Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ATLAS GÓR
   
COUNTRY:
         
 

 
 

 
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
Alpy  
Tatry  
Morskie Oko  
Przewodnicy  
Polskie Góry  
   
Alpinizm  
Wspinaczka  
   
Vip Travel  
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Atlas Gór

Magazyn "Góry" - to próba kompleksowego przedstawienia najważniejszych pasm górskich na świecie. Pokazujemy piękno gór, poszerzamy wiedzę na ich temat, a także chcemy być inspiracją dla początkujących jak i zaawansowanych wspinaczy, alpinistów. Góry od wieków fascynowały człowieka. Na trwałe związane są z takimi przymiotami jak piękno, majestat, niedostękność, dziewiczy, surowy klimat. Niektóre z nich są łatwo dostępne, inne z kolei zachowują swój czar dla nielicznych. Odkrywanie ich to wspaniałe hobby, pasja na całe życie. Zapraszamy do wspólnego ich odkrywania przy filiżance kawy, czytając ten dział GMI lub aktywnie poprzez udział w wyprawach górskich. Wiele z nich można zorganizować względnie niskim kosztem. Niemal na wszystkich kontynentach, krajach znajdziemy coś dla siebie. Szlaki górskie czekają na odkrywanie. Poczój magię gór. Idź granią na styku nieba i ziemi.

 Atlas Gór

Od niepamiętnych czasów góry stanowiły wyzwanie dla śmiałków, miejsce gdzie skrywały się nieposkromione siły natury, źródło życia. Z czasem człowiek "oswajał je" zdobywając coraz to wyższe, partie gór, szczyty. Obecnie prowadzone są liczne wyprawy mające na celu "podbój gór". Niewiele szczytów pozostało nie zdobytych. Jednak stały pozostaje dla nich zachwyt i podziw. Są źródłem inspiracji dla wypraw, malarzy, pisarzy. To oni tworzą romantyczny charakter Gór.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Zwiedzaj razem z Grupa Media Informacyjne

Sumatra (indonez. Sumatera) – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim, w grupie Wielkich Wysp Sundajskich; w całości należy do Indonezji. Na północnym wschodzie Cieśnina Malakka oddziela Sumatrę od Półwyspu Malajskiego; na południowym wschodzie Cieśnina Sundajska oddziela ją od Jawy.

Szósta pod względem powierzchni wyspa świata.

Informacje ogólne

długość: ok. 1790 km
szerokość: 80–435 km
powierzchnia: 473,6 tys. km²
ludność: ok. 58,6 mln[1] (grupy etniczne: Batakowie, Minangkabau, Nias, Mentawai, Jawajczycy, Chińczycy, Sikhowie, Arabowie, Tamilowie)
średnia gęstość zaludnienia: 123,7 os./km².
podział administracyjny: 8 prowincji (Aceh, Riau, Sumatra Północna, Sumatra Południowa, Sumatra Zachodnia, Jambi, Bengkulu, Lampung)
stolica: Medan (3,8 mln mieszkańców)
języki: język indonezyjski, języki malajskie
religie: islam, chrześcijaństwo, animizm
waluta: rupia indonezyjska

Historia

Pierwsze świadectwa tego państwa pochodzą z V wieku: Sumatra płaciła haracz Chinom. Od VII wieku do XII wieku dominowało na Sumatrze królestwo Śriwidżaja ze stolicą w Palembang, od XIII wieku do XV wieku królestwo Majapahit. Po jego upadku powstało na wyspie kilka samodzielnych państw muzułmańskich. Pierwszym Europejczykiem, który w 1508 dopłynął do Sumatry, był Portugalczyk L. de Figueira. W XVI wieku Portugalczyków wyparli Holendrzy, którzy w latach 1659–1662 podbili południowo-zachodnią część wyspy, w 1664 zagarnęli Indrapuras i Salidas, a w 1666 Padang. Pod koniec XVIII wieku powstały na wyspie pierwsze osady angielskie. W 1803 cała południowa część wschodniego wybrzeża znalazła się pod panowaniem holenderskim. W 1824 Holendrzy zawarli układ z Anglikami, na mocy którego ci ostatni zrzekli się swych posiadłości na Sumatrze, w zamian za co objęli zwierzchnictwo nad Półwyspem Malajskim. W początkach XX wieku Holandia podporządkowała sobie całą Sumatrę. 1942–1945 okupowana przez Japonię. W 1946 roku Holandia uznała suwerenność Indonezji na Sumatrze.

26 grudnia 2004 wybrzeże północno-zachodniej Sumatry i pobliskie mniejsze wyspy zostały zniszczone przez 15-metrową falę tsunami powstałą w wyniku trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim. Zginęło ponad 80 tys. ludzi, głównie w prowincji Aceh.

Geografia

Główne wyspy Indonezji

Środek wyspy jest górzysty i znajdują się tu czynne wulkany (najwyższy Kerinci 3805 m n.p.m.), część północno-wschodnia natomiast jest nizinna z licznymi bagnami. Działalność wulkaniczna tego regionu spowodowała, że gleba na tych terenach jest niezwykle żyzna, a krajobraz urozmaicony. Znajduje się tu również największe jezioro wyspy – Toba (1940 km²) w kraterze o powierzchni ok. 3000 km². W górach można także znaleźć złoża węgla i złota.

Klimat Sumatry jest równikowy, bardzo wilgotny. Średnia temperatura w styczniu wynosi +25 °C, natomiast w sierpniu +27 °C. Pora deszczowa wypada w październiku i w listopadzie. Znaczną część wyspy niegdyś porastały lasy równikowe, ale rozwój ekonomiczny i nielegalna wycinka zagroziły ich istnieniu.

Sumatra jest szóstą co do wielkości wyspą na świecie i trzecią w archipelagu indonezyjskim. Rzeki znajdujące się na wyspie (Musi, Hari, Inderagiri, Kampar, Asahan, Simpang-kiri, Barumun) transportują duże ilości szlamu, tworząc rozległe niziny przeplatane bagnami. Pomimo że obszary te nie nadają się pod uprawę, są bardzo ważne pod względem ekonomicznym dla Indonezji. Ziemia ta produkuje bowiem zarówno olej palmowy, jak i ropę naftową.

Na terenie Sumatry znajdują się następujące parki narodowe[2]:

Park Narodowy Gunung Leuser
Park Narodowy Siberut
Park Narodowy Kerinci Seblat
Park Narodowy Batang Gadis[3]
Park Narodowy Bukit Duabelas
Park Narodowy Bukit Tiga Puluh
Park Narodowy Berbak
Park Narodowy Sembilang
Park Narodowy Way Kambas
Park Narodowy Bukit Barisan Selatan
Park Narodowy Tesso Nilo[4]

Demografia

Sumatra nie jest gęsto zaludniona – na jeden km² przypada średnio 96 osób. Cała populacja to około 45 milionów ludzi, co daje jej piąte miejsce pod względem zaludnienia wysp. Najgęściej zaludniona jest północ Sumatry oraz pogórze zachodniej części wyspy. Najwięcej ludności skupia się w miastach Medan i Palembang.

Ludność stanowi mieszankę etniczną, mówiącą w 52 językach. Jednakże większość z tych grup dzieli swe tradycje i wierzenia, a języki są ze sobą spokrewnione. Na wschodnim wybrzeżu skupiają się ludzie mówiący w języku malajskim, natomiast mieszkańcy południowej i centralnej Sumatry mówią w językach zbliżonych do malajskiego. Mniejszości chińskie zamieszkują głównie większe miasta.

Większość mieszkańców wyspy to muzułmanie (87%), chrześcijanie stanowią 10% populacji, 2% buddyści i 1% hinduiści[5].

Gospodarka

Na wyspie są uprawiane: kauczuk, kamfora, herbata, kawa, pieprz, kopra, ryż, sizal i tytoń. W górach wydobywa się węgiel (największe pokłady w Indonezji), ropę naftową, złoto, srebro, miedź, boksyty i gaz ziemny. Przemysł skupia się głównie wokół sektora metalurgicznego (produkcja aluminium), chemicznego (wulkanizacyjny) oraz ceramicznego.

Jawa – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Należy do Indonezji, a największe miasto wyspy, Dżakarta, jest stolicą tego kraju. Jest najludniejszą wyspą na świecie, zamieszkuje ją 151,6 mln osób[1]. Na obszarach nizinnych Jawy Centralnej na jeden km² przypada 2000 osób. Powierzchnia Jawy to 126,7 tys. km², co daje jej trzynaste miejsce wśród wysp na świecie i piąte w Indonezji.

Dominującym językiem na wyspie jest jawajski, jednakże większość mieszkańców wyspy jest dwujęzyczna i porozumiewa się także po indonezyjsku. Religią dominującą na wyspie jest islam.

Mieszkańcy Jawy trudnią się przede wszystkim rolnictwem. Warunki klimatyczne panujące na wyspie sprzyjają dużym zbiorom w ciągu roku. Uprawy ryżu, manioku, kukurydzy, orzeszków ziemnych, herbaty, trzciny cukrowej, palmy kokosowej, kakaowca, kauczukowca.

Występują tu gleby powstałe na skałach magmowych – głównie powulkaniczne. Source: Wikipedia.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
19 - 11.01.2017          
  News

Od niepamiętnych czasów góry stanowiły wyzwanie dla śmiałków, miejsce gdzie skrywały się nieposkromione siły natury, źródło życia. Z czasem człowiek "oswajał je" zdobywając coraz to wyższe, partie gór, szczyty. Obecnie prowadzone są liczne wyprawy mające na celu "podbój gór". Niewiele szczytów pozostało nie zdobytych. Jednak stały pozostaje dla nich zachwyt i podziw. Są źródłem inspiracji dla wypraw, malarzy, pisarzy. To oni tworzą romantyczny charakter Gór.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  News

Od niepamiętnych czasów góry stanowiły wyzwanie dla śmiałków, miejsce gdzie skrywały się nieposkromione siły natury, źródło życia. Z czasem człowiek "oswajał je" zdobywając coraz to wyższe, partie gór, szczyty. Obecnie prowadzone są liczne wyprawy mające na celu "podbój gór". Niewiele szczytów pozostało nie zdobytych. Jednak stały pozostaje dla nich zachwyt i podziw. Są źródłem inspiracji dla wypraw, malarzy, pisarzy. To oni tworzą romantyczny charakter Gór.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  News

Od niepamiętnych czasów góry stanowiły wyzwanie dla śmiałków, miejsce gdzie skrywały się nieposkromione siły natury, źródło życia. Z czasem człowiek "oswajał je" zdobywając coraz to wyższe, partie gór, szczyty. Obecnie prowadzone są liczne wyprawy mające na celu "podbój gór". Niewiele szczytów pozostało nie zdobytych. Jednak stały pozostaje dla nich zachwyt i podziw. Są źródłem inspiracji dla wypraw, malarzy, pisarzy. To oni tworzą romantyczny charakter Gór.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2025            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.