Biografia Michael Jackson
Michael Jackson to jeden z najwybitniejszych i najbardziej ekscentrycznych artystów muzyki popularnej XX wieku, który bił wszystkie rekordy powodzenia. To również pierwsza gwiazda globalna. Nazywany Królem Popu. Zmarł 25 czerwca 2009 roku.
Jacko był zarówno wysokiej klasy wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów, producentem nagrań, instrumentalistą oraz niezrównanym tancerzem i choreografem.
MICHAEL JACKSON sprzedał największą liczbę płyt w historii fonografii - ponad 210 milionów egzemplarzy. Na swoim koncie ma również najlepiej sprzedający się album, największą liczbę nagród przyznaną jednemu artyście, największe trasy koncertowe (łącznie ponad 15 milionów osób), najwięcej przebojów artysty, które dotarły do pozycji pierwszej, największe kiedykolwiek podpisane kontrakty. To tylko niektóre z jego wyczynów. Oto jego historia:
MICHAEL JAKCSON urodził się 29 sierpnia 1958 r. w Gary, w stanie Indiana, jako siódme z dziewięciorga dzieci KATHRINE i JOE JACKSONÓW. Jego pierwszy występ datuje się na rok 1963, kiedy pięcioletni MICHAEL zaśpiewał 'Climb Every Moutain' z 'The Sound of Music' na przedszkolnym koncercie. Publiczność oniemiała.
Rok później MICHAEL zaczął regularne próby ze swoimi braćmi. Wtedy skrystalizował się skład THE JACKSON FIVE. Lata 1965 - 1968 to występy w amerykańskich klubach, wygrane konkursy dla młodych talentów m.in. w legendarnym Apollo Theatre. Warto odnotować, że w 1968 lokalna wytwórnia Steeltown w Gary wydała dwa single grupy 'Big Boy' i 'We Don't Have To Be Over 21' - nagrania są słabej jakości technicznej. W tym samym roku JACKSONOWIE odbyli przesłuchanie w wytwórni Motown, którego następstwem był podpisany rok później wieloletni kontrakt. Wydany pod koniec 1969 r. debiutancki singiel 'I Want You Back' osiągnął pozycję pierwszą na liście Billboardu. MICHAEL mając zaledwie jedenaście lat stał się najmłodszym artystą w historii, który miał "number one" na najważniejszej liście w USA. Kolejne trzy single 'ABC', 'The Love You Save' i 'I'll Be There' również uplasowały się na miejscu 1 w Stanach Zjednoczonych.
Debiut J5 określono jako fenomen. Dzięki występom w telewizji, licznym koncertom zespół stał się popularny i wylansował kolejne przeboje: 'Mama's Pearl', 'Never Can Say Goodbye', 'Maybe Tomorrow', 'Sugar Daddy', 'Little Bitty', 'Pretty One', 'Lookin' Through The Windows', 'Corner Of The Sky', 'Doctor My Eyes', 'Hallelujah Day', 'Dancing Machine', 'I Am Love'. Jest to niezwykłe, gdy weźmie się pod uwagę, że członkami Jackson 5 byli nastoletni chłopcy. Równolegle z karierą The Jackson Five, wytwórnia Motown wydawała solowe płyty poszczególnych braci. Pierwszym solowym singlem Michaela Jacksona był wydany pod koniec 1971 r. 'Got To Be There', który uplasował się w Top 5 Billboardu. Ponadto sukces odniosły: 'Rockin' Robin', 'I Wannna Be Where You Are' i 'Ben', który stał się pierwszym solowym numerem jeden Michaela. Dla Motown Records, Michael jako solista nagrał pięć albumów studyjnych: 'Got To Be There'(1972), 'Ben'(1972), 'Music & Me' (1973), 'Forever Michael' (1975). W 1975 r bracia JACKSON zerwali kontrakt z Motown, dla której nagrali dwanaście płyt: 'Diana Ross Presents The Jackson Five' (1969), 'ABC' (1970), 'Third Album' (1970), 'Christmas Abum' (1970), 'Maybe Tomorrow' (1971), 'Goin' Back To Indiana' (1971), 'Greatest Hits' (1971), 'Lookin' Through The Windows' (1972), 'Skywriter' (1973), 'Get It Together' (1973), 'Dancing The Machine' (1974), 'Moving Violation' (1975).
W marcu 1976 r. bracia podpisali kontrakt z Epic (część imperium CBS, obecnie Sony Music), w którym zagwarantowali sobie niezależność artystyczną. Od tamtej pory nagrywali pod nazwą THE JACKSONS, ponieważ wytwórnia Motown, do której należały prawa autorskie do JACKSON 5, nie zgodziła się na użyczenie wcześniejszej nazwy. Zmienił się skład grupy. Do zespołu dołączył najmłodszy z braci - RANDY, który zastąpił JERMAINE'A (został w Motown, by kontynuować karierę solową). Artystyczną opiekę nad zespołem sprawował tandem producencki GAMBLE-HUFF. Razem nagrali albumy: 'The Jacksons' (z 1976 r.; single 'Enjoy Yourself' i 'Show You The Way To Go' stały się przebojami) i 'Goin' Places' (1977r.). Ciekawostką jest fakt, iż na tym pierwszym z 1976 r. pojawiła się kompozycja MICHAELA - 'Blues Away'. Jest to pierwszy opublikowany utwór artysty. Od 1978 r. bracia zaczęli sami produkować swoje albumy. Przeważnie umieszczali na nich własne kompozycje. Wydany jeszcze w 1978 album 'Destiny' był największym sukcesem zespołu, a pochodzące z tej płyty przebojowe single - 'Shake Your Body' (napisany przez MICHAELA i RANDY'EGO) i 'Blame It On The Boogie' sprzedano w wielomilionowym nakładzie.
W 1978 r. MICHAEL u boku DIANY ROSS zagrał jedną z głównych ról, stracha na wróble, w filmie muzycznym 'Czarnoksiążnik z krainy Oz'. Według krytyków JACKO potwierdził w nim swój talent aktorski. W filmie zaprezentował dwa utwory: 'You Can't Win' i przebojowy duet z Dianą Ross - 'Ease On Down The Road'. Na planie spotkał wybitnego producenta nagrań i aranżera - QUINCY JONESA, który później był producentem jego trzech solowych albumów: 'Off The Wall', 'Thriller' i 'Bad'.
W sierpniu 1979 r. Epic Records wydał pierwszy solowy album "dorosłego" MICHEALA, 'Off The Wall'. Utrzymany w stylistyce disco-funky pilotujący singiel 'Don't Stop Till Get Enough' z porywającą partią skrzypków w introdukcji, w przeciągu zaledwie miesiąca trafił na pozycję pierwszą Billboardu. 'Off The Wall' uważany jest za jeden z najlepszych albumów muzyki soul. Płyta uczyniła MICHAELA pierwszym artystą w historii przemysłu muzycznego, który umieścił cztery single z jednego albumu w pierwszej dziesiątce listy Billboardu. Poza wspomnianym 'Don't Stop Till You Get Enough' - za który artysta otrzymał nagrodę Grammy w kategorii "Najlepszy wykonawca wokalny R&B". Ponadto w Wielkiej Brytanii na singlu ukazał się utwór napisany przez PAULA McCARTNEY'A, 'Girlfriend'. Album 'Off The Wall' sprzedał się w ponad 11 milionach egzemplarzy na całym świecie.
Rok 1980 przyniósł kolejny album THE JACKSONS, 'Triumph'. Popularność zdobyły single: 'Lovely One', 'Heartbreak Hotel' (na albumie aby nie wywoływać skojarzeń z przebojem ELVISA PRESLEY'A, wytwórnia podpisała utwór 'This Place Hotel') oraz zilustrowany interesującym teledyskiem - 'Can You Feel It'. Sukcesem okazał się 36-koncertowa trasa promująca album, która została uwieczniona na wydanej przez Epic płycie THE JACKSONS 'Live' (1981). Zainspirowany scenariuszem do filmu 'E.T' i na prośbę reżysera STEVENA SPIELBERGA, JACKSON zgodził się nagrać narrację do tego obrazu. Tak powstał pomysł na wydaną przez MCA w listopadzie 1982 płytę 'E.T. The Extraterrrestrial'. Album zawiera również zaśpiewaną przez MICHAELA piosenkę 'Someone In The Dark'. Za 'E.T. The Extraterrrestrial' MICHAEL i producent QUINCY JONES otrzymali nagrodę Grammy w kategorii "Najlepsza płyta dla dzieci".
JACKSON postanowił nagrać album, który poruszy wszystkich, zarówno krytyków jak i zwykłych zjadaczy chleba. Z ponad trzystu propozycji wybrał dziewięć utworów - tak powstał wydany 1 grudnia 1982 r. 'Thriller'. Sprzedano go w nakładzie 56 milionów egzemplarzy na całym świecie, co zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako płytowy szlagier wszechczasów. Uważa się, iż sukces tej płyty pomógł przezwyciężyć wielki kryzys w przemyśle muzycznym. 'Thriller' jest mostem pomiędzy latami 70-tymi i 80-tymi. Rozwijał to, co najlepsze w stylistyce lat 70-tych, a zarazem wyznaczał nowe trendy w muzyce lat 80-tych. Rozwiązania rytmiczne i melodyczne zawarte na płycie stanowią odniesienie do naśladowania dla innych wykonawców. Wszystkie single z krążka dotarły do Top Ten listy Billboardu, czyniąc z 'Thrillera', album o największej liczbie przebojów. 'Thriller' otrzymał rekordową liczbę ośmiu nagród Grammy. Dnia 6 maja 1983 r podczas emisji koncertu 'Motown 25: Yesterday, Today, Forever' dla telewizji NBC, MICHAEL JACKSON wykonując 'Billie Jean' po raz pierwszy zaprezentował swój legendarny krok taneczny "moonwalk". Oryginalna inscenizacja i taneczny talent Jacksona zachwycił 47 miliony telewidzów. Następnego dnia JACKO otrzymał gratulacje od samego FREDA ASTAIRE. Występ artysty na 'Motown 25' uważa się, za jeden z najważniejszych w dziejach show-biznesu. Albumowi 'Thriller' towarzyszyły trzy nowatorskie klipy. 'Billie Jean' i 'Beat It', były pierwszymi klipami czarnego artysty granymi w MTV. Dokładnie rok i jeden dzień po premierze albumu, kiedy sprzedaż 'Thrillera' stanęła na 10 milionach, MTV wyemitowała po raz pierwszy kultowy, rozbudowany do czternastu minut filmik do tytułowego utworu. Wydaną z nim muzyczną kasetę wideo 'The Making of The Thriller' sprzedano w rekordowym nakładzie dziewięciuset tysięcy egzemplarzy (otrzymała nagrodę Grammy w kategorii muzyczny film). Teledysk 'Thriller', uznawany po dziś dzień za najlepszy wideoklip, ustalił standardy według, których ocenia się jakość klipu.
Rok 1984 MICHAEL poświęcił na pracę ze swoimi braćmi nad albumem 'Victory', z którego pochodzi nagrany w duecie z MICKIEM JAGGEREM singiel zatytułowany 'State of Shock'. Trasa koncertowa promująca 'Victory', która rozpoczęła się 6 lipca 1984 roku trwała 5 miesięcy, a występy THE JACKSONS obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Dochód z koncertów JACKO przekazał instytucjom dobroczynnym. Rok później MICHAEL razem z LIONELEM RICHIE napisał międzynarodowy hymn 'We Are The World'. Utwór nagrano przy udziale 40 największych gwiazd muzyki. 'We Are The World' stał się przebojem roku i singlowym bestsellerem wszechczasów. Była to jedna z wielu inicjatyw charytatywnych artysty, tym razem dochód przeznaczono dla głodującej Afryki. Za 'We Are The World' JACKSON po raz kolejny otrzymał Grammy w kategorii "Najlepsza Piosenka Roku".
W sierpniu 1986 MICHAEL za prawie 48 milionów dolarów kupił katalog muzyczny firmy ATV liczący 4000 utworów, w tym 251 piosenek THE BEATLES. Miesiąc później miała miejsce premiera 17-minutowego trójwymiarowego filmu 'Captain Eo', zrealizowanego przez GEORGA LUCASA i FRANCISA COPPOLĘ. Miliony ludzi odwiedzający park DISNEY'A podziwiało ten obraz, który przez kilka lat był najpopularniejszą atrakcją.
Pod koniec 1986 roku MICHAEL nakręcił klip, nad realizacją którego czuwał znany reżyser MARTIN SCORSESE. 16-minutowy filmik 'Bad' wyemitowany w najlepszym czasie telewizyjnym przez CBS, anonsował wydany 31 sierpnia 1987 roku album o tym samym tytule. Dla potrzeb nowej płyty, która miała pobić 'Thrillera', MICHAEL napisał 62 utwory. Dziewięć z nich oraz dwa napisane przez innych kompozytorów znalazło się na albumie 'Bad'. Produkcja trwała dwa lata i pochłonęła dwa miliony dolarów! Utwory takie jak 'Bad', 'The Way You Make Me Feel', 'Dirty Diana' czy 'Smooth Criminal' są popisami kompozytorskiej doskonałości i perfekcyjnej konstrukcji. JACKSON wykorzystał swój talent do stworzenia nowego stylu realizacji teledysku, które są w istocie krótkim filmem obfitującym w taniec, efekty specjalne i pobudzającymi do wyobraźni historie.
Poprzedzony 30-sekundowym filmikiem promocyjnym 11-minutowym klipem do singla 'Black or White', 26 listopada ukazał się album 'Dangerous'. Z pośród dwustu pozycji wybrano ostatecznie 14 utworów, produkcja zajęła trzy lata i pochłonęła 10 milionów dolarów! Była to płyta zmian. JACKSON zrezygnował z QUINCY JONESA, uważanego za współtwórcę sukcesów albumów: 'Off The Wall', 'Thriller' i 'Bad'. W wyniku tego, w aranżacjach na 'Dangerous' nie ma żywych instrumentów dętych, a wykonania orkiestrowe ograniczono do niezbędnego minimum. Album można umownie podzielić na dwie części. Na pierwszą składa się sześć rytmicznie i nowocześnie opracowanych utworów, przy których głównym współpracownikiem JACKSONA był TEDDY RILEY, prekursor mieszanki hip-hopu z soul zwanej New Jack Swing. Jego agresywne, aczkolwiek płynne taneczne rytmy okazały się perfekcyjnie dopasowane do wokalu JACKO. Drugą część stanowią numery stylistycznie zbliżone do utworów z wcześniejszych albumów artysty. Dramaturgiczne apogeum wytwarzają następujące po sobie: 'Who Is It', 'Give In To Me' i 'Will You Be There'. Kończący płytę numer tytułowy to znów rytmika współprodukowana z RILEY'EM. Podobnie jak z albumu 'Bad', tak i z tego pochodzi dziewięć wielkich singlowych przebojów: 'Black Or White', 'Remember The Time', 'In The Closet', 'Who Is It', 'Jam', 'Heal The World', 'Give In To Me', 'Will You Be There' i 'Gone Too Soon'. Towarzyszyły im równie rewelacyjne teledyski. 27 czerwca 1992 roku koncertem w Monachium rozpoczęła się kolejna gigantyczna trasa koncertowa - 'Dangerous'.
Wywiad z MICHAELEM JACKSONEM i jego ówczesną żoną LISĄ MARIE PRESLEY-JACKSON podczas, którego zaprezentowano nowatorski, a zarazem najdroższy klip w historii - 'Scream' (koszt 8 milionów dolarów), był elementem największej wartej 30 milionów dolarów akcji promocyjnej kolejnego albumu Króla Popu. Mowa tu o 'History Past Present And Future - Book 1', który miał swoją światową premierę 16 czerwca 1995. Ten 2,5 godzinny album składa się z dwóch płyt: jedna to składanka 15 największych przebojów Jacksona poddanych ponownemu masteringowi, druga zawiera 15 nowych utworów. 'HIStory' jest najlepiej sprzedającym się podwójnym albumem wszechczasów (blisko 20 milionów sprzedanych egzemplarzy). Album pilotował wydany 29 maja 1995 roku singiel 'Scream' (duet z Janet Jackson), który plasując się na pozycji 5 w pierwszym tygodniu pobił 25-letni rekord ustanowiony przez 'Let It Be' THE BEATLES (zajmował w pierwszym tygodniu pozycję 6). Drugi singiel z 'History', ballada 'You Are Not Alone' przebiła z kolei 'Scream', stając się pierwszym singlem debiutującym na pozycji pierwszej Billboardu. Utwór ten był również nr 1 w Wielkiej Brytanii, uplasował się na samym szczycie w podsumowaniu rocznym zestawienia Eurochart. 'Earth Song' (uważany zarówno przez JACKSONA jak i krytyków jako najlepsza utwór w całym jego dorobku), trzeci singiel z albumu, utrzymywał się przez sześć tygodni z rzędu na pierwszym miejscu brytyjskiego zestawienia. Również kolejne single 'They Don't Care About Us' i 'Stranger In Moscow' mimo, iż nie dorównały popularnością trzem pierwszym uplasowały się na wysokich pozycjach. Podczas 'HIStory World Tour Part I' MICHAEL JACKSON odwiedził po raz pierwszy Polskę. Jego warszawski koncert, który odbył się 20 września 1996 r. był największym tego typu wydarzeniem na naszym rynku. Zgromadził rekordową 120 tysięczną widownię. Jest to największa widownia jaka przyszła na "płatny" koncert jednego wykonawcy w naszym kraju. Rok później JACKO odwiedził Polskę po raz kolejny. Tym razem zapowiedział budowę parku rozrywki w Warszawie. Powiedział wtedy: "Byłem sześć razy w podróży dookoła świata, ale krajem który mnie najbardziej wzruszył, jest Polska. (...) Jestem zainspirowany i stworzę w Warszawie coś rzadkiego i niezwykłego". Druga część 'History World Tour' była jedną z przyczyn wydania opublikowanej 14 maja 1997 r. 'Blood On The Dance Floor - History In Mix'. Wydawnictwo to zawiera 5 niepublikowanych wcześniej utworów (tytułowy, 'Morphine', 'Superfly Sister', 'Ghosts', 'Is It Scary') i 8 remiksowych wersji utworów z albumu 'HIStory'. Wsród nich tylko trzy - 'Money', '2Bad' i 'History' - stanowią wersje wcześniej niepublikowane. Płyta 'BOTD' powstała bardzo szybko, MICHAEL wszedł do studia aby dokonać jedynie kosmetycznych poprawek. Wykorzystał nagrane wcześniej utwory, które nie znalazły się na albumach: 'Dangerous' i 'HIStory'. 'Blood On The Dance Floor - History In Mix' jest najlepiej sprzedawanym na świecie albumem z remiksami w historii przemysłu muzycznego. Osiągnął nakład przekraczający 5 mln egzemplarzy. Dwa europejskie single: 'Blood On The Dance Floor' i 'HIStory/ Ghosts' stały się wielkimi przebojami. W USA zamiast 'HIStory/Ghosts' wydano na singlu 'Stranger in Moscow'.
W 2000 roku JACKSON otrzymał w Monaco specjalną Światową Nagrodę Muzyczną- Artysta Milenium. Podczas przemówienia zapewnił: 'Jeszcze zaskoczę Was czymś naprawdę wielkim. Jeszcze nie wiecie, na co mnie stać!' Już wtedy krążyły pogłoski, że artysta szykuje kolejną płytę. Do produkcji zaprosił RODNEY'A "DARKCHILDA" JERKINSA, który jest odpowiedzialny między innymi za ostatnie sukcesy WHITNEY HOUSTON czy BRANDY. Płyta miała ukazać się jeszcze tego samego roku. Jednak z nieznanych przyczyn (JACKO twierdzi, że pragnął doprowadzić swoje dzieło do doskonałości) premiera była odkładana kilkukrotnie. Ostatecznie płyta 'Invicible' ukazała się 30 października.
Album okazał się jednak komercyjnym niewypałem. Po raz pierwszy płyta Króla Popu sprzedawała się słabo.
31 stycznia 2005 roku w Santa Maria w Kalifornii rozpoczął się proces artysty. 46- letniemu gwiazdorowi zarzucano, że w 2003 r. upił i wykorzystał seksualnie chorego na raka 13-letniego chłopca, który nocował w jego luksusowej rezydencji Neverland niedaleko Santa Barbara. Rozprawa toczyła się przy zamkniętych drzwiach. Groziło mu do 20 lat więzienia.
Jacksona oskarżono o podobne przestępstwo w 1994 r., wówczas na podstawie umowy pozasądowej jego domniemana ofiara zadowoliła się odszkodowaniem w wysokości 20 milionów dolarów.
13 czerwca 2005 zapadł wyrok uniewinniający Króla Popu. Ława przysięgłych oddaliła wszystkie 10 oskarżeń.
Zmarł na niewydolność serca 25 czerwca 2009 po godzinnej reanimacji w Centrum Medycznym Ronalda Reagana w Los Angeles w Kalifornii.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |