Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ALPY
   
COUNTRY:
         
 

 
 

 
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
Alpy  
Tatry  
Morskie Oko  
Przewodnicy  
Polskie Góry  
   
Alpinizm  
Wspinaczka  
   
Vip Travel  
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Dlaczego Alpy

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, urzekający pięknem swoich szczytów, lodowców (największy z nich — Wielki Aletsch w Alpach Berneńskich — ma 24 km długości, stanowiąc źródło wielu rzek i strumieni), jezior oraz malowniczych miejscowości. Alpy, powstałe w orogenezie alpejskiej, ciągną się od południowo-wschodniej Francji, przez północne Włochy, Szwajcarię, południowo-zachodnie Niemcy, Liechtenstein, Austrię i Słowenię.

Więcej o Alpach

Przybierają charakterystyczny kształt łuku o długości prawie 1200 km i szerokości dochodzącej do 220 km. Niepowtarzalne krajobrazy, doskonałe warunki do wspinaczki wysokogórskiej i ośrodki sportów zimowych od dawna przyciągają w ten rejon miłośników gór z całego świata. Najsłynniejsze alpejskie kurorty to m.in. Chamonix-Mont-Blanc, Zermatt czy St. Moritz. Zachwycające jeziora — Genewskie, Como czy Garda — lśnią wśród majestatycznych górskich szczytów niczym klejnoty. Najwyższym alpejskim szczytem jest francuski Mont Blanc (4807 m n.p.m), jednak wśród doświadczonych alpinistów emocje wzbudzają takie szczyty jak Eiger (3970 m n.p.m) w Alpach Berneńskich czy Matterhorn (4478 m n.p.m). Alpy dzieli się zazwyczaj na Alpy Zachodnie i niższe Alpy Wschodnie. Różnią się one nie tylko wysokością, lecz także budową geologiczną. Granica między nimi przebiega od Jeziora Bodeńskiego przez dolinę górnego Renu, Przełęcz Splügen (2113 m n.p.m.) aż do Jeziora Como.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Zwiedzaj razem z Grupa Media Informacyjne

Krajobraz Alp

Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe) - najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Jego długość wynosi około 1200 km, a szerokość od 150 do 250km. Najwyższym szczytem Alp, a zarazem całej Europy, jest położony na granicy francusko-włoskiej Mont Blanc (wł. Monte Bianco), choć główny wierzchołek znajduje się po stronie francuskiej. Wznosi się na wysokość 4808,45 m n.p.m.. Alpy położone są na terytorium kilku państw europejskich: od wschodu Słowenia, Austria, Niemcy, Liechtenstein, Włochy, Szwajcaria, Francja i Monako. Niektóre z nich, w których Alpy zajmują znaczącą część terytorium nazywane są często krajami alpejskimi.

ALPY są największym łańcuchem górskim i należą do strefy alpejskich fałdowań Europy Zachodniej obejmującej obszary młodych gór. Powstały w wyniku wypiętrzenia się osadów z podwodnych basenów sedymentacyjnych podczas orogenezy alpejskiej . Pięćdziesiąt milionów lat temu dwie ogromne płyty tektoniczne Afryki i Eurazji zderzyły się ze sobą i wówczas nastąpiło wypiętrzenie olbrzymich mas osadów skalnych zgromadzonych w ogromnych zagłębieniach. W epoce lodowcowej obszar ten został poddany działalności lodowca. Odegrał on bardzo istotną rolę w urzeźbieniu Alp. Alpy ciągną się łukiem otwartym ku pd., od Zat. Genueńskiej po Małą Niz. Węgierską, na terytorium: Niemiec, Włoch, Francji, Szwajcarii, Liechtensteinu, Austrii i Słowenii; dł. 1200 km, szer. 150–260 km; Najwyższy szczyt to Mont Blanc, 4807 m. Cechuje je rzeźba wysokogórska o przeważających formach glacjalnych, które powstawały i powstają na zlodowaconych obszarach górskich wskutek przeobrażenia przez lodowiec starszych form preglacjalnych . Pomimo niezbyt wielkich rozmiarów w porównaniu do innych łańcuchów górskich na świecie, tylko w Masywie Mont Blanc naliczono około 400 szczytów i 71 lodowców. Alpy są stosunkowo łatwo dostępne: przecinają je liczne drogi z tunelami, mostami, akweduktami; najważniejsze linie kol.: Lyon–Turyn (na trasie tunel Mont Cenis), Berno–Mediolan (tunel Simplon), Zurych–Mediolan (tunel Św. Gotharda), Innsbruck–Werona, Salzburg–Villach (Tunel Tauryjski); drogi kołowe prowadzą przełęczami (najniższa Brenner) lub zbud. po 1960 dla wzrastającego ruchu samochodowego tunelami (najdłuższe pod Mont Blanc, Św. Gotharda i Arlberg).

W Alpach naukowcy naliczyli ok. 1200 lodowców o ogólnej powierzchni 3600 km2. Granica wiecznego śniegu w Alpach leży na różnych wysokościach w zależności od ekspozycji obszaru w stosunku do wiatrów przynoszących opady śnieżne i od ekspozycji solarnej. We wnętrzu gór leży ona najwyżej na wysokości 2800 - 3000 m n.p.m.. Współczesne zlodowacenie obejmuje w Alpach obszar 3600 km 2 z czego 2/3 przypada na Alpy Zachodnie . Do najsilniej zlodowaconych grup górskich należą Alpy Pennińskie, Mont Blanc, Alpy berneńskie, w Alpach Wschodnich Wysokie Taury i Alpy Otztalskie. Największym lodowcem jest ALETSCH w Alpach Berneńskich - długość języka 26,8 km , pow 115 km2,- ogromny jęzor zasilany jest z pięciu oddzielnych obszarów firnowych. Jego miąższość sięga prawie 800 m. Inne to GORNER w Alpach Walijskich i MER de GLACE w grupie Mont Blanc.. W Alpach Wschodnich - PASTERZE w Wysokich Taurach. W Alpach Salzburskich i Bawarskich występują w związku z rozległymi spłaszczeniami wierzchowinowymi rozległe lodowce, zbliżone formą do fieldowych lodowców norweskich. Liczne są małe lodowczyki karowe, często wiszące nad dolinnymi lodowcami i zasilające je przez lodospady. Włosi wyróżniają tradycyjnie trzy typy lodowców: pirenejski, alpejski i himalajski. Najzabawniejsze jest to że w Alpach Zachodnich 3/4 lodowców objętych katalogiem należy do typu pirenejskiego, a resztę zalicza się do himalajskiego. Masyw Mont Blanc Masyw Mont Blanc położony w południowo - wschodniej Francji jest miejscem szczególnym. Osiągając wysokość 4 808 m n.p.m. stanowi najwyższy punkt w Alpach.

Klimat Alp stanowi granicę między strefą umiarkowaną i podzwrotnikową; po pn. stronie Alp przeważa chłodniejsze powietrze polarno-mor. z pn.-zach. i zach., natomiast od strony pd. dociera (zwł. wiosną i jesienią) cieplejsze powietrze znad M. Śródziemnego, a od wsch. suchsze, zimą chłodne powietrze kontynent. znad Kotliny Panońskiej. Średnia temperatura miesięczna w styczniu najwyższe wartości osiąga u podnóży: w Alpach Nadmorskich ok. 8°C, po pd. stronie ok. 0°C, po pn. — ok. –2°C; na wys. 2500 m średnia temperatura w styczniu spada do ok. 0°C; w kotlinach i dolinach zimą często tworzą się zastoiska chłodniejszego powietrza, w których dochodzi do silnych spadków temp. (poniżej –30°C); w zagłębieniu na Gstettner Alm (w masywie Djrrenstein) absolutne minimum wynosi –53°C. Średnia temperatura w lipcu: ok. 24°C w Alpach Nadmorskich, ok. 20°C na pd. i 19°C na pn., na wys. 2500 m ok. 5°C. Najwięcej opadów otrzymują Alpy Zachodnie, do 3000 mm, miejscami do 4000 mm rocznie; w Alpach Wschodnich pasma zewn. eksponowane na pn. i pd. — 2500–3000 mm. Najsuchsze są wewn. doliny o biegu południkowym i kotliny: Powyżej 2300 m opady występują niemal wyłącznie w postaci śniegu (co w połączeniu z ich obfitością prowadzi do tworzenia się grubej i trwałej pokrywy śnieżnej).

Stosunki hydrograficzne Ze względu na dużą wilgotność i duży współczynnik odpływu związany z górską rzeźbą Alpy są niezwykle ważnym w Europie węzłem hydrograficznym skąd biorą początek wielkie rzeki Europy - Dunaj, Ren, Rodan, Pad. Alpy są obszarem występowania licznych jezior, z których olbrzymia większość jest pochodzenia polodowcowego, nieliczne są zatamowane obrywami i osuwiskami górskimi. Największe jeziora zajmują wyloty polodowcowych dolin - jeziora piedmontowe, silnie przegłębionych zamkniętych amfiteatralnie morenami dolin. Są to jeziora: Genewskie ( 582 km2, 310 m gł), Bodeńskie (538 km2, 252 m), Czterech Kantonów, Zuryskie występujące po północnej stronie Alp oraz jeziora Garda, Lago Magiore, Como. Świat roślinny i zwierzęcy Świat roślinny. Termiczna piętrowość klimatu Alp powoduje piętrowe rozmieszczenie roślinności; górna granica lasu leży w centrum gór na wys. 2000–2400 m, ponad nią występuje piętro subalpejskich zarośli (kosodrzewina — tylko w Alpach Wschodnich — lub zarośla różanecznika), wyżej piętro muraw Alp. (hal) i turniowe (subniwalne) oraz niwalne (pozbawione roślinności, pola firnowe i lodowce). Świat zwierzęcy Typowe zwierzęta alp. występują gł. w strefie wysokogórskiej; ze ssaków: kozica i koziorożec alp., zając bielak, świstak, polnik śnieżny;

W Alpach występują liczne bogactwa mineralne. W pasie szarogłazowym zalegają złoża żelaza i boksytu. Lokalnie eksploatowane są złoża węgla kamiennego, brunatnego, grafitu oraz soli kamiennej. W mniejszych ilościach występują kruszce miedzi, cynku, ołowiu, srebra , złota. Liczne są także źródła wód mineralnych i cieplice. Alpy otaczają mniejsze regiony nazywane regionami przyalpejskimi. Należą do nich Góry Jura, Obniżenie Rodanu i Saony, Wyżyna Szwajcarsko - Bawarski - Austriacka i nizina Padańska.

Świat roślinny. Termiczna piętrowość klimatu Alp powoduje piętrowe rozmieszczenie roślinności. Na południu u podnóża gór występuje roślinność submediterrańska. Na wschodzie roślinność ma charakter stepowo-leśny z widnymi lasami dębowymi. Na podgórzach północnych rosną lasy liściaste i mieszane z dębami i bukami. Od wysokości 500-800 m rozciągają się piętra lasów górskich. Górna granica lasu leży w centrum gór na wysokość 2000-2400 m, na południu 1700-2000 m i na północy 1600-1900 m.

ALPY WSPANIAŁE GÓRY

Ponad nią występuje piętro subpejskich zarośli. Flora alpejska odznacza się bogactwem gatunkowym i licznymi endemitami.

Ssaki: kozica, koziorożec alpejski, świstak, zając bielak, polnik śnieżny. Ptaki: pomurnik, orzeł przedni, pardwa, płochacz halny, wrończyk, wieszczek. Płazy: salamandra czarna.

Głównym magnesem przyciągającym rzesze turystów w Alpy jest ich zróżnicowanie krajobrazowe. Wysokogórski pejzaż, w którym dominują kontury skalnych iglic, pokryte lodem i oplecione wstęgami lodowców szczyty, zielone alpejskie doliny, a w dole malownicze domostwa i bujne lasy świerkowe - to obraz, jaki podziwiamy najczęściej.

Dolomity położone są po południowej stronie głównego łańcucha Alp, w całości na terenie Włoch, w odległości ok. 1000 km od Polski. Niespotykane bogactwo skalnych ścian, wspaniałe przejścia ubezpieczonymi ścieżkami („via ferratami") o różnych stopniach trudności oraz cudowne krajobrazy Dolomitów

®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2017          
  Gorce

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, urzekający pięknem swoich szczytów, lodowców (największy z nich — Wielki Aletsch w Alpach Berneńskich — ma 24 km długości, stanowiąc źródło wielu rzek i strumieni), jezior oraz malowniczych miejscowości. Alpy, powstałe w orogenezie alpejskiej, ciągną się od południowo-wschodniej Francji, przez północne Włochy, Szwajcarię, południowo-zachodnie Niemcy, Liechtenstein, Austrię i Słowenię.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Gorce

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, urzekający pięknem swoich szczytów, lodowców (największy z nich — Wielki Aletsch w Alpach Berneńskich — ma 24 km długości, stanowiąc źródło wielu rzek i strumieni), jezior oraz malowniczych miejscowości. Alpy, powstałe w orogenezie alpejskiej, ciągną się od południowo-wschodniej Francji, przez północne Włochy, Szwajcarię, południowo-zachodnie Niemcy, Liechtenstein, Austrię i Słowenię.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Gorce

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, urzekający pięknem swoich szczytów, lodowców (największy z nich — Wielki Aletsch w Alpach Berneńskich — ma 24 km długości, stanowiąc źródło wielu rzek i strumieni), jezior oraz malowniczych miejscowości. Alpy, powstałe w orogenezie alpejskiej, ciągną się od południowo-wschodniej Francji, przez północne Włochy, Szwajcarię, południowo-zachodnie Niemcy, Liechtenstein, Austrię i Słowenię.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.