez ośrodek przezroczysty zależy od długości fali. Fale dłuższe rozchodzą się w ośrodku szybciej niż fale krótsze, co oznacza np., że światło czerwone rozchodzi się szybciej niż światło niebieskie.

Jednak aby spowolnić światło wielokrotnie, a nawet wiele milionów razy, potrzeba dokonać specjalnych zabiegów, w których wykorzystuje się kwantowe własności zjawiska. Doświadczenia takie są przeprowadzane w różnych laboratoriach. Pierwsze z nich, które doprowadziło do bardzo znacznego spowolnienia światła, a nawet zatrzymania światła, przeprowadził w 1998 roku w Rowland Institute for Science w Cambridge w stanie Massachusetts (USA) zespół uczonych pod kierownictwem pochodzącej z Danii Lene Vestergaard Hau [Hau i in., 1999]. Przewiduje się, że spowolnienie i zatrzymanie światła może znaleźć ciekawe zastosowanie w telekomunikacji i informatyce – do udoskonalenia metod przechowywania danych oraz przy budowie komputerów kwantowych.

Do spowolnienia światła zespół Hau wykorzystał atomy sodu. Zostały one oziębione do temperatury bliskiej zera bezwzględnego (ok. 10–6 K) i utworzyły chmurę o długości 0,2 mm i średnicy 0,05 mm, uwięzioną w polu magnetycznym. Wybrano sód, ponieważ należy on do rodziny metali alkalicznych, mających na zewnętrznej powłoce tylko jeden elektron walencyjny. Ten elektron może przemieszczać się na orbity o energii większej niż energia stanu podstawowego. Mamy wtedy do czynienia ze stanami wzbudzonymi. Stan atomu określa, w jaki sposób atom oddziałuje ze światłem, np. decyduje o tym, dla jakiej częstości światła występuje silne jego pochłanianie (…)

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
3          
  Wiedza

Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Wiedza

Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Wiedza

Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.