Zwiedzaj razem z Grupa Media Informacyjne
Schronisko PTTK Markowe Szczawiny
34-222 Zawoja Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa
tel. +48 338775105
tel. +48 604527417
http://www.markoweszczawiny.pttk.pl
markowe.szczawiny@op.pl
Na szlaku
Schronisko położone jest na wysokości 1180 m n.p.m. Jego lokalizacja jest niezwykle ciekawa i sprawia, że jest świetnym punktem startowym do górskich wypraw. Znajduje się na niewielkiej, urokliwej polanie w samym sercu Babiogórskiego Parku Narodowego, na północnym zboczu góry owianej tajemnicami i wieloma legendami o diabelskich wyczynach, smokach, czarownicach i ukrytych bogactwach. Nosi ona wiele imion: „Babia Góra”, "Królowa Beskidów", ”Kapryśnica”, „Matka Niepogód”, „Diablak”, „Wielka Magura”, „Orawska Święta Góra”. Szczyt ten swoim urokiem, zmiennością i tajemniczością przyciąga tysiące turystów o każdej porze roku. Niespełna półtorej godziny drogi od schroniska, dość wymagającym górskim szlakiem, dotrzeć można na ten najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.
Pierwsze schronisko na tym miejscu powstało w 1906 r., staraniem Hugona Zapałowicza. W 1966 r. z inicjatywy Edwarda Moskały wzniesiono na Markowych Szczawinach Muzeum Turystyki Górskiej, maleńki domek na kształt pierwszego schroniska, wypełniony po brzegi eksponatami. Opodal, na dawnym grobie zabitego partyzanta, postawiono krzyż z wbudowaną figurynką Madonny, tą samą, którą Zapałowicz umieścił w 1906 r. w nyży schroniskowej werandy. W 2006 r. odbyły się uroczystości 100 - lecia schroniska Markowe Szczawiny, w czasie których wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego schroniska. Stare niestety nie nadawało się do remontu. W 2010 r. nowy obiekt przyjął pierwszych turystów.
W budynku obok schroniska znajduje się Babiogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach, dawniej mieszczący dyżurkę GOPR.
W schronisku panuje niezapomniany klimat i doskonałe warunki do wypoczynku. Bazę noclegową stanowią przytulne pokoje o zróżnicowanym standardzie. Do dyspozycji gości jest 40 miejsc noclegowych w 2, 3, 4, 6, 8 i wieloosobowych pokojach. Pokoje 2 i 3 osobowe mają oddzielne łazienki. Po wyczerpaniu miejsc można spać „na glebie”. Schronisko jest w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Zgłodniałych turystów ugości bufet, w którym można kupić napoje, słodycze, mapy, pamiątki oraz ciepłe posiłki. W ofercie spory wybór dań barowych i obiadowych. Warto spróbować żurku lub kwaśnicy z żeberkiem, a na deser fenomenalnej szarlotki. Do dyspozycji gości jest kuchnia turystyczna, a w niej wrzątek nieodpłatnie całą dobę, kuchenka mikrofalowa oraz miejsce do przygotowania własnego posiłku.
Dla bardziej muzykalnych piechurów do wypożyczenia dostępna jest również gitara, która idealnie wypełni wieczór muzyką i śpiewem przy ognisku lub w murach schroniska. Dla tych, którzy chcieliby pochwalić się swoimi zdjęciami ze szlaku, bądź oglądnąć ciekawy film jest możliwość skorzystania z rzutnika i sprzętu multimedialnego (głośniki, laptop). Dla młodszych turystów, ale i nie tylko, schronisko oferuje różne gry planszowe, karty i puzzle. Każdy znajdzie coś dla siebie również na półce z czasopismami na każdy temat.
W schronisku można zamówić usługi przewodnickie bądź szkolenia dla grup na temat pierwszej pomocy w terenie górskim, z zakresu turystyki letniej i zimowej (posługiwanie się sprzętem, poruszanie się w górach w określonych warunkach, ocena zagrożenia), ratownictwa górskiego (praca ratownika, obowiązki, sprzęt, najciekawsze akcje ratownicze). Dla zainteresowanych istnieje możliwość uczestnictwa w warsztatach fotograficznych.
W okresie zimowym działa wypożyczalnia sprzętu zimowego, niezbędnego do przeprowadzenia bezpiecznej wycieczki. Chętni mogą skorzystać z rakiet śnieżnych, raków, kijków oraz lawinowego ABC (sonda, łopata i detektor lawinowy).
Do schroniska prowadzą liczne szlaki turystyczne. Najłatwiej dostać się do niego z miejscowości Zawoja. Prowadzą stamtąd dwa szlaki - żółty i zielony. Dobrym punktem orientacyjnym jest Dom Turysty PTTK Hanka. Zielonym szlakiem dotrzemy tam w półtorej godziny, przechodząc obok obszaru ochrony ścisłej na terenie Babigórskiego Parku Narodowego. Żółty szlak to trochę dłuższa trasa, prowadząca obok miejsca gdzie stała Gruba Jodła - drzewo liczące ponad 600 lat. Można też dotrzeć niebieskim szlakiem z Przełęczy Lipnickiej w ciągu półtorej godziny. Na szczyt Babiej Góry biegnie szlak żółty lub czerwony, a wędrówka nimi zajmuje około półtorej godziny.
Babia Góra znana jest z częstych zmian pogody. Warto przed wyruszeniem w góry zapoznać się z prognozą pogodą.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |